Gazprom je připraven ke kompromisu v dodávkách na východ Ukrajiny

Ruský plynárenský gigant Gazprom je ochoten dohodnout se s Ukrajinou na kompromisu ohledně dodávek plynu do povstaleckých regionů na východě země. Řekl to ve čtvrtek televizní stanici Rossija-24 mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Brusel chce s oběm stranami příští týden jednat.
"V tuto chvíli jsme připraveni vyloučit dodávky plynu do Donbasu z našich jednání (s Ukrajinou)," prohlásil Kuprijanov. Dodal rovněž, že Ukrajina má předplacený plyn z Ruska do konce tohoto týdne. Pokud Gazprom neobdrží do konce týdne z Ukrajiny další platbu, dodávky plynu zastaví.
Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že pozvala energetické ministry Ukrajiny a Ruska na jednání do Bruselu v pondělí. Komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič podle mluvčí komise poslal ministrům dopis s pozváním na trojstranné rozhovory. "Nyní čekáme na závěrečné potvrzení z obou stran, zda se zúčastní," uvedla mluvčí EK Anna-Kaisa Itkonenová.
Gazprom již dříve varoval, že by přerušení dodávek plynu na Ukrajinu mohlo znamenat riziko pro tranzit této suroviny do Evropy. Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a více než 40 % tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu. Celkem Evropa loni obdržela z Ruska 147 miliard metrů krychlových plynu.
Ukrajinská státní plynárenská firma Naftogaz tento týden obvinila Gazprom, že jí dvakrát dodal méně než polovinu denního množství plynu, které měla předplacené. Firma dodala, že nemůže uskutečnit platbu předem, dokud nedostane od Gazpromu garance, že dodrží dohodu o zimních dodávkách. Gazprom oznámil, že dodal veškerý dojednaný plyn, pouze část ho šla přímo do povstaleckých oblastí, kam Kyjev minulý týden dodávky plynu přerušil.
Gazprom loni v létě přerušil dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. Na konci října se pak obě stany za evropského zprostředkování dohodly na zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, Ukrajině ukládá platit za plyn předem. Obě strany se nyní chystají, že budou vyjednávat o nových podmínkách, které nahradí stávající dohodu.
Šéf Gazpromu Alexej Miller tento týden v souvislosti s novými neshodami ohledně plynu prohlásil, že Kyjev vystavil dodávky do Evropy riziku. Ruský prezident Vladimir Putin zase podotkl, že chybějící "finanční kázeň" Ukrajiny by mohla vést k nedostatku energie na celém kontinentu.
"To, co se dělo v posledních několika dnech, tato Millerova a Putinova vyjádření, není nic než předehra k rozhovorům mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli dohodě na letní měsíce," sdělil podle agentury Reuters analytik plynárenského průmyslu a bývalý mluvčí Naftogazu Valentyn Zemljanský.
Kyjev v minulosti kupoval plyn od Ruska na úvěr. To znamenalo, že Ukrajina mohla požadovat více plynu a Rusko mohlo její požadavek odmítnout. Nyní Kyjev platí Rusku za plynu předem. Pokud tedy Rusko Ukrajině v příštích dnech zastaví dodávky, jak vyhrožoval Putin, nebude to proto, že se Moskva rozhodla odstřihnout Kyjev od plynu, ale proto, že si Kyjev žádný plyn neobjednal, podotkla ve čtvrteční analýze agentura Reuters.
Ukrajina sice tvrdí, že více ruského plynu nekupuje, protože Moskva porušila dodací podmínky, aby mohla poslat část plynu koupeného Kyjevem proruským separatistům bez souhlasu Ukrajinců.
Objem plynu pro povstalecké oblasti je ale ve skutečnosti malý, a i kdyby by se o to pokusil, nemohl by jim Kyjev dodávky zastavit, protože povstalci a Rusové ovládají plynovody v hraniční oblasti.
Zdroje Reuters z ukrajinského plynárenského odvětví soukromě tvrdí, že důvod, proč si Ukrajinci neobjednali více ruského plynu, je mnohem prostší. Nepotřebují jej, alespoň prozatím. Takzvané reverzní dodávky plynu, které od loňského roku proudí z Evropy na Ukrajinu, totiž znamenají, že Kyjev je na Moskvě nyní méně závislý než v minulých letech.
Zdroj: ČTK