Evropské akcie posilovaly třetí den v řadě před zasedáním Evropské centrální banky

Evropské akciové trhy na začátku nového týdne stouply a během dne se dostaly až na sedmileté maximum. Náladu na trzích dnes třetím dnem podporovalo očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) zveřejní plán nákupů státních dluhopisů, aby tak oživila hospodářský růst v eurozóně a pokusila se zakročit proti deflaci. Švýcarské akcie v pondělí částečně dohnaly ztráty, které utrpěly po čtvrtečním rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit limit kurzu domácí měny vůči euru.
Trhy věří, že by Evropská centrální banka mohla na čtvrtečním zasedání rozhodnout o plnohodnotném kvantitativním uvolňování. To posiluje optimismus, z něhož akcie těžily i v pondělí.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,54 %, francouzský CAC 40 o 0,35 % a německý DAX o 0,73 %. Regionální Stoxx Europe 600 připisoval 0,7 %, v poslední hodině obchodování však kus zisků odevzdal a nakonec posílil jen o 0,1 %. Nejvíce se dařilo automobilkám a bankám, ztrácel naopak sektor základních materiálů.
"Očekává se, že ECB přijde s novými opatřeními na navýšení likvidity, což posílá trhy nahoru," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Trh čeká na čtvrteční rozhodnutí ECB i na to, jak rozsáhlé kvantitativní uvolňování bude. Draghiho boj s hrozící deflací zahájí novou kapitolu," dodává.
Akcie švýcarské banky Julius Baer stouply o skoro šest procent a patřily k nejziskovějším z větších evropských titulů. Banka oznámila, že poté, co švýcarská centrální banka ve čtvrtek zrušila tři roky starý limit kurzu švýcarského franku k euru, neutrpěla žádné ztráty. Švýcarský akciový index SMI uzavřel pondělní obchodování se ziskem 3,2 % poté, co v uplynulém týdnu po nečekaném rozhodnutí domácí centrální banky 13 % umazal.
Výrazný nárůst mezi osmi a 14 % v pondělí zaznamenaly italské banky Popolare Milano, Banca Popolare dell'Emilia Romagna, Banco Popolare a UBI. Důvodem byl návrh vládního výnosu na zrušení pravidla, které dává každému akcionáři právě jeden hlas bez ohledu na velikost jeho podílu.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ruská ekonomika zaznamená v letošním roce propad o téměř pět procent. Předpověděla to v pondělí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Upozornila přitom, že nepříznivý hospodářský vývoj v Rusku bude mít dopady i na další rozvíjející se země, které mají na ruskou ekonomiku vazby. Celá skupina rozvíjejících se ekonomik, ve kterých EBRD působí, by tak letos měla vykázat první pokles od roku 2009.
- Francouzský prezident François Hollande v pondělí vyjádřil přesvědčení, že Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek oznámí zahájení nákupů státních dluhopisů, aby podpořila ekonomiku eurozóny. Ta by podle něj ale měla těžit i ze současného poklesu cen ropy a ze slabšího kurzu eura. Následně své tvrzení částečně dementoval s tím, že plány ECB přesně nezná a jedná se tudíž pouze o jeho odhad.
- Švýcarsko se pravděpodobně dokáže vypořádat s důsledky nedávného rozhodnutí tamní centrální banky (SNB) zrušit limit pro kurz švýcarského franku vůči euru. V rozhovoru s listem SonntagsBlick to řekla švýcarská ministryně financí Eveline Widmerová-Schlumpfová.
- Banka Société Générale oznámila, že rozdělí funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Frédéric Oudéa zůstane nadále v pozici generálního ředitele banky, předsedou správní rady se stane Lorenzo Bini Smaghi. "Tato změna ve vedení podniku, připravená v roce 2014, odpovídá požadavkům pro banky v Evropě. Umožní, aby Société Générale pokračovala v uskutečňování své strategie a ve své transformaci," uvedl francouzský podnik, který v České republice vlastní Komerční banku.
- Majetek nejbohatších lidí světa, kteří tvoří jedno procento světové populace, překročí v roce 2016 celkový majetek ostatních 99 % obyvatel planety. Uvedla to v pondělí nevládní organizace Oxfam. Krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala ekonomické mocnosti k úpravě těchto podle ní závratných nerovností.
- Prezident Miloš Zeman v pondělí mluvil se svým mongolským protějškem Cachjagínem Elbegdordžem o posílení ekonomické spolupráce. Předal mu seznam 40 firem, které by se chtěly na mongolském trhu prosadit. České firmy se podle něj mohou uplatnit při stavbě železnic a energetických děl nebo při těžbě surovin. Zeman to řekl na tiskové konferenci po setkání s Elbegdordžem.
- Francouzská automobilka Renault loni zvýšila prodej o 3,2 % na 2,7 milionu vozů. Firma v pondělí uvedla, že loni těžila zejména z oživení evropského automobilového trhu a také ze silné poptávky po vozech rumunské divize Dacia. V Evropě zvýšil Renault prodej o 12,5 % na téměř 1,5 milionu vozů. Mimo Evropu se však odbyt snížil téměř o šest procent, mimo jiné kvůli výraznému poklesu poptávky na americkém kontinentu.
- Soud v Curychu v pondělí odsoudil bývalého bankovního úředníka Rudolfa Elmera za porušení bankovního tajemství a falšování úředních listin k podmínečné pokutě 45 000 franků. Zkušební dobu mu stanovil na tři roky. Elmer podle soudu předal v roce 2008 serveru Wikileaks tajná bankovní data.
Zdroj: ČTK, Bloomberg