US MARKETOtevírá za: 15 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Finance: Kéž bychom tohle byli věděli, když nám bylo 20

Kolem dvacátého roku přecházejí středoškoláci na univerzitu a v té době také většina z nich nastupuje do své první práce, byť se často jedná jen o brigádu nebo práci na částečný úvazek. S odstupem času se lidé diví, že jim ze studentských let nezbyly žádné úspory, když jim bydlení a další výdaje spojené se školou hradili rodiče. Většinou jsou na vině zbytečné utrácení a nezkušenost se správou peněz. Za následující doporučení bychom proto ve dvaceti letech byli dali cokoli.

1. Není všechno zlato, co se třpytí

Nebuďte netrpěliví. To, že se někteří vaši vrstevníci den co den po městě prohánějí v nablýskaných autech, chodí ve značkovém oblečení za desetitisíce a jezdí na drahé dovolené, ještě neznamená, že jsou finančně zabezpečení a soběstační. Mladší ročníky si luxusu často užívají jen díky štědrým peněženkám svých rodičů, starší zase na dluh. Většina z nás si však peníze musí vydělat prací, což nějakou dobu trvá. Zbohatnout nelze ze dne na den.

2. Mějte přehled o svých výdajích

Jistě se vám již stalo, že jste se na konci měsíce podívali do peněženky a nestačili se divit. Peníze pryč a vy se ne a ne dopočítat, kam se poděly. Jistě není potřeba, abyste si do přehledu výdajů zapisovaly každý balíček žvýkaček, který si po cestě do práce koupíte v trafice, je ale dobré vědět, kolik měsíčně utratíte za bydlení, dopravu, jídlo a zábavu. V případě potřeby úspor je pak jednodušší se na takový přehled podívat a finančně nákladné položky zredukovat.

3. Pozor na zbytečné poplatky

Pokud na pokrývání výdajů aktivně využíváte kreditní kartu, nezapomínejte své závazky vůči bance vyrovnávat v bezúročném období. Stejně tak si dobře rozmyslete, zda si peníze z účtu vyberete v bankomatu své banky, nebo jiného finančního ústavu. Tyto a další na první pohled bezvýznamné výdaje mohou na konci měsíce vyskočit klidně i na pár set korun.

4. Podělte se o výdaje se spolubydlícími

Bydlet v podnájmu nebo sami ve vlastním bytě má mnoho výhod. Nikde se neválí špinavé nádobí, nemusíte řešit problémy s hlasitou hudbou nebo to, kdy si k sobě někoho smíte nebo nesmíte pozvat. Zkrátka žádné kompromisy. Na druhou stranu je ale bydlení v jednom finančně velmi neefektivní. Jen si zkuste spočítat, kolik byste ušetřili, kdybyste do vedlejšího pokoje přibrali jednoho podnájemníka a o výdaje za bydlení se podělili rovným dílem.

5. Nákup nového auta si dvakrát rozmyslete

Kdo by nemiloval "vůni" nového auta, díky kterému již nikdy více nebudete muset studovat jízdní řády, plánovat si víkendový výlet na chatu několik dní dopředu ani uvažovat, co si s sebou vzít, abyste vše uvezli v batohu na zádech. Pohodlí ale něco stojí. Kromě toho, že musíte zaplatit samotné auto, vás čeká ještě placení benzínu, servisu, povinného ručení a mnohé další výdaje. Netrvejte proto na tom, že musíte mít nejdražší auto na trhu, a už vůbec se neomezujte na nové vozy. V autobazaru mnohdy narazíte na zachovalá auta za skvělou cenu. Nejlepší je ale pro vaši peněženku stará dobrá hromadná doprava.

6. Plaťte účty včas

Když už si přece jen nové či ojeté auto koupíte, nezapomeňte z účtu včas odesílat splátky leasingu či úvěru. To samé platí o hypotéce. V opačném případě se jednoho dne můžete ocitnout bez střechy nad hlavou a bez svého miláčka na čtyřech kolech. Hypotéka a leasing jsou totiž úvěry kryté majetkem, který jste si za ně koupili, a v případě nesplácení vám je leasingová společnost či banka jednoduše zabaví. Nesplacená hypotéka z vás navíc udělá nedůvěryhodného dlužníka, takže se s dalšími půjčkami můžete rovnou rozloučit.

7. Myslete dopředu

Když člověk ve dvaceti nebo pětadvaceti letech opustí střední školu či univerzitu, většinou ho ani nenapadne pomýšlet na to, že z něj za nějakých čtyřicet let bude důchodce. Jakkoli se mladému člověku může důchod jevit hodně vzdálený, není tomu tak. Na stáří bychom si měli začít spořit již s prvním zaměstnáním. Jedině tak se totiž po odchodu z pracovního trhu nebudeme muset uskromňovat a radikálně měnit svůj životní styl.

8. Připravte se na nečekané výdaje

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, zní známé úsloví. Počítejte s tím, že život nebude vždy procházka růžovým sadem. Stát se může cokoli a je důležité, aby vás nepředvídatelné události nezruinovaly. Vytvářejte si spolu se spořením na důchod i rezervní fond, který vám v případě potřeby pomůže překlenout období nečekaných výdajů a zajistit, že v nouzi nespadnete do dluhové pasti.

Zdroj: askmen.com

Finanční gramotnostFinanční plánováníPeníze
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika