US MARKETOtevírá za: 12 h 58 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Rušení fondového spoření na penzi narazí na odpor pravice

Na odpor pravicové opozice narazí ve Sněmovně záměr vlády zamezit dalším lidem ve vstupu do druhého důchodového pilíře. Kabinet chce tento způsob spoření na penzi příští rok zrušit, nynější důchodová novela je prvním krokem. Pravice, jejíž vláda v minulosti druhý pilíř zavedla, vyčítá nynější garnituře, že nenabízí žádné jiné řešení schodkového důchodového systému.

Poslanci klubů TOP 09 a Starostů a ODS zablokují žádost kabinetu, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení, řekli ČTK jejich předsedové Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura.

TOP 09 pokládá podle Kalouska zánik druhého pilíře za chybu a nepodpoří nic, co k jeho zrušení vede. Nepodpoří ani zkrácení lhůt pro projednání předloh ve Sněmovně, řekl ČTK. "Vláda pouze ruší a nic nenabízí, to je ten hlavní důvod, proč budeme proti," přidal se Stanjura.

Předlohu, která má vyhlášením ve sbírce ukončit možnost vstupu do druhého pilíře, by Sněmovna mohla projednat v úvodním kole lednové schůze. Tento dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, další dvě procenta musejí přidat ze svého.

Zavedení druhého pilíře v minulosti ostře kritizovaly ČSSD a KSČM, podle nichž oslabuje průběžný státní pilíř. Sociální demokraté už tehdy avizovali, že až budou ve vládě, druhý pilíř zruší.

Nynější novelu vláda zdůvodňuje tím, že se sníží administrativní nároky na vypořádání peněz klientů fondů. Nebude taky růst objem peněz, které by v souvislosti s případným vstupem dalších lidí do druhého pilíře nebyly odvedeny do státního rozpočtu. Nynější klienti druhého pilíře se budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti poštou, převést na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření. Od začátku roku 2013 do konce loňska šlo do fondů místo do státního systému celkem zhruba 1,5 miliardy korun, stojí v důvodové zprávě.

Předloha taky ruší povinnost fondů získat do dvou let od udělení povolení nejméně 50 000 klientů, podmínka podle vlády kvůli jejich rušení ztrácí význam. Původní norma předpokládá, že fond, který by nedosáhl stanoveného počtu účastníků, by musel být převeden pod jinou penzijní společnost. Nyní nesplňuje tuto podmínku žádný z fondů.

Zdroj: ČTK

DůchodyPenzijní fondyPenzijní reforma
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika