Americké akcie zahájily týden v červených číslech

Americké akcie v úvodu týdne ztrácely. Níže je vedla síťová odvětví a sektor zdravotní péče. V jednáních mezi Řeckem a jeho věřiteli zatím nedochází k posunu pozitivním směrem, skóre na Wall Street nezachránil ani růst cen ropy.
Index Dow v pondělí odepsal 0,53 %, S&P 500 0,42 % a technologický Nasdaq 0,39 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Caterpillar, Chevron a General Electric, dolů ho naopak tlačily cenné papíry firem Wal-Mart, Travelers a Johnson & Johnson.
Společnosti ze sektoru zdravotní péče v indexu S&P 500 ztrácely druhý den v řadě, síťová odvětví prohlubovala ztráty po pátečním propadu, který byl nejprudší od srpna 2011.
Akcie Hasbro naopak vyskočily na rekordní hladinu poté, co její kvartální výsledky předčily očekávání analytiků.
Index S&P 500 minulý týden zpevnil o 3 %, nejvíce za posledních sedm týdnů. Ve čtvrtek 5. února se indexu podařilo smazat letošní ztrátu poté, co v lednu zaznamenal nejhorší měsíc za rok. V lednu akcie ztrácely kvůli obavám ze zpomalování globální ekonomiky, které by mohlo ohrozit americkou ekonomiku, kvůli klesajícím cenám ropy a posilujícímu dolaru.
Coca-Cola, Time Warner a MetLife jsou mezi 66 společnostmi z indexu S&P 500, které budou tento týden reportovat hospodářské výsledky. Z firem, které dosud výsledky ohlásily, 78 % předčilo očekávání analytiků na úrovni zisku a 56 % na úrovni tržeb. Z 500 společností v indexu S&P 500 hlásilo kvartální čísla už 328 firem a očekává se, že zisk firem v indexu za uplynulé čtvrtletí vzrostl o 4,1 % a tržby o 1,4 %.
Index volatility VIX v pondělí vzrostl o 9,3 %, v uplynulém týdnu naopak klesl o 17 %.
Společnost Microsoft vydala dluhopisy za 10,75 miliardy dolarů, což je desátá nejobjemnější emise korporátních dluhopisů denominovaných v dolarech se známkou v investičním pásmu v historii. Původně chtěla firma vydat dluhopisy jen za 7 miliard, ale nabídku navýšila. V řádném pondělním obchodování akcie Microsoftu zakončily lehce pod nulou.
Cenné papíry firmy Qualcomm v pondělí zpevnily o více než procento a v after-marketu přidávaly přes dvě procenta poté, co společnost oznámila, že v rámci soudního vyrovnání sporu zaplatí čínské vládě 975 milionů dolarů. Pokuta je součástí rozhodnutí čínského Státního výboru pro rozvoj a reformu, který Qualcomm vyšetřoval kvůli porušení antimonopolního zákona.
Americký prezident Barack Obama v pondělí oznámil, že není připraven poslat na Ukrajinu zbraně, a přidal se na stranu německé kancléřky Angely Merkelové v otázce nutnosti zachování sankcí vůči Rusku. Obama a Merkelová se setkali v Bílém domě, ve středu se má Merkelová sejít na čtyřstranné schůzce i s Vladimirem Putinem. "Dále podporujeme diplomatické řešení situace na Ukrajině, avšak zatímco probíhají diplomatická jednání, uznáváme, že v 21. století nemůžeme nečinně stát a přihlížet tomu, jak se hranice v Evropě překreslují hlavněmi zbraní," řekl Obama.
Ke středeční schůzce v Minsku, na níž se politici opět budou snažit najít diplomatické řešení, Merkelová řekla, že je nezbytné se o to alespoň pokusit, ačkoliv úspěch summitu je spíše nepravděpodobný. Pokud diplomacie nebude fungovat, "pak bude Evropa společně se Spojenými státy muset hledat další možnosti, jak reagovat", dodala. Ruský ministr zahraničí Lavrov mezitím varoval, že vyzbrojení Ukrajiny by mohlo konflikt prohloubit.
Barack Obama dále v pondělí uvedl, že bude hledat podporu v Kongresu pro další ozbrojené zásahy proti Islámskému státu.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- K nezbytnému posílení globálního hospodářského růstu přispějí zejména strukturální reformy spolu s rozpočtovou a měnovou politikou. Před pondělním zahájením dvoudenní schůzky finančních činitelů skupiny G20 to uvedli ministři financí USA a Británie Jack Lew a George Osborne. Zasedání představitelů největších ekonomik vyspělého a rozvíjejícího se světa v Istanbulu by mělo určit hlavní priority v úsilí o urychlení slabého světového růstu.
- Po loňské 54% rally čínského akciového trhu by podle americké investiční banky JPMorgan Chase měli být investoři na jednom z hlavních asijských trhů obezřetní. O víkendu banka snížila doporučení na čínský akciový trh na "neutral" z "overweight". Hlavními důvody pro tento krok jsou podle ní nadále zpomalující ekonomický růst a náznaky, že investoři postupně ztrácejí důvěru v efektivitu uvolňování čínské měnové politiky.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v pondělí výrazně zvýšila letošní odhad poptávky po své ropě, úrovně její současné těžby ale poptávka ani tak nedosáhne. Ropný kartel na druhé straně prudce snížil předpověď produkce v zemích mimo OPEC, zejména kvůli zpomalení těžební aktivity ve Spojených státech pod vlivem prudkého propadu ropných cen.
- Velké americké banky protestují proti návrhu Fedu ohledně vyšších kapitálových rezerv, které by podle nich na ně měly negativní vliv kvůli posilujícímu dolaru. V důsledku silné měny vůči euru totiž podle nich budou jejich v dolarech denominovaná aktiva a operace vypadat větší než u jejich evropských kolegyň. V prosinci Fed navrhl, aby osm největších amerických bank drželo větší kapitálový polštář.
Ceny ropy míří vzhůru, trh podpořila prognóza kartelu OPEC
Světové ceny ropy v pondělí zamířily vzhůru. Navázaly tak na růst v posledních dvou obchodních dnech. Trhy podpořila prognóza Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která předpokládá vyšší poptávku po své ropě, než uváděla ještě nedávno.
Cena severomořské ropy Brent kolem 21.30 SEČ vykazovala růst o dolar na zhruba 59,16 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) získávala dokonce více než dolar na zhruba 52,78 USD.
OPEC v pondělí výrazně zvýšil odhad letošní poptávky po své ropě. Kartel na druhé straně prudce snížil předpověď produkce v zemích mimo OPEC, zejména kvůli zpomalení těžební aktivity v USA pod vlivem prudkého propadu cen suroviny.
Zpráva o klesajícím počtu ropných vrtů ve Spojených státech podpořila trh již minulý týden. Od 29. ledna získaly světové ceny ropy skoro 20 %, nadále ale zůstávají na zhruba polovině svého dlouhodobého maxima z loňského června. Někteří obchodníci podle agentury Reuters pochybují, že nedávný růst vytrvá. Například Citigroup se domnívá, že americká ropa WTI by mohla klesnout hluboko pod 40 dolarů za barel. Nějakou dobu by se mohla pohybovat i kolem 20 dolarů, tvrdí banka.
Dolar v páru s eurem zažil relativně klidné obchodování, na který neměla vliv žádná významná makrodata. Během dne euro nejprve ztrácelo po sérii spíše negativních zpráv z víkendu týkajících se Řecka, nakonec ale vůči americké měně mírně zpevnilo.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch
Aktuality

