Německo nezruší solidární daň pro rozvoj východu

Německo nezruší takzvanou solidární daň, jejíž výtěžek slouží k podpoře rozvoje východních spolkových zemí. Její příjmy se ale nově začnou využívat pro podporu hospodářsky slabých regionů v celém státu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci oznámili německá kancléřka Angela Merkelová a braniborský zemský premiér Dietmar Woidke. Solidární daň měla být původně pouze dočasná a měla se přestat vybírat po roce 2019.
"Příjmy ze solidární daně budou muset zůstat zachovány. Na tom je konsenzus," řekla Merkelová na tiskové konferenci po jednání se zemskými premiéry. Podle ní je ale třeba vyřešit technické otázky ohledně rozdělení výtěžku z daně. Kancléřka předpokládá, že dohoda mezi centrální vládou a spolkovými zeměmi by měla být uzavřena do konce června příštího roku.
"Tento finanční příjem bude v Německu potřeba, abychom mohli řešit budoucí problémy a abychom mohli čelit výzvám v oblasti vzdělávání, infrastruktury, vědy a výzkumu," řekl o dani Woidke. Otázka nyní podle něj není, zda bude daň zachována, ale pouze, v jaké formě se bude vybírat.
Německo zavedlo daň solidarity s novými spolkovými zeměmi v roce 1991, tehdy její sazba činila 7,5 %. Od roku 1998 se snížila na 5,5 %. Platí ji všichni výdělečně činní lidé žijící v Německu, pro nízkopříjmové skupiny a pro rodiny s dětmi se ale její sazba snižuje. Od svého zavedení do konce loňského roku daň podle ministerstva financí vynesla 240 miliard eur.
Zdroj: ČTK
Aktuality

