US MARKETZavírá za: 0 h 51 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Britský vědec odmítl mediální interpretaci své zprávy o frakování

Hlavní vědecký poradce britské vlády Mark Walport se ostře ohradil proti tomu, jak list The Guardian a po něm i další média interpretovaly jeho výroční zprávu o inovacích, včetně frakování, což je způsob těžby plynu a ropy z hlubokých břidlicových hornin. List podle Walporta tendenčně překroutil ducha zprávy a na základě několika vět vytržených z jedné její studie vytvořil mylný dojem, že frakování je podobně nebezpečná inovace, jakými byly kdysi azbest nebo thalidomid.

Článek Guardianu, který převzala i česká média, je podle Walporta zářným příkladem toho, proti čemu jeho zpráva co nejdůrazněji vystupuje. Podle něj zejména směšuje argumenty vědy a hodnotových soudů. Selektivním vytržením částí myšlenky z jedné studie překrucuje list podle vědce nejen tuto studii, ale i vyznění celé zprávy, jejíž název je Inovace: vyrovnávat se s riziky, nikoli se jim vyhýbat.

Článek "degraduje diskuse o budoucích energetických zdrojích [...] a devalvuje vědecký žurnalismus", napsal Walport ve své odpovědi. Web listu v minulých dnech Walportovu odpověď otiskl jako dodatek ke článku, jehož první verze vyšla na konci listopadu.

Guardian založil svůj článek na pasážích jedné z doprovodných studií Walportovy zprávy. Ta se všeobecně a teoreticky zabývala riziky příliš zbrkle přijímaných inovací, což dokládala na příkladu škodlivých látek, jejichž přijetí vedlo k poškození zdraví značného počtu lidí.

Walport ve své odpovědi prohlásil, že plně podporuje závěry zprávy britské Královské společnosti a Královské inženýrské akademie z roku 2012, která shledala, že frakování je při náležité regulaci bezpečné. "Vědecké doklady jasně hovoří o tom že jakákoli ekologická či geologická rizika lze v Británii dobře zvládat, pokud budou zavedeny nejlepší možné provozní postupy a budou vynucovány účinnou regulací," uvedl Walport.

Hydraulické frakování se využívá především ve Spojených státech k těžbě plynu či ropy v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje chemicky upravená voda s pískem do vrtu, na jehož vyústění tlak rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. USA se díky frakování staly soběstačné v dodávkách zemního plynu a růst tamní těžby ropy z břidlic letos zásadně přispívá k prudkému zlevnění této suroviny na světovém trhu.

Zdroj: ČTK

Ekologie a životní prostředíSpojené královstvíTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika