US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru stagnoval na 51 bodech

Expanze zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru podle finálních dat agentury Markit zůstala stejná jako v lednu. Index nákupních manažerů stagnoval lednových 51 bodech, předběžná data hlásila mírný nárůst na 51,1 bodu. Situace se zhoršila ve Francii, Itálie i Německo si naopak vedou výrazně lépe.

Redakce IW
Redakce IW
2. 3. 2015 | 10:00
Eurozóna

Francie v únoru opět spadla na poslední příčku mezi sledovanými státy. Zaměstnanost v sektoru táhnou nahoru Irsko, Itálie a Španělsko, další propouštění naopak bylo zaznamenáno ve Francii a Rakousku.

Index nákupních manažerů v Irsku vyskočil na více než 15leté maximum 57,5 bodu, sedmiměsíční maximum 51,9 bodu zaznamenala Itálie a Německo (51,1 bodu), Rakousko (48,7 bodu) a Řecko (48,4 bodu) vzrostly na dvouměsíční maximum. Naopak na pětiměsíční dno spadlo Nizozemsko s 52,2 bodu a dvouměsíční minimum zaznamenaly Španělsko (54,2 bodu) a Francie (47,6 bodu).

"Finální údaje víceméně potvrdily předběžné a tedy také sice pozvolné, ale zřetelné zlepšování stavu evropských ekonomik. Nejlépe se daří Německu, z velkých ekonomik spíše zaostává Francie. Kombinace levné ropy a kvantitativního uvolňování (které sebou přináší slabé euro) dává reálnou naději, že zlepšování ekonomické aktivity v Evropě bude pokračovat i v dalších měsících," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

"Zpracovatelský sektor v eurozóně v únoru sotva expandoval, což ukazuje na pokračující slabost vznášející se nad celým regionem. Nicméně navzdory mírně neuspokojivému výsledku je zřejmé, že se rozdílné části regionu pohybují rozdílnými tempy od keltského boomu, ke galskému propadu," okomentoval data Chris Williamson, hlavní ekonom Markit.

"V následujících měsících snad uvidíme oživení ve všech výrobních sektore všech států, jak se bude zlepšoval důvěra podniků i spotřebitelů podporovaná stimulační politikou Evropské centrální banky. Nedávný pokles eura by rovněž měl podpořit prodeje do zahraničí," poukázal Williamson.

"Daleko v čele pelotonu se drží Irsko, které zaznamenalo nejsilnější růst produkce za více než patnáct let a generuje téměř rekordní zaměstnanost, což naznačuje, že ekonomika pokračuje v expanzi. Španělsko si rovněž užívá působivého růstu vedeného exportem, což signalizuje, že by mohlo mít před sebou další solidní kvartál," podotýká Williamson.

"Německo, Nizozemsko a Itálie mezitím vykazují pouze průměrné hodnoty růstu, ačkoliv je povzbudivé vidět oživení v Itálii díky rostoucímu exportu. Obavy naopak vzbuzuje klopýtající Německo. Francie, Řecko a Rakousko pokulhávají na konci řady, jejich zpracovatelský sektor se pohybuje v pásmu kontrakce. Francie je nejvíce znepokojivá, nejen proto, že výrazně zaostává za všemi ostatními, ale také proto, že je jedinou zemí, která vykazuje výrazný obrat k horšímu," dodává Williamson.

Zdroj: Bloomberg

EurozónaIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně