OECD: Světová ekonomika bude postupně zrychlovat růst

Světová ekonomika by měla v příštích letech postupně zrychlovat růst a jeho tempo by se z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech mělo do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Předpověděla to v úterním globálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
OECD už své nejnovější předpovědi pro svět a největší ekonomiky zveřejnila v předběžné zprávě z počátku listopadu a v úterý je téměř všechny potvrdila. V letošním roce tak čeká pařížské ústředí organizace globální růst o 3,3 %, což je nepatrně méně než odhad květnové prognózy. Příští rok OECD odhaduje zlepšení na 3,7 %, v roce 2016 má vykázat svět růst o 3,9 %.
Tempo růstu americké ekonomiky má příští rok zrychlit na 3,1 % z letošních 2,2 %. Podobně silným tempem jako USA poroste z velkých vyspělých ekonomik už ale jen Británie. Eurozóna by naproti tomu měla letos růst jen o 0,8 % a příští rok o 1,1 %. Až v roce 2016 dosáhne růst v měnové unii solidnějšího tempa 1,7 %.
OECD doporučuje, aby země eura zpomalily postup ozdravování veřejných financí tak, aby nebrzdil hospodářský růst. Evropskou centrální banku (ECB) organizace vyzvala k prohlubování uvolněné měnové politiky dalšími nákupy aktiv, včetně státních dluhopisů, jejichž nákupy zatím banka neoznámila. OECD upozornila eurozónu na trvající nebezpečí deflace a varovala, že pokud se neobnoví růst, existuje riziko, že měnová unie "spadne do trvalé pasti stagnace".
Tempo růstu japonské ekonomiky by mělo příští rok díky prohlubování podpůrné měnové politiky zrychlit na 0,8 % z letošních 0,4 %. Oba odhady ale organizace s ohledem na nedávné údaje o nečekaném propadu země ve třetím čtvrtletí do recese narychlo snížila. OECD nicméně očekává, že Japonsko nakonec oživí a pomůže mu zejména slabý kurz jenu.
V Číně OECD očekává příští rok zpomalení tempa růstu na 7,1 % z letošních 7,3 % a v roce 2016 by tam růst HDP měl sestoupit pod sedm procent. Ekonomiky Ruska a Brazílie zůstanou slabé, oživení naopak OECD předpovídá Indii, Indonésii a Jihoafrické republice.
Globální tempo růstu za posledních sedm let činilo v průměru zhruba tři procenta, a bylo tak více než jeden procentní bod pod úrovní předkrizového období 2000-2007 a asi tři čtvrtě bodu pod průměrným tempem 15 let před finanční krizí roku 2008. Podprůměrný zůstává i růst globálního obchodu a slabé jsou také soukromé podnikatelské investice.
Zdroj: ČTK