Tolikrát se spletli, ale na významu jim to neubralo: Ekonomové

Ekonomové jsou velmi mocní a uznávaní lidé. Ale proč vlastně, když se tak často mýlí?
"Pokud by ekonomové dokázali zařídit, že budou považováni alespoň za tak pokorné a kompetentní, jako jsou zubaři, bylo by to skvělé," prohlásil kdysi ekonom John Maynard Keynes. I přes tento výrok a přesto, že se velmi často mýlí, jsou ekonomové velmi vlivní. Píší sloupky do novin, radí politikům a nabízejí drahé služby firmám v mnohem větší míře než jiní vědci. Nová studie se pokouší odhalit proč.
Jedním z důvodů je dle jejích autorů to, že se ekonomové považují za výjimečné. Průzkum z roku 1985 ukázal, že na Harvardu pouze 9 % studentů ekonomie pevně věřilo, že ekonomie je nejvěděčtější ze všech společenských věd. Čím více ekonomové zapojovali do své "vědy" matematiku, tím jejich důvěra rostla. V roce 2003 už pevně věřilo v jedinečnost ekonomie 54 % studentů Harvardu.
Příspěvek na blogu pro mladé ekonomy econjobrumors.com ukazuje, v jaké vážnosti ekonomové mají jiná vědecká odvětví. "Sociologové formulují 'velké' myšlenky bez větší námahy a snahy," píše jeden z mladých ekonomů.
Sebedůvěra ekonomů je neotřesitelná
Autoři studie poukazují na to, že ekonomové demonstrují svou sebedůvěru i méně očividnými způsoby. Články v odborném ekonomickém časopisu American Economic Review citují 25 největších politickovědních časopisů asi z jedné pětiny oproti citacím ekonomických časopisů v American Political Science Review. Další studie ukázala, že američtí profesoři ekonomie mnohem méně souhlasí s myšlenkou, že široké vědomosti jsou důležitější než vědomosti získané pouze v jednom oboru, než jejich kolegové z ostatních odvětví.
Zvláštní je, že věříme ekonomům podobně, jako oni věří sami sobě. Novináři a politici potřebují silné argumenty a jasné odpovědi. Většina vědců jsou málomluvní lidé. Ne tak ekonomové. "Za drobný poplatek vám ekonom s jistotou doktora čarodějnictví řekne, že úrokové sazby v příštím měsíci vzrostou o 56 bazických bodů nebo že pokles zásob v zemědělství zvýší příjmy Švýcarska o 14,6 %," říká historička ekonomie Deirdre McCloskey.
Zdroj: The Economist