US MARKETZavírá za: 6 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Eurasijská ekonomická unie chce konkurovat EU, USA a Číně

Smlouvu o vzniku Eurasijské ekonomické unie podepsali prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska v kazašské metropoli Astaně 29. května 2014. V říjnu se na summitu Společenství nezávislých států (SNS) k unii připojila Arménie. Fungovat začne unie od 1. ledna 2015.

Smlouva předpokládá celní unii, která funguje již od roku 2010, volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil a koordinaci rozvoje klíčových hospodářských sektorů - finančních systémů, průmyslu, zemědělství a dopravy. Zavedení jednotné měny a vytvoření jednotného energetického trhu zatím pakt nepředpokládá.

Orgány Svazu byly zřízeny na základě dohod z 18. listopadu 2011 jako regulační orgány Eurasijského ekonomického prostoru a Celního svazu. Nejvýše stojí Nejvyšší eurasijská ekonomická rada skládající se z prezidentů členských zemí, případně předsedů vlád. Stálým orgánem je Eurasijská ekonomická komise, jejímž předsedou je bývalý ruský ministr financí Viktor Christěnko.

Jednotný eurasijský trh s více než 170 miliony obyvatel má podle zakladatelů být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky. Celkový hrubý domácí produkt čtyř integrovaných ekonomik dosahuje částky přes čtyři biliony dolarů. Klíčovou roli v novém uskupení bude hrát podle očekávání Rusko. V příštím roce by se k unii měl připojit Kyrgyzstán, Rusko má také zájem o členství Uzbekistánu.

Poprvé s návrhem na založení eurasijské unie přišel kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v projevu na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova v roce 1994, zásadní byl ale článek ruského prezidenta Vladimira Putina o budoucí eurasijské unii v listu Izvestija v roce 2011.

Po rozpadu SSSR na konci roku 1991 se některé republiky pokusily o částečnou integraci, většina aliancí, včetně SNS, očekávání nesplnila. Společenství nezávislých států vzniklo v prosinci 1991 jako sdružení nezávislých států. Není státním útvarem s vlastní zákonodárnou, výkonnou a soudní mocí, nýbrž má pouze koordinační funkci. Tvoří ho bývalé sovětské republiky kromě pobaltských států a Gruzie. Letos SNS kvůli rusé anexi Krymu opustila Ukrajina. Náhradou za SNS by se měla stát právě EAHU.

Od konce 90. let existuje také takzvaný Svazový stát spojující Rusko s Běloruskem, sedm postsovětských zemí se také sdružilo například do Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Ázerbájdžán, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina a Uzbekistán (v roce 2005 vystoupil) vytvořily uskupení GUUAM (zkratka z počátečních písmen), jehož účelem je posílit styky se západem.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaEurasijská ekonomická unieEvropská unieRusko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa