US MARKETOtevírá za: 6 h 13 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jim Rogers jde proti trhu a věří Rusku

Rubl sice k americkému dolaru od začátku letošního roku ztratil asi polovinu své hodnoty, ani to ale pro některé investory není dostatečný důvod pro to, aby se Rusku obloukem vyhnuli. Legendární investor Jim Rogers tvrdí, že z ruské měny její výrazné oslabení udělalo jednu z vůbec nejzajímavějších investičních příležitostí letošního roku.

Minulý týden Rogers v rozhovoru pro list Financial Times řekl, že svůj optimismus ohledně rublu zakládá na zásadní změně v přístupu Ruska k zahraničním investorům. "Moskva si dobře uvědomuje, že se k zahraničnímu kapitálu nemůže chovat jako za dob Stalina, že se investorům musí snažit vyjít vstříc," poznamenal. Současně ovšem přiznal, že se situace mírně zhoršila poté, co na Rusko Západ uvalil sankce kvůli roli Moskvy v ukrajinské krizi.

Ani napjaté vztahy mezi Ruskem a Západem ale podle Rogerse nic nemění na tom, že současné oslabování rublu je jen další krizí, kterých již byly desítky a stovky. "Také tentokrát krize po nějakém čase odezní a vše se vrátí do normálu," řekl a dodal, že se jeho optimistická očekávání vztahují k dlouhodobému investičnímu horizontu, nikoli ke krátkodobým spekulacím.

Horký tip z Ruska: Hnojiva

Rogersova expozice vůči Rusku aktuálně obsahuje několik zajímavých položek. Známý investor věří například výrobci hnojiv PhosAgro, leteckému dopravci Aeroflot či ruským sektorovým ETF. Jak ale v rozhovoru pro Financial Times přiznal, intenzivně se poohlíží i po dalších aktivech.

Ve své odpovědi na otázky týkající se investice do výrobce hnojiv PhosAgro Rogers neopomněl odkázat k zakladateli a stratégovi investiční společnosti GMO Jeremymu Granthamovi, který doporučuje investovat do podniků spojených se zpracováváním fosforu. Tuto chemickou látku, která je základní surovinou při výrobě zemědělských hnojiv, nelze uměle vyrobit ani ji ničím nahradit. Přidáme-li k tomu navíc fakt, že si narůstající světová populace vyžaduje stále větší produkci potravin, jsou podle obou mužů výrobci hnojiv černým koněm každého portfolia s dlouhodobým investičním horizontem.

PhosAgro je navíc podle Rogerse o to atraktivnější, že je v Rusku využívání hnojiv stále v plenkách a že budou ruští zemědělci kvůli sankcím uvaleným Moskvou na některé západní potraviny tlačeni k masivnímu zvyšování dodávek na domácí trh. Sankční válku mezi Ruskem a Západem Rogers vůbec vnímá překvapivě pozitivně. Rusko se podle něj pod tlakem těchto opatření bude v oblasti mezinárodního obchodu stále více přeorientovávat z Evropy na Čínu, což koneckonců dokazuje i letos uzavřená historická dohoda o dodávkách ruského plynu do Číny.

Nedůvěra v rozvinuté ekonomiky

Rogersův býčí výhled na Rusko ostře kontrastuje s jeho značným skepticismem vůči Evropě, Japonsku a Spojeným státům. Rezervovaný postoj známého investora vůči rozvinutým ekonomikám nicméně není až tak nečekaný. Rogers dlouhodobě upozorňuje na cílené oslabování měn rozvinutých ekonomik a varuje před údajným falšováním makrodat v čele se statistikami o inflaci.

Velmi zajímavě vyznělo také Rogersovo vyjádření ke vzácným kovům. Řekl, že do svého portfolia již tři až čtyři roky nepřidal žádné zlato, protože si byl vědom toho, že v blízké budoucnosti přijde okamžik, kdy se žlutý kov bude dát koupit za výrazně atraktivnější ceny. Explicitně sice neřekl, zda již tento okamžik nadešel, v každém případě však z jeho vyjádření plyne mnohem větší optimismus než před rokem, kdy prohlásil, že ho cenné kovy nechávají zcela chladným.

Zdroj: ftalphaville.ft.com

Investiční tipyJim RogersKontrariánské investováníRuskoRuský rublUSD/RUBZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa