US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americká ekonomika v prosinci vytvořila 252 tisíc nových míst, míra nezaměstnanosti klesla nečekaně až na 5,6 %

Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 252 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 240 tisíc míst po listopadových 353 tisících (revize z 321 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v prosinci klesla na 5,6 % z 5,8 % v listopadu. Zpráva investory vesměs potěšila, zklamáním byl ale pokles průměrné hodinové mzdy.

Více než 200 tisíc pracovních míst mimo zemědělství americká ekonomika v prosinci vytvořila již jedenáctý měsíc v řadě. To je nejdelší takové období od roku 1994.

Statistika za listopad byla revidována na 353 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství z 321 tisíc. Průměrný měsíční přírůstek nových pracovních míst loni dosáhl 246 tisíc, a podle agentury Bloomberg tak byl rok 2014 z pohledu amerického trhu práce nejlepší v tomto století. V roce 2013 americká ekonomika vytvořila každý měsíc v průměru 194 tisíc nových pracovních míst.

Zpráva podporuje obecný názor, že je situace na americkém trhu stabilní a nadále se zlepšuje. Kladný výsledek takzvaných payrolls zaznamenaly USA již 51. měsíc za sebou.

Míra participace (podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil) v prosinci klesla na 62,7 % z 62,9 % v listopadu (revidováno z 62,8 %). Míra nezaměstnanosti "U-6" zahrnující kromě lidí bez práce také zaměstnance pracující nedobrovolně jen na částečný úvazek klesla na nové pokrizové minimum 11,2 % z 11,4 % v listopadu. Celková míra nezaměstnanosti 5,6 % je nejnižší od června 2008.

Zklamáním jsou ale čísla o vývoji průměrné hodinové mzdy. Ta v prosinci klesla o 0,2 %, ačkoli se čekal růst o 0,2 % po +0,2 % v listopadu (revidováno z +0,4 %). Meziročně v prosinci průměrná hodinová mzda vzrostla o 1,7 %, nejméně od října 2012.

"Výsledek je na první pohled lepší, než se očekávalo, a to jak z pohledu přírůstku pracovních míst v prosinci, tak z pohledu revize listopadových údajů směrem nahoru, tak také díky poklesu míry nezaměstnanosti na 5,6 %, což je podle Fedu mimochodem přirozený podíl nezaměstnaných," řekl ke statistice Jan Čermák, analytik z ČSOB. "Zprávu ale kazí dvě čísla. Tím prvním je výrazné zpomalení meziročního růstu mezd na 1,7 % z 2,1 %, druhým pak pokles míry participace na 62,7 %. Na poklesu míry nezaměstnanosti se totiž zčásti podílelo právě snížení podílu lidí hlášených v kategorii pracovních sil," doplnil. "Pro Fed z toho vyplývá, že se zvyšováním úrokových sazeb nemusí nijak spěchat. Obecně pak lze říci, že je zpráva pozitivní pro vládní dluhopisy a zčásti i pro akcie a neutrální pro eurodolar," dodal Čermák.

Za celý loňský rok si práci našlo 2,95 milionu Američanů, nejvíce za posledních patnáct let. To podle analytiků svědčí o stabilitě americké ekonomiky, která by měla nadále růst. Podle agentury Bloomberg by v letošním roce měly ekonomika i trh práce těžit také z poklesu cen ropy, díky kterému by zaměstnavatelé mohli pomalu zvyšovat mzdy a spotřebitelé více utrácet.

"Prosincová zpráva vyzněla slušně," řekla podle finanční televize CNBC Marie Schofieldová, hlavní ekonomka Columbia Investment Management. "Trend je příznivý," dodala. "Americká ekonomika těží z pozitivního momenta," doplnil Robert Shapiro, předseda představenstva konzultační společnosti Sonecon.

"Nadále se zlepšující situace na americkém trhu práce by se ve výsledku měla promítnout i do růstu mezd," poznamenala před zveřejněním statistiky Elise Gouldová, ekonomka z Economic Policy Institute. "Otázkou zůstává, kdy se konečně zaměstnanci růstu mez dočkají."

Fed na svém prosincovém zasedání zopakoval závislost rozhodnutí o měnové politice na ekonomických datech. Pokud budou data lepší než očekávaná, přijde zvýšení sazeb dříve, pokud budou horší, přijde později. K tomu agentura Reuters uvedla, že by výsledek prosincové zprávy měl i přes pokles průměrné hodinové mzdy stačit na to, aby se Fed od svého dosavadního plánu neodchýlil. Podle vyjádření guvernérky Fedu Janet Yellenové mohou být sazby zvýšeny na kterémkoli zasedání FOMC v roce 2015. Podle Petera Cecchiniho z Cantor Fitzgerald by Fed se sazbami mohl začít hýbat zhruba v polovině roku.

Podle středeční zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil 241 tisíc nových pracovních míst. Navíc došlo k výrazné revizi listopadových dat výše, když původně hlášený údaj 208 tisíc byl upraven na 227 tisíc.

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2014 podle finálního zpřesněného odhadu expandovala tempem 5 % anualizovaně, tedy nejvíce od třetího čtvrtletí 2003. Analytici očekávali revizi na 4,3 % z původního odhadu 3,9 % po 4,6 % ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba ve třetím kvartálu vzrostla o 3,2 %, čekal se 2,5% růst po předchozích 2,2 %. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 1,4 %, v souladu s odhady trhu.

Situace v USA kontrastuje s vývojem v eurozóně, kde se nyní kvůli slabému hospodářskému růstu spekuluje o zahájení kvantitativního uvolňování měnové politiky.

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanostPracovní trhSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie