Evropské akcie ve čtvrtek po druhém kole TLTRO uzavřely nejednotně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Investoři zvažovali výsledek druhého kola TLTRO, ve kterém si nakonec evropské banky od ECB půjčily jen 130 miliard eur. Nízký zájem o peníze ECB podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že banka na začátku příštího roku spustí vlastní kvantitativní uvolňování.
Britský FTSE 100 klesl o 0,59 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %. Německý DAX ale přidal 0,64 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,26 % na 3 159,11 bodu. Dařilo se akciím z maloobchodního sektoru, cenným papírům z odvětví zdravotní péče a telekomunikačním titulům. Zlevnily naopak akcie z finančního sektoru, cenné papíry z odvětví služeb a tituly ze sektoru základních materiálů.
"Druhá aukce v rámci programu TLTRO byla poněkud úspěšnější než první (130 miliard eur oproti 83 miliardám eur), ale stále hluboko pod nabízeným objemem (400 miliard eur). Trh podle průzkumu agentury Reuters čekal podobné číslo, takže žádné velké překvapení. Vzhledem k tomu, že tento objem příliš nepřispěje ke splnění cíle ECB navýšit bilanci o 1 bilion eur, a že ani odkupy krytých dluhopisů a ABS nestačí na to, aby umožnily dosáhnout tohoto cíle, můžeme téměř s jistotou počítat s tím, že v prvním čtvrtletí ECB program odkupů rozšíří a že patrně přistoupí k nějaké formě plnohodnotného kvantitativního uvolňovaní," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Z jednotlivých titulů se dařilo například akciím španělského výrobce oděvů Inditex (+4,23 %), který oznámil, že mu na začátku letošní vánoční sezóny, mezi 1. listopadem a 8. prosincem, meziročně vzrostly tržby o 14 %. Společnost zároveň uvedla, že během roku vytvořila 8 500 nových pracovních míst, z toho zhruba 1 500 ve Španělsku.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další část levných čtyřletých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích nových opatření k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace. Banky si vzaly skoro 130 miliard eur, což zhruba odpovídá očekávání. Celkový zájem o tento program, označovaný jako TLTRO, však zůstává vlažný. Na ECB tak roste tlak, aby v příštím roce začala tisknout peníze na nákup vládních dluhopisů.
- Řecký premiér Antonis Samaras ve čtvrtek oznámil, že pokud se nepodaří 17. prosince zvolit prezidenta, budou svolány na leden předčasné parlamentní volby a vyzval řecké zákonodárce, aby byli rozumní a odvrátili hrozící politickou krizi tím, že podpoří Samarasova prezidentského kandidáta.
- Podle společnosti BlackRock by Spojené státy mohly být v roce 2015 výjimkou a zažívat solidní růst díky zlepšující se situaci na trhu práce. "Americká ekonomika je na vzestupu," píše se ve zprávě BlackRock. "Očekáváme, že Fed příští rok začne zvyšovat sazby a výnosová křivka se zploští." Toto zlepšení v USA však bude v rámci světa výjimkou. Eurozóna, Japonsko a Čína by sice mohly vykazovat známky zlepšení, ale obecně je ohledně jejich vývoje firma spíše skeptická.
- Německý ekonomický institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní a příští rok. Důvodem jsou nižší ceny ropy a klesající euro, což pomáhá překonat šok z ukrajinské krize, řekl ve čtvrtek ředitel institutu Hans-Werner Sinn. Pro příští rok Ifo největší evropské ekonomice nově předpovídá růst o 1,5 %, místo původně odhadovaného růstu o nejméně 1,2 %.
- Norská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 %. K podobnému kroku přistoupila poprvé od konce roku 2011. Nejnovější rozhodnutí spojila s propadem světových cen ropy, který poškozuje vyhlídky domácí ekonomiky.
- Ruská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 10,5 %. Vysvětluje to zejména obavami z vysoké inflace. Ruský rubl na oznámení zareagoval dalším poklesem a k americkému dolaru sestoupil na nové rekordní minimum 55 rublů za dolar.
- Internetová společnost Google ukončí ve Španělsku svou službu pro vyhledávání zpráv Google News. Důvodem je nový zákon, kvůli kterému španělští vydavatelé mohou vymáhat poplatek od internetových vyhledávačů za používání jejich obsahu. Podle Googlu, který je největším internetovým vyhledávačem na světě, je jeho služba z tohoto důvodu neudržitelná. Španělské vydavatele z ní proto vyjme a 16. prosince službu Google News ve Španělsku zruší.
- Bank of England se bude od roku 2016 scházet jen osmkrát ročně.
- Růst tržeb největšího světového oděvního maloobchodníka Inditex v listopadu a prvním prosincovém týdnu zrychlil především díky novým obchodům značky Zara a Massimo Dutti. Prodeje mezi 1. listopadem a 8. prosince vzrostly o 14 % oproti 11% růstu v prvních devíti měsících letošního roku. Firma zároveň ohlásila hospodářské výsledky za devět měsíců v souladu s odhady trhu.
- Ruský státní podnik Rosatom dodá v příštích dvaceti letech do Indie 12 jaderných reaktorů pro místní elektrárny. Podle agentury Reuters to vyplývá z dohody o posílení spolupráce v oblasti jaderné energetiky, kterou ve čtvrtek obě země podepsaly u příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Indii.
- Podle finálních dat inflace ve Francii v listopadu zpomalila na 0,3 % meziročně z říjnových 0,5 %, očekávalo se přitom mírnější zpomalení na 0,4 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po říjnové stagnaci. Podle dat harmonizovaných s metodikou výpočtu EU spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 0,4 % po říjnových 0,5 %.
- Podle finálních dat německá inflace v listopadu zpomalila na 0,6 % z říjnových 0,8 % meziročně. Finální data tak potvrdila předběžné údaje. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stagnovaly, jak se očekávalo po říjnovém poklesu o 0,3 %. Inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU byla meziměsíčně rovněž beze změny, meziročně v souladu s odhady byla +0,5 % po říjnových 0,7 %.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

