US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v úterý dále zlevňovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly popáté v řadě

Americké akciové trhy v úterý navázaly na vývoj ze začátku týdne a dále znatelně klesaly. Srážely je slabší údaje z americké ekonomiky, pokračující pokles cen ropy a obavy z nové krize v eurozóně v souvislosti s politickým vývojem v Řecku. Pro S&P 500 znamená pátý den v mínusu nejdelší sérii od konce roku 2013.

Redakce IW
Redakce IW
6. 1. 2015 | 22:30
Americké akcie

Dow oslabil o 0,74 % na 17 371,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 2 002,61 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,29 % na 4 592,74 bodu. Index volatility VIX vzrostl přes šest procent na 21,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 1,94 %.

Kleslo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické a technologické tituly a nedařilo se ani akciím z finančního odvětví a průmyslového sektoru. Mírně nad nulou se udržel pouze sektor základních materiálů.

"V současné situaci to vypadá tak, že akcie na své dno narazí až tehdy, když se zastaví pokles cen ropy," řekl v telefonickém rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Wells Capital Management. "Zlevňující ropa investory děsí. My nicméně očekáváme, že se ceny ropy brzy stabilizují, kurz dolaru (k euru) dosáhne svého vrcholu a situace na akciových trzích se uklidní."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Podnikové objednávky v listopadu meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, říjen -0,7 %).
  • Expanze amerického sektoru služeb v prosinci podle dat agentury Markit výrazně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z listopadových 56,2 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 53,6 bodu. Kompozitní index spadl na 53,5 bodu z 56,1 bodu v listopadu, předběžná data počítala s poklesem na 53,8 bodu.
  • ISM index nákupních manažerů ve službách v prosinci klesá na 56,2 bodu z listopadových 59,3 bodu (odhad: 58 bodů).
  • Analytici z Goldman Sachs mají ohledně vývoje indexu S&P 500 v letošním roce poměrně jasnou představu. Do konce roku se podle nich ocitne na 2 100 bodech, ale v polovině dosáhne až 2 150, načež začne ztrácet kvůli utahování politiky Fedu. Analytici se totiž domnívají, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v září.
  • Joseph Stiglitz, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, který vyzýval k zavedení daně na vysokofrekvenční obchodování (HFT), nebude součástí vládního panelu, jenž má radit Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ve věcech týkajících se akciových trhů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací.
  • Burza Nasdaq expanduje a snaží se diverzifikovat své podnikání akvizicí společnosti Dorsey Wright, kterou by měla koupit za zhruba 225 milionů dolarů v dluhu a hotovosti. Dorsey Wright se věnuje sestavování indexů a analýzám.
  • Společnost Verizon Communications podle zprávy agentury Bloomberg oslovila AOL ohledně možnosti společného podnikání. Oficiální nabídka ještě nebyla učiněna a zdá se, že v nejbližší době k ní ani podle zdrojů obeznámených se situací nedojde. Společný podnik, pokud by k němu došlo, by se měl soustředit na reklamní technologie, v nichž chce Verizon expandovat, a shání proto odborníka na on-line obsah a reklamu. Mluvčí firmy Verizon odmítl zprávu komentovat, zástupce AOL se nepodařilo bezprostředně sehnat.
  • Americký výrobce letadel Boeing loni dodal zákazníkům 723 letadel a stanovil nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Boeing tak už třetí rok po sobě předčil v dodávkách svého evropského konkurenta Airbus a udělal si také nový rekord v zakázkách. Plyne to z úterní zprávy společnosti.
  • Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie do vrtů kvůli vytváření puklin v horninách, z nichž je potřeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.
  • Internetová burza Bitstamp, jedna z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuální měnou bitcoin, dočasně pozastavila své služby. Stalo se tak poté, co po nedělním hackerském útoku burza se sídlem ve Slovinsku přišla o zhruba 19 000 bitcoinů. Ztráta podle webu forbes.com odpovídá částce zhruba 5,2 milionu dolarů.
  • Americký prezident Barack Obama nominoval na uvolněné místo v Radě guvernérů Federálního rezervního systému komunitního bankéře Allana Landona. Oznámil to v úterý Bílý dům.
  • Pokud americký Kongres schválí výstavbu sporného ropovodu Keystone XL, bude tento zákon americký prezident Barack Obama vetovat. V úterý to sdělil Bílý dům. O návrhu zákona by se podle republikánského vůdce Kongresu Mitche McConnella mělo hlasovat ještě v úterý.
  • Akcie řetězce J.C. Penney v poobchodní fázi silně zpevňovaly poté, co firma zlepšila svůj výhled na tržby ve čtvrtém kvartálu.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie investiční banky JPMorgan Chase (-2,59 %), počítačového obra IBM (-2,16 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (-2,15 %). Zdražily naopak cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+3,93 %), mobilního operátora Verizon Communications (+1,01 %) či farmaceutické firmy Pfizer (+0,83 %).

Akcie výrobce letadel Boeing (-1,18 %) oslabily přibližně o procento, přestože společnost oznámila rekordní dodávky letadel za loňský rok. Firma loni zákazníkům dodala 723 letadel a stanovila nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Své dodávky Boeing zvýšil proti předloňskému rekordu o 75 strojů. Firma získala celkem 1 550 nových zakázek a po odečtení zrušených kontraktů počet potvrzených objednávek činil 1 432.

Dařilo se naopak poskytovateli internetových služeb AOL (+3,38 %), kterého údajně oslovila americká telekomunikační společnost Verizon Communications (+1,01 %) s nabídkou společného podniku. Oficiální nabídka dosud učiněna nebyla a podle zdrojů obeznámených se situací k ní v nejbližší době zřejmě ani nedojde. Případný společný podnik by se měl soustředit na reklamní technologie, v nichž chce Verizon expandovat, a shání proto odborníka na on-line obsah a reklamu.

V první polovině úterního obchodování zdražovaly také akcie prodejce softwaru a počítačových her GameStop (-2,97 %), na které v pondělí analytici ze společnosti Wedbush potvrdili své investiční doporučení "outperform". Ve druhé polovině obchodní seance ale cenné papíry GameStop o zisky přišly a propadly se do červených čísel.

Výrazně zlevnily akcie módního domu Michael Kors Holdings (-8,40 %) poté, co na ně analytici ze švýcarské banky Credit Suisse snížili investiční doporučení na "neutral" z "outperform". Analytik Christian Buss uvedl, že je znepokojen množstvím zboží, které ve svých obchodech Kors prodává ve slevových akcích. V prosinci podle Busse Kors ve slevě prodával 31 % veškerého zboží, zatímco v říjnu to bylo jen kolem 5 %.

Výrazně zpevnily americké, ale také například německé či japonské dluhopisy. Jejich výnosy jsou opět extrémně nízké, v USA 10letý výnos spadl nejníže od "flash crashe" z 15. října loňského roku. Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, který loni jako jeden z mála odhadl, že americké výnosy budou klesat, se nechal slyšet, že letos může být ve hře i hladina 1,34 %, což je rekordní minimum 10letých výnosů. Steven Englander ze Citigroup upozorňuje na to, že k poklesu výnosů, který je důsledkem zvýšeného zájmu o bondy, nedochází v době nějaké významnější paniky na akciovém trhu, což je netypické.

Ceny ropy klesly na nová minima za pět a půl roku

Americký dolar v úterý dále mírně posílil k euru, ale oslabil k jenu. Posilování dolaru k jednotné evropské měně nicméně zbrzdila nejnovější statistika z USA, podle níž nové zakázky amerických továren v listopadu čtvrtým měsícem v řadě klesly a sektor služeb v prosinci rostl nejpomaleji za šest měsíců.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,194 a krátce po desáté hodině se dolar obchodoval poblíž 1,190 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna oslabila ze 119,40 USD/JPY na 118,50 USD/JPY.

Náladu na trzích nyní podle analytiků negativně ovlivňuje pokles cen ropy a akcií, které snižují zájem o rizikovější investice. Tento vývoj je však podle nich pouze dočasný a dolar by měl opět začít posilovat, zejména vůči jenu.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent během dne zlevnila až pod 52 dolarů za barel, což je nové minimum za pět a půl roku. Trh nadále sráží vysoká nabídka suroviny při slabé globální poptávce. Jen v pondělí zlevnil barel Brentu o více než tři dolary, což představovalo ztrátu téměř šest procent.

Během dne klesla cena Brentu až na 51,23 dolaru za barel, a ocitla se tak na nejnižší úrovni do května 2009. Posléze Brent část ztrát smazal a krátce po desáté hodině se prodával za 51,84 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI, která v pondělí sestoupila poprvé od dubna 2009 pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel, v úterý tento propad prohloubila, když její cena během dne klesla až na 47,57 USD za barel. Krátce po uzavření amerických burz se barel ropy WTI prodával za 47,73 USD za barel.

Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především kvůli rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech. Roli hraje i nervozita kolem politické nejistoty v Řecku, ale také stagnující ekonomika eurozóny. Vyvolává to otazníky nad poptávkou po energiích v Evropě a upevňuje náladu na trhu směrem k dalšímu poklesu cen. Někteří ekonomové nicméně očekávají, že levnější ropa pomůže zvýšit kupní sílu spotřebitelů, a podpořit tak globální ekonomiku.

Zlato v úterý zdražilo o více než čtrnáct dolarů na 1 219 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přes dvě procenta na 16,55 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie