Česká ekonomika ve 4. čtvrtletí vzrostla o 1,5 %, za celý rok přidala 2 %

Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla meziročně o 1,5 %, tedy rychleji než podle předběžného odhadu. V něm Český statistický úřad před dvěma týdny uváděl růst o 1,3 %. Dvouprocentní růst hrubého domácího produktu za celý loňský rok statistici v pátečních zpřesněných údajích potvrdili.
ČSÚ zlepšil také údaje o mezičtvrtletním růstu ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí. HDP se v posledních třech měsících loňského roku ve srovnání se třetím čtvrtletím zvýšil o 0,4 %, původně statistici odhadovali růst o 0,2 %. Tempo mezikvartálního růstu tak zůstalo shodné se třetím čtvrtletím.
Meziroční růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil. V prvním až třetím kvartálu se totiž růst držel nad dvěma procenty. Negativní vliv mělo podle ČSÚ předzásobení tabákovými výrobky koncem roku 2013, které se v roce 2014 neopakovalo a vedlo k výraznému snížení výběru spotřební daně.
Hospodářský růst v ČR byl ve čtvrtém čtvrtletí tažen zahraniční i domácí poptávkou. "Konečná spotřeba domácností ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o dvě procenta a oproti předchozímu čtvrtletí o 1,2 %, což je největší mezičtvrtletní nárůst od počátku roku 2010," uvedl ČSÚ. Růst podpořil také zpracovatelský průmysl, zejména výroba dopravních prostředků a strojů.
V oblasti služeb rostly ve 4Q2014 významně doprava, obchod, oblast nemovitostí a veřejná správa. Naopak stavebnictví, zemědělství či služby pro podniky mírně klesaly. Investiční aktivita si podle ČSÚ udržela svou dynamiku z předchozích čtvrtletí, vedle podnikové sféry byl růst podpořen i vládními institucemi.
"Dle očekávání došlo k revizi hodnot směrem nahoru. Jak bylo zmíněno již při předběžném odhadu, nižší hodnota meziročního srovnání je do jisté míry dána efektem základny, jelikož ve 4. čtvrtletí 2013 již ekonomická aktivita začala po předešlé krizi zrychlovat," uvedl ke zveřejněné statistice Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro Českou republiku. "Tento efekt byl pak zesílen zvýšeným inkasem spotřebních daní z cigaret na konci roku 2013, způsobený předzásobením tabákovými výrobky ke konci roku 2013 z důvodu očekávaného růstu daní. Z pohledu vývoje hrubé přidané hodnoty, tj. bez zohlednění daní, k žádnému nepříznivému obratu z pohledu ekonomické aktivity ve 4. čtvrtletí nedošlo a nižší meziroční hodnoty jsou způsobeny pouze 'opticky' z technických příčin," napsal dále Seidler.
"Zpřesněný odhad vývoje HDP i jeho bližší struktura naznačují pokračující robustní oživení domácí ekonomiky. To také potvrzuje, že spekulace o dalším zvyšování hladiny kurzového závazku ČNB byly a jsou zatím předčasné. ČNB bude s vývojem domácí poptávky v posledním čtvrtletí 2014 spokojená, což potřebu jejího případného dalšího zásahu snižuje. Dle našich odhadů by měl růst tuzemské ekonomiky v letošním roce dále zrychlit na 2,5 %, čemuž by měly napomoci slabší euro podporující německý export, nižší ceny ropy a uvolněnější fiskální a měnová politika," dodal ekonom z ING.
"Celkově zveřejněná čísla potvrzují, že se česká ekonomika nachází ve slušné kondici. Růst je tažen především spotřebou domácností a investicemi. Za růstem investic stojí jednak zlepšení ekonomické situace v Evropě (zejména Německu), které je podpořené klesajícími cenami ropy a slabším kurzem eura k dolaru, jednak nutnost dočerpat v letošním roce prostředky z fondů EU," napsali Jan Šedina a Jiří Polanský, ekonomové z České spořitelny. "Pro rok 2015 očekáváme pokračování současného trendu," dodali.
Zdroj: ČTK