US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Každý pátý Čech neví, za jaký úrok si půjčuje. Dluhů se ale bojíme nejvíce v Evropě

Téměř pětina Čechů neví, s jakou úrokovou sazbou splácí své finanční závazky. Na druhou stranu to, jakým procentem jsou úročeny jejich úspory, neví jen 15 % dotazovaných. Nejčastějším typem dluhu v Česku je vedle hypotéky osobní půjčka, kterou má zhruba čtvrtina respondentů s nějakými finančními závazky. Následuje přečerpání účtu (13 %), dluh na kreditní kartě (12 %) a půjčka od rodiny (9 %). Přesto, a nebo právě proto si 87 % Čechů myslí, že je snadné si půjčit peníze a následně se dostat do dluhové spirály.

Redakce IW
Redakce IW
6. 3. 2015 | 10:47
Úrokové sazby

Pravidlo vyššího povědomí o úročení vlastních úspor oproti znalosti úroků u dlužných částek platí napříč Evropou. Jak jsou úročeny jejich úspory, neví méně než pětina Evropanů (19 %), ale více než čtvrtina (27 %) jich netuší, o kolik procent přeplácí svůj dluh na úrocích. Češi patří společně s Italy mezi nejlépe informované národy, naopak neznalost úročení jak v případě úspor, tak i dluhů je poměrně vysoká – téměř třetinová – u Belgičanů a Turků. S jakým úrokem má půjčené peníze, netuší také asi třetina Francouzů, Britů nebo Nizozemců (39 %).

"Toto zjištění může být pro někoho překvapující, protože úroky z půjček jsou výrazně vyšší než úročení spořicích produktů. Navíc je potřeba dle podmínek smlouvy úrok pravidelně splácet společně s dlužnou částkou," říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank. "Zřejmě hraje roli určitá forma averze vůči vědomým výdajům a lidé podvědomě strkají hlavu do písku před realitou skutečných nákladů spojených s půjčkou. Na rozdíl od toho připsání úroků v rámci spoření je příjemný bonus. Oproti úvěrovým produktům, jako jsou kreditní karty nebo přečerpání účtu, může mít určitý vliv na znalost úroků spořicích produktů také vyšší transparentnost a srozumitelnost."

Pro Evropany, kteří uvedli, že mají nějaký finanční závazek, je vedle hypotéky nejběžnější formou zadlužení osobní půjčka (24 %), následovaná dluhem na kreditní kartě (18 %), přečerpáním účtu (15 %) a půjčkou od rodiny a přátel (10 %). V jednotlivých zemích se pořadí liší. Zatímco 53 % dlužníků v Turecku řeší půjčku kreditní kartou, v Itálii nebo v České republice je to jen 12 % a preference se u nás jednoznačně přiklánějí k osobní půjčce, stejně jako v Lucembursku (37 %). Ve Francii naopak nejčastěji volí přečerpání bankovního účtu.

Mezinárodní průzkum ING Bank také ukázal, že se Evropané raději zadluží na kreditní kartě (55 %), než aby přečerpali svůj účet (45 %), ačkoli to může být méně efektivní. Může za to jednoduchost pořízení karty a bonusové programy. Na druhou stranu si ale 81 % obyvatel starého kontinentu uvědomuje, že je finanční půjčka může snadno dostat do dluhové spirály. S tímto tvrzením souhlasí dokonce až 87 % Čechů, což je nejvíce v Evropě.

Průzkum realizovala agentura Ipsos na přelomu října a listopadu 2014 ve 13 evropských zemích na vzorku 12 743 lidí.

Zdroj: ING Bank

SpořeníSpotřebiteléÚrokové sazbyZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná