Frakování může způsobit zemětřesení, doložili vědci

Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio.
Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie do vrtů kvůli vytváření puklin v horninách, z nichž je třeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.
"Zemětřesení v obci Poland se vyskytla ve velmi staré, prekambrické vrstvě hornin, v níž zřejmě už předtím byla řada seizmických deformací," řekl spoluautor studie Robert Skoumal z Miamské univerzity v Oxfordu ve státě Ohio.
"Tato vrtná činnost nezpůsobila žádnou novou deformaci, ale aktivovala dosud neznámou, starou deformaci," řekl Skoumal. Proto by podle něj bylo dobré, aby vláda, průmysl a věda v budoucnu úzce spolupracovaly při frakování v oblastech s možnými neznámými deformacemi.
Mikroseizmická činnost, která frakování provází, bývá obvykle tak slabá, že ji zaznamenají jen citlivé přístroje. Zemětřesení v Ohiu však dosáhlo až tří stupňů, což už mohou pocítit i lidé. Materiální škody ale takové zemětřesení zpravidla nezpůsobí.
Zdroj: ČTK