Hlubší deflace v eurozóně, navíc jádrová inflace v lednu podle předběžných dat zpomalila více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny v eurozóně v lednu podle předběžných dat zrychlily pokles. Meziročně se snížily o 0,6 % po prosincovém poklesu o 0,2 %, očekával se pokles o 0,5 %. Jádrová inflace očištěná o ceny potravin a energií zpomalila na 0,5 % meziročně z listopadových 0,7 %, očekávala se stagnace. Nejnovější údaje tak zřejmě dávají za pravdu nedávnému rozhodnutí Evropské centrální banky podpořit ekonomiku eurozóny takzvaným kvantitativním uvolňováním měnové politiky.
Negativní meziroční míru inflace v lednu způsobuje pokles cen energií (-8,9 % oproti -6,3 % v prosinci). Očekává se také, že klesnou ceny v sektoru potravin, tabáku a alkoholu (-0,1 % oproti prosincové stagnaci) a neenergetického průmyslového zboží (-0,1 % oproti prosincové stagnaci). Eurostat předpokládá, že jedině v sektoru služeb ceny porostou (+1,0 % oproti +1,2 % v prosinci).
Prosincový pokles cen v eurozóně byl první od roku 2009. V lednu se podle čtvrtečních údajů spolkového statistického úřadu dostalo do deflace i Německo, tedy největší ekonomika eurozóny.
Analytici původně předpokládali, že spotřebitelské ceny v eurozóně vykážou za leden pokles o 0,5 %. Čtvrteční údaje z Německa však podle některých naznačili, že propad cen v eurozóně bude o něco výraznější.
Evropská centrální banka se minulý týden v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky eurozóny více než bilion eur.
"Potvrzuje to názor, že ECB je na správné cestě," řekl k údajům analytik Bernd Weidensteiner z Commerzbank. Upozornil, že pokud by inflační tlaky zůstaly slabé, mohlo by to tlačit ECB ke zvýšení objemu nákupů dluhopisů. "Nicméně domníváme se, že inflace se blíží ke svému dnu a že od března začne opět růst, pokud se ceny ropy stabilizují," citovala jej agentura Reuters.
ECB už loni snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Cílem banky je zvýšit inflaci těsně pod dvě procenta. Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za hranici nebezpečné zóny.
Eurozóna nyní zažívá teprve druhé období deflace ve své historii. V minulosti se ceny snižovaly pouze v období od června do října 2009. Nejvýrazněji tehdy ceny klesly v červenci, a to stejně jako letos v lednu o 0,6 %.
Zdroj: Bloomberg