Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC po pěti dnech poprvé posílily

Akciové trhy v USA přerušily pětidenní propad. Za růstem jejich cen stálo zastavení poklesu cen ropy, opadnutí obav o řecké vystoupení z EU, růst nadějí na evropské QE a také zápis z posledního jednání FOMC.
Index Dow poskočil o 1,23 %, širší index S&P 500 vzrostl o 1,16 % a Nasdaq si polepšil o 1,26 %.
"O růst cen akcií se postarala stabilizace na trhu s energiemi, kdy se cenám ropy podařilo vzrůst, nižší obavy z řeckého odchodu s eurozóny a pozitivní dojem ze zápisu ze zasedání FOMC," říká Art Hogan z Wunderlich Securities.
Zápis naznačil, že inflace ještě nějakou dobu nedosáhne cíle 2 %, protiinflačně působí levná ropa a externí vlivy. Zároveň však Fed připustil, že není nutné dosažení cíle ke zvýšení sazeb. Vyšlo také najevo, že se činitelé Fedu obávali, že kdyby nějak podstatněji změnili své vyjádření k úrokovým sazbám, mohly by na to finanční trhy přehnaně reagovat.
"Trh reaguje na konzistentní chování Fedu a jasně nastavenou politiku. Nemyslí si, že se něco jen tak změní," říká Stephen Wood, hlavní tržní stratég Russell Investments.
Ohledně vývoje v Evropě přišla pozitivní zpráva z Německa, kde poslanci naznačili, že hodlají jednat o řeckém dluhu po řeckých volbách. To je měkčí prohlášení než tvrdé postoje, které zaujímá vláda.
Burzám pomohla i makrodata. Statistika z USA ukázala, že v americkém soukromém sektoru vzniklo v prosinci 241 000 nových pracovních míst, což bylo více, než se čekalo. Zpráva agentury ADP předznamenala klíčové páteční oficiální údaje o prosincovém vývoji celého trhu práce.
Spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta, a měnová unie se tak poprvé od roku 2009 dostala do pásma deflace. Údaje podpořily na trzích očekávání, že ECB na zasedání 22. ledna prohloubí opatření na podporu ekonomiky a oznámí plán nákupů státních dluhopisů, což by bylo pozitivní pro akcie obecně.
V indexu Dow se nejvíce dařilo společnosti Home Depot, jejíž akcie posílily o 3,43 %. Dařilo se 26 firmám ze 30. V indexu S&P 500 na tom byl nejlépe zdravotnický sektor. Rostly všechny obory, relativně nejméně se dařilo průmyslovým firmám.
Dařilo se akciím Monsanto, které zdražily o 1,25 % poté, co firma oznámila nižší než očekávaný propad čtvrtletního zisku. Společnost oznámila pokles zisku za první fiskální kvartál o 34 % na 50 centů na akcii, čekal se propad na 34 centů za akcii.
O 20,27 % vyskočily akcie J.C. Penney poté, co maloobchodní řetězec oznámil růst vánočních prodejů o 3,7 % meziročně. O 2,18 % poskočily i akcie American Express po zvýšení doporučení od Goldman Sachs z "neutral" na "koupit".
Americká lehká ropa WTI se zotavila z nejnižší hodnoty od března 2009 a nakonec posílila o 1,5 % na 48,6 USD za barel. Mohou za to nižší zásoby v USA, které klesly kvůli vyšší poptávce rafinérií.
Americké zásoby klesly dle EIA v týdnu do 2. ledna o 3,06 milionu barelů na 382,4 milionu barelů. Dodávky do Cushingu v Oklahomě vzrostly o 1,31 milionu barelů na 32,1 milionu barelů.
Nakonec rostla i cena ropy Brent, která se během dne dostala pod 50 USD za barel na 49,66 USD za barel. Nakonec se však nad hranici 50 USD vrátila.
Dolar vzrostl k euru na nejsilnější hodnotu za 9 let. Důvodem byla data o evropské inflaci, které vyvolávají očekávání brzkého evropského QE.
Euro vůči dolaru během dne ztrácelo 0,5 procenta na 1,1809 USD, což byl nejnižší kurz od začátku roku 2006. K jenu dolar zpevnil o 0,7 procenta na 119,46 JPY.
Takzvaný dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával zhruba 0,8 procenta na 92,265 bodu. Byl tak nejvýše za devět let
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Středeční střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala dvanáct mrtvých a čtyři jsou vážně zranění v kritickém stavu. Útočníci utekli z místa ve dvou autech, řekl představitel policie Luc Poignard. Průběh útoku je zatím nejasný, ale prezident Hollande zdůraznil, že útok je považován za teroristický (svědkové potvrdili, že se útočníci hlásili k jemenské al-Káidě) a Paříž je nyní v plné pohotovosti. Všichni novináři jsou postupně umisťováni pod policejní ochranu.
- Americké burzy čekaly po Vánocích na Santu Clause, ale nedočkaly se. Oproti zvyklostem index S&P 500 v posledních dnech roku 2014 a v prvních dnech toho nového ztratil. Co to znamená pro vývoj indexu v roce 2015?
- Důvěra investorů v to, že se podaří odvrátit kolaps cen amerických akcií během následujících šesti měsíců, se od loňského jara výrazně snížila. Yale School of Management vydává každý měsíc Crash Confidence Index, který ukazuje podíl investorů, kteří věří, že v dalším půlroce nepřijde sešup trhu.
- Americká centrální banka by podle investora a manažera Billa Grosse ke zvýšení úrokových sazeb v letošním roce vůbec nemusela přistoupit. Gross se domnívá, že pokračující slabost globální ekonomiky a utlumená inflace by měly Fedu dělat starosti.
- Nadměrná nabídka ropy na trzích může trvat měsíce nebo dokonce roky. Ceny by se ale mohly vzpamatovat, pokud budou producentské země mimo ropný kartel OPEC jednat racionálně. V rozhovoru s místním deníkem The National to podle agentury Reuters prohlásil ministr pro ropný průmysl Spojených arabských emirátů (SAE) Suhajl bin Muhammad Mazrúí.
- Ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein v rozhovoru pro televizní stanici CNBC řekl, že přílišná nabídka nemusí být jediným problémem, s nímž se ropa potýká. Pokles cen ropy podle něj může ukazovat i na deflační tlaky.
- Deficit obchodní bilance Spojených států se v listopadu snížil na 39 miliard dolarů, nejméně od prosince 2013.
- Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil 241 tisíc nových pracovních míst, čekalo se jen 225 tisíc. Zároveň došlo k výrazné revizi listopadových dat směrem nahoru - původně hlášený údaj 208 tisíc byl upraven na 227 tisíc.
- Cena ropy klesá už sedm měsíců a velcí investoři s dostatkem peněz (Buffettova Berkshire Hathaway má asi 50 miliard v "hotovosti") by mohli začít skupovat firmy z energetického sektoru, které jsou pod tlakem. by mohli začít skupovat firmy z energetického sektoru, které jsou pod tlakem.") Velké integrované ropné firmy zatím ztratily asi 15 % hodnoty, přímí těžaři v průměru téměř 50 %.
- Eli Lilly snižuje výhled zisku v roce 2015 na 3,10 až 3,20 USD na akcii, čekalo se 3,36 USD na akcii.
- Evropská komise ve středu zveřejnila další sadu materiálů souvisejících s jednáními mezi unií a Spojenými státy o rozsáhlé smlouvě o volném obchodu. Exekutiva EU krok oznámila jen krátce poté, co ji ombudsmanka Evropské unie Emily O'Reillyová vyzvala k větší transparentnosti ohledně vyjednávání. Podle ní by mělo být například jasné, které dokumenty související s jednáním o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) jsou veřejné a které ne.
- Vývoz ropy ze Spojených států dosáhl v listopadu rekordního maxima 501 766 barelů denně, a překonal tak dosavadní maximum z roku 1957. Proti předešlému měsíci se přitom objem exportu v průměru zvýšil o 126 000 barelů denně, sdělil ve středu americký statistický úřad U.S. Census Bureau.
Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg