Americké akcie v pátek odepsaly necelé procento a neudržely mírný týdenní zisk

Akcie ve Spojených státech po dvou dnech zisků dopoledne oslabovaly až o procento, protože investoři na pohled dobrá data z trhu práce zhodnotili jako smíšená. V druhé polovině obchodní seance se tři hlavní indexy vydaly výše, poslední hodina ale potvrdila denní i týdenní pokles. Indexy tak neudržely mírné týdenní zisky, které získaly po čtvrtečním obchodování.
Index Dow v pátek odepsal 0,95 % na 17 737,37 bodu, S&P 500 ztratil 0,84 % na 2 044,81 bodu (přesně 50denní klouzavý průměr) a Nasdaq spadl o 0,68 % na 4 704,07 bodu. Na nule se v pátek udržely akcie ze sektoru základních materiálů a mírně posílily telekomunikace, poklesy pak vedla především odvětví financí, průmyslu a cyklického spotřebního zboží. Za celý týden Dow odepsal nakonec 0,5 %, S&P 500 0,63 % a Nasdaq 0,49 %. Index volatility VIX v pátek narostl o zhruba čtyři procenta, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů v pátek spadl zpátky pod 2 %, když se snížil o šest bazických bodů na 1,96 %.
Index S&P energetického sektoru oslabil o 0,4 %. Globální ceny ropy obnovily pokles a propadly se na nové nejnižší hodnoty od dubna 2009. Po zprávách o tržbách v prosinci a výhledu zisku klesaly i cenné papíry některých maloobchodních firem.
Není úplně jasné, zda ze zprávy o zaměstnanosti za prosinec investoři v delší perspektivě spíše vyzdvihnou velký přírůstek v počtu pracovních míst a další pokles nezaměstnanosti, nebo překvapivý pokles mezd. Své si najdou jak ti, kdo věří v delší období uvolněné měnové politiky Fedu, tak zastánci zvýšení sazeb. Peter Tchir z Brean Capital k tomu poznamenal, že zpráva nechává trh soustředit se opět na dominantní téma posledních týdnů - ropu. Ta dále zlevňuje, a možná i proto v pátek měli navrch medvědi.
Zlevňující ropa by mohla vyvolat i ve Spojených státech (tak jako v eurozóně) deflaci. Myslí si to například Laura Rosner z BNP Paribas. Očekává pokles cenové hladiny v USA o 0,3 % v 1Q2015 a o 0,4 % ve 2Q2015. Jádrová inflace, tedy očištěná o ceny benzínu a potravin, by pak měla ve stejné době dosahovat 1,8 %, respektive 1,7 %. Nižší ceny pohonných hmot by ale podle většiny komentářů měly být spíše pozitivem pro spotřebu Američanů, která ze dvou třetin pohání americký HDP.
Růst ekonomiky by pak dlouhodobě měl prospívat akciím, jakkoli zůstává otázkou, co se stane, až centrální banky přestanou trh podpírat svými penězi. Ta doba je ale podle všeho ještě celkem vzdálená. Podle jednoho z největších býků mezi stratégy na Wall Street, Thomase Leeho z Fundstrat Global Advisors, je pokles indexu S&P 500 na úvod roku navíc dobrou zprávou pro akcie. Pokles za čtyři první obchodní dny roku během dlouhodobých býčích trhů totiž v historii až na jednu výjimku vždy předcházel celoročnímu kladnému zhodnocení akcií. Podobných statistik se v týdnu vyrojilo více, není ale dobré jim přikládat větší váhu.
V pátek navíc mohly akcie ztrácet i kvůli obavám z možných dalších teroristických útoků. "Trh od středy v podstatě ignoroval tragédii, ke které došlo ve Francii. Eskalace situace - další terorista, rukojmí, výhrůžky teroristických organizací dalšími útoky - ale investory mohou znepokojovat, uvedl pro CNBC Peter Cardillo, tržní ekonom z Rockwell Capital.
"Zpráva z trhu práce byla pozitivní, ale proti dalšímu růstu bylo v pátek mnoho faktorů - dění ve Francii, předchozí dva silně růstové dny, navíc v pondělí začíná výsledková sezóna," připomněl JJ Kinahan, stratég z TD Ameritrade. "Navíc je zde stále zásadní téma propadu ropy. Dokud nezažijeme tři týdny stability na trhu s ropou, volatilita z trhu nezmizí."
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 252 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 240 tisíc míst po listopadových 353 tisících. Celková míra nezaměstnanosti v prosinci klesla na 5,6 % z 5,8 % v listopadu. Zpráva investory vesměs potěšila, zklamáním byl ale pokles průměrné hodinové mzdy. Více než 200 tisíc pracovních míst mimo zemědělství americká ekonomika v prosinci vytvořila již jedenáctý měsíc v řadě.
- Šéf chicagského Fedu Charles Evans na CNBC řekl, že navzdory znatelnému zlepšení stavu trhu práce by sazby ponechal na minimu po celý rok 2015.
- Podíl lidí zaměstnaných ve státních službách v USA dále klesl, a to na minimum za 54 let.
- Počet aktivních těžebních zařízení v USA v posledním týdnu opět klesl, a to o 61 na 1 750 (podle dat Baker Hughes). Podle zprávy z trhu práce ale počet pracovních míst v ropném a uhelném sektoru v prosinci stoupl o 2 tisíce.
- Velkoobchodní zásoby v listopadu vzrostly o 0,8 % (odhad: +0,3 %, říjen: +0,6 %).
- Vláda Spojených států získala v loňském roce rekordních 98,7 miliardy dolarů ze zisků americké centrální banky. Představuje to téměř čtvrtinový nárůst oproti roku 2013, kdy vláda od Fedu obdržela 79,6 miliardy dolarů.
- Americká Sněmovna reprezentantů i přes hrozbu veta prezidenta Baracka Obamy schválila výstavbu kontroverzního ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Nyní projekt posoudí Senát, který by o něm mohl hlasovat již v nadcházejícím týdnu. Pro kontroverzní projekt, který Obama z ekologických důvodů odmítá, zvedlo ruku 266 zákonodárců, proti jich bylo 153. Pro návrh hlasovalo podle Reuters také 28 demokratů, což je o tři méně než při stejném hlasování loni v listopadu. Zatímco Sněmovna reprezentantů stavbu schválila v minulosti i se započítáním pátečního hlasování již desetkrát, Senát tak dosud neučinil ani jednou. Demokratičtí senátoři návrh zákona vždy zastavili, takže o něm Obama nemusel rozhodovat. Tento týden dal ale Bílý dům s ohledem na očekávaný senátní souhlas najevo, že Keystone vetuje. Zda se tak skutečně stane, ale bude záviset na výsledku posudku, na kterém pracuje ministerstvo zahraničí.
Dolar po datech z trhu práce oslaboval, ropa zlevnila sedmým týdnem v řadě
Americký dolar po zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA oslaboval. Zpráva potvrdila současná očekávání, že by centrální banka USA mohla začít zvyšovat úrokové sazby v polovině letošního roku. Investory však zklamalo, že průměrná hodinová mzda se snížila o pět centů.
I tak ale dolar vůči euru na týdenní bázi počtvrté v řadě posílil, když ve čtvrtek vystoupal na devítileté maximum.
Světové ceny ropy v pátek zamířily vstříc sedmému týdennímu poklesu za sebou. Dolů je tlačila neochota klíčových těžařských zemí reagovat na převis nabídky nad poptávkou snižováním produkce. Ceny ropy se během týdne propadly nejníže od roku 2009 a od června klesly o více než polovinu. Brent zhruba ve 21.45 ztrácel asi 1,7 % na 51,24 USD za barel.
Americká lehká ropa WTI ve stejné době odepisovala asi 1,13 % na 48,93 USD za barel.
Za propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.
BNP Paribas snížila své odhady cen ropy Brent a WTI pro letošní rok o více než deset dolarů. Průměrná cena Brentu by podle nové prognózy měla činit 60 dolarů a průměrná cena WTI by měla dosáhnout 55 dolarů.
Cena zlata se v týdnu vrátila nad 1 200 USD za trojskou unci. V pátek večer přidávala další zhruba procento na 1 220 USD za unci.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Prodeje automobilek ve Spojených státech byly v prosinci lepší, než se čekalo.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v prosinci vzrostl na 70,8 bodu (listopad: 62,4 bodu).
- Dále klesá počet ropných ložisek v USA, na nichž se aktivně těží. Za poslední týden ubylo 17 těžebních míst, pokud jde o ropu, a 29, pokud jde o zemní plyn. Vyplývá to z dat společnosti Baker Hughes. Druhý týden v řadě byly poklesy největší v Texasu (12, minulý týden 16).
- Běloruská centrální banka snižuje oficiální kurz domácí měny k americkému dolaru o zhruba sedm procent. Vyplývá to podle agentury Reuters z pondělního sdělení banky, jež se snaží uchránit běloruský rubl před dopady měnové krize v Rusku, hlavním obchodním partneru Běloruska.
- Podnikové objednávky v listopadu meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, říjen -0,7 %).
- Expanze amerického sektoru služeb v prosinci podle dat agentury Markit výrazně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z listopadových 56,2 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 53,6 bodu. Kompozitní index spadl na 53,5 bodu z 56,1 bodu v listopadu, předběžná data počítala s poklesem na 53,8 bodu.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v prosinci klesá na 56,2 bodu z listopadových 59,3 bodu (odhad: 58 bodů).
- Analytici z Goldman Sachs mají ohledně vývoje indexu S&P 500 v letošním roce poměrně jasnou představu. Do konce roku se podle nich ocitne na 2 100 bodech, ale v polovině dosáhne až 2 150, načež začne ztrácet kvůli utahování politiky Fedu. Analytici se totiž domnívají, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v září.
- Joseph Stiglitz, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, který vyzýval k zavedení daně na vysokofrekvenční obchodování (HFT), nebude součástí vládního panelu, jenž má radit Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ve věcech týkajících se akciových trhů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací.
- Burza Nasdaq expanduje a snaží se diverzifikovat své podnikání akvizicí společnosti Dorsey Wright, kterou by měla koupit za zhruba 225 milionů dolarů v dluhu a hotovosti. Dorsey Wright se věnuje sestavování indexů a analýzám.
- Společnost Verizon Communications podle zprávy agentury Bloomberg oslovila AOL ohledně možnosti společného podnikání. Oficiální nabídka ještě nebyla učiněna a zdá se, že v nejbližší době k ní ani podle zdrojů obeznámených se situací nedojde. Společný podnik, pokud by k němu došlo, by se měl soustředit na reklamní technologie, v nichž chce Verizon expandovat, a shání proto odborníka na on-line obsah a reklamu. Mluvčí firmy Verizon odmítl zprávu komentovat, zástupce AOL se nepodařilo bezprostředně sehnat.
- Americký výrobce letadel Boeing loni dodal zákazníkům 723 letadel a stanovil nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Boeing tak už třetí rok po sobě předčil v dodávkách svého evropského konkurenta Airbus a udělal si také nový rekord v zakázkách. Plyne to z úterní zprávy společnosti.
- Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie do vrtů kvůli vytváření puklin v horninách, z nichž je potřeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.
- Internetová burza Bitstamp, jedna z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuální měnou bitcoin, dočasně pozastavila své služby. Stalo se tak poté, co po nedělním hackerském útoku burza se sídlem ve Slovinsku přišla o zhruba 19 000 bitcoinů. Ztráta podle webu forbes.com odpovídá částce zhruba 5,2 milionu dolarů.
- Americký prezident Barack Obama nominoval na uvolněné místo v Radě guvernérů Federálního rezervního systému komunitního bankéře Allana Landona. Oznámil to v úterý Bílý dům.
- Pokud americký Kongres schválí výstavbu sporného ropovodu Keystone XL, bude tento zákon americký prezident Barack Obama vetovat. V úterý to sdělil Bílý dům. O návrhu zákona by se podle republikánského vůdce Kongresu Mitche McConnella mělo hlasovat ještě v úterý.
- Akcie řetězce J.C. Penney v poobchodní fázi silně zpevňovaly poté, co firma zlepšila svůj výhled na tržby ve čtvrtém kvartálu.
- Středeční střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala dvanáct mrtvých a čtyři jsou vážně zranění v kritickém stavu. Útočníci utekli z místa ve dvou autech, řekl představitel policie Luc Poignard. Průběh útoku je zatím nejasný, ale prezident Hollande zdůraznil, že útok je považován za teroristický (svědkové potvrdili, že se útočníci hlásili k jemenské al-Káidě) a Paříž je nyní v plné pohotovosti. Všichni novináři jsou postupně umisťováni pod policejní ochranu.
- Americké burzy čekaly po Vánocích na Santu Clause, ale nedočkaly se. Oproti zvyklostem index S&P 500 v posledních dnech roku 2014 a v prvních dnech toho nového ztratil. Co to znamená pro vývoj indexu v roce 2015?
- Důvěra investorů v to, že se podaří odvrátit kolaps cen amerických akcií během následujících šesti měsíců, se od loňského jara výrazně snížila. Yale School of Management vydává každý měsíc Crash Confidence Index, který ukazuje podíl investorů, kteří věří, že v dalším půlroce nepřijde sešup trhu.
- Americká centrální banka by podle investora a manažera Billa Grosse ke zvýšení úrokových sazeb v letošním roce vůbec nemusela přistoupit. Gross se domnívá, že pokračující slabost globální ekonomiky a utlumená inflace by měly Fedu dělat starosti.
- Nadměrná nabídka ropy na trzích může trvat měsíce nebo dokonce roky. Ceny by se ale mohly vzpamatovat, pokud budou producentské země mimo ropný kartel OPEC jednat racionálně. V rozhovoru s místním deníkem The National to podle agentury Reuters prohlásil ministr pro ropný průmysl Spojených arabských emirátů (SAE) Suhajl bin Muhammad Mazrúí.
- Ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein v rozhovoru pro televizní stanici CNBC řekl, že přílišná nabídka nemusí být jediným problémem, s nímž se ropa potýká. Pokles cen ropy podle něj může ukazovat i na deflační tlaky.
- Deficit obchodní bilance Spojených států se v listopadu snížil na 39 miliard dolarů, nejméně od prosince 2013.
- Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil 241 tisíc nových pracovních míst, čekalo se jen 225 tisíc. Zároveň došlo k výrazné revizi listopadových dat směrem nahoru - původně hlášený údaj 208 tisíc byl upraven na 227 tisíc.
- Cena ropy klesá už sedm měsíců a velcí investoři s dostatkem peněz (Buffettova Berkshire Hathaway má asi 50 miliard v "hotovosti") by mohli začít skupovat firmy z energetického sektoru, které jsou pod tlakem. by mohli začít skupovat firmy z energetického sektoru, které jsou pod tlakem.") Velké integrované ropné firmy zatím ztratily asi 15 % hodnoty, přímí těžaři v průměru téměř 50 %.
- Eli Lilly snižuje výhled zisku v roce 2015 na 3,10 až 3,20 USD na akcii, čekalo se 3,36 USD na akcii.
- Evropská komise ve středu zveřejnila další sadu materiálů souvisejících s jednáními mezi unií a Spojenými státy o rozsáhlé smlouvě o volném obchodu. Exekutiva EU krok oznámila jen krátce poté, co ji ombudsmanka Evropské unie Emily O'Reillyová vyzvala k větší transparentnosti ohledně vyjednávání. Podle ní by mělo být například jasné, které dokumenty související s jednáním o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) jsou veřejné a které ne.
- Vývoz ropy ze Spojených států dosáhl v listopadu rekordního maxima 501 766 barelů denně, a překonal tak dosavadní maximum z roku 1957. Proti předešlému měsíci se přitom objem exportu v průměru zvýšil o 126 000 barelů denně, sdělil ve středu americký statistický úřad U.S. Census Bureau.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 3. ledna klesl o 4 tisíce na 294 tisíc, čekalo se 290 tisíc. Pokračujících žádostí bylo v týdnu do 27. prosince 2,452 milionu (odhad: 2,360 milionu, před týdnem: 2,353 milionu). Hlavní zpráva z trhu práce za prosinec - celková míra nezaměstnanosti, počty pracovních míst a vývoj mezd - na trhy dorazí v pátek.
- Mezi Kongresem Spojených států ovládaným republikány a prezidentem Barackem Obamou se schyluje k prvnímu vážnému sporu. Senátní výbor pro energetiku totiž ve čtvrtek schválil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL mezi Kanadou a USA, což znamená, že senátoři začnou v plénu o projektu jednat v nadcházejícím týdnu. Schválit Keystone, který Obama z ekologických důvodů odmítá, se již v pátek chystá Sněmovna reprezentantů. Bílý dům již dříve pohrozil, že bude prezident zákon o ropovodu vetovat.
- Aktivistický hedgeový fond Starboard Value, konkrétně jeho ředitel Jeff Smith, poslal dopis ředitelce Yahoo! Marisse Mayer. Chce ji přesvědčit, aby akcionářům své firmy vrátila část zisku, který vznikl investicí do čínské Alibaby v roce 2005. Varuje ji před tím, aby peníze použila na nějakou velkou akvizici. Yahoo! měla v poslední době zájem například o firmy z prostředí kabelového televizního vysílání. Podobná akvizice by podle Smitha naznačovala, že "je potřeba výrazná změna ve vedení Yahoo!".
- Analytici z Credit Suisse vydali nová doporučení na akcie velkých amerických bank. Nově hodnotí akcie banky JPMorgan jako "outperform" s cílovou cenou 75 dolarů, stejné doporučení vydali i na akcie Bank of America s cílovou cenou 21 dolarů a na Wells Fargo s cílovou cenou 65 dolarů. Na akcie bank PNC Financial, Citigroup a US Bancorp vydala Credit Suisse doporučení "neutral" s cílovými cenami 95, respektive 60 a 50 dolarů. Hodnocení "underperform" získala nově banka SunTrust s cílovou cenou 41 dolarů.
- Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola propustí v rámci plánů na snižování nákladů v příštích měsících 1 600 až 1 800 lidí z celkových více než 130 tisíc zaměstnanců. Je to největší propouštění amerického giganta za 15 let.
- Maloobchodní řetězec J.C. Penney letos zavře zhruba 40 provozoven z celkem 1 060 v USA. Dotkne se to asi 2 250 zaměstnanců.
- Macy's v rámci restrukturalizace uzavře 14 obchodů, plánuje ušetřit až 110 milionů USD.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Eli Lilly na "držet". Výhled je sice pozitivní, ale potenciál zhodnocení jen mírný.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie společnosti Google na "držet".
- Jim O'Neill, který kdysi do finančního slovníku přispěl zkratkou BRIC, sleduje trh s kontrakty na dodávky ropy v dalších letech. A ten podle něj naznačuje, že aktuální nízké ceny ropy dlouho nevydrží.
- Americké ropné firmy dluží celkem 297 miliard USD. Částka je to závratná a důležitá. Někteří menší těžaři totiž začínají mít problémy s refinancováním svých úvěrů. Banky jim v době, kdy ropa rychle zlevnila na polovinu, zkrátka odmítají půjčovat, nebo alespoň za dosavadních podmínek.
- Výsledky Constellation Brands za 3QFY2015: Zisk na akcii 1,10 USD, tržby 1,542 miliardy USD. Zisk na akcii narostl meziročně o 3 %, tržby o 7 %. Analytici podle FactSet čekali zisk 1,14 USD na akcii při tržbách 1,517 miliardy USD. Očištěný zisk na akcii 1,23 USD na akcii tak překonal odhady. Za celý fiskální rok 2015 firma čeká zisk 4,25-4,35 USD na akcii, zlepšila tedy výhled.
- Family Dollar Stores oznámila 47% pokles zisku za svůj první fiskální kvartál poté, co změnila strategii cenové politiky. Větší orientace na produkty s nízkými maržemi si na zisku firmy vybrala svou daň. Čistý zisk klesl na 41,4 milionu USD (36 centů na akcii) ze 78 milionů USD (68 centů na akcii) ve stejném období před rokem. Očištěný zisk dosáhl 44 centů na akcii. Analytici očekávali v průměru 62 centů.
- Více než 60 % ze zhruba 1,1 miliardy USD, které přilákal do fondu Janus Capital příchod hvězdného portfoliomanažera a dluhopisového investora Billa Grosse, pochází z jednoho brokerského účtu v Morgan Stanley v Kalifornii. Jde o více než 700 milionů USD. Nebylo by to až tak podezřelé a trapné, nebýt toho, že v pobočce pracuje jeden z Grossových osobních finančních poradců. Není jasné, od kolika investorů peníze jsou, objevily se ale i spekulace, že jde o Grossovy osobní finance. Je hezké sázet na fond, který spravujete, ale spravovat si převážně vlastní peníze ve veřejném podílovém fondu je něco trochu jiného. Navíc to vrhá stín na všude prezentované úspěšné uvedení Grosse v nové firmě, které mělo nalákat již přes miliardu dolarů.
Zdroj: CNBC, ČTK, Reuters, Bloomberg, Zero Hedge