Ruská centrální banka obnovila intervence na devizovém trhu, slábnoucí rubl dává vzpomenout na krizi z roku 1998

Ruská centrální banka v pondělí prodala zhruba 700 milionů dolarů, aby podpořila kurz rublu. Na devizovém trhu tak intervenovala poprvé od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb kurzu své měny. Vyplývá to z údajů, které banka zveřejnila v úterý. Rubl během úterního obchodování sestoupil na nové rekordní minimum k americkému dolaru i k euru, poté se ale zotavil. Centrální banka podle obchodníků na obranu rublu zakročila i v úterý.
Centrální banka 10. listopadu oznámila, že přestává stanovovat fluktuační pásmo pro pohyb kurzu rublu a umožní mu volný pohyb. Dodala však, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na devizovém trhu intervenovat. Rozsah pondělních intervencí byl podle agentury Bloomberg poměrně nízký, v říjnu centrální banka na podporu rublu často prodávala i více než dvě miliardy dolarů denně.
Ruský rubl během pondělního obchodování oslabil vůči dolaru až o sedm procent. Obchodování však uzavřel se ztrátou pouhých 1,6 procenta. Již v pondělí se spekulovalo, že rubl podpořila centrální banka. Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.
V úterý se rubl k dolaru propadl o více než čtyři procenta, a zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od roku 1998. Ministerstvo hospodářství v úterý připustilo, že ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout, a předpovědělo, že rubl napřesrok zůstane slabý.
Rubl k dolaru v úterý nejdříve sestoupil až na rekordní minimum 54,91 USD/RUB, později však zamířil vzhůru a prodával se za zhruba za 53,05 USD/RUB. Podle obchodníků se centrální banka opět snaží podpořit kurz rublu intervencemi na trhu. "Centrální banka nepochybně prodává (zahraniční měnu)," řekl agentuře Reuters nejmenovaný moskevský obchodník z jedné velké západní banky. "Podle mého názoru musí centrální banka prodat pět až sedm miliard dolarů, aby zastavila spekulativní útok na rubl," dodal.
Stabilita měny byla jedním z hlavních úspěchů vlády ruského prezidenta Vladimira Putina. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.
Zdroj: ČTK