Viktor Kožený a jeho nekonečný harvardský tunel

Zhruba čtvrt milionu akcionářů Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci čeká již léta na své peníze. Pokud mají dobrý kořínek, třeba se jednou dočkají rozuzlení tohoto nekonečného příběhu, a snad i likvidačního zůstatku.
Když se řekne tunel a tunelování, což je vedle robota jeden z našich příspěvků do pokladnice světové kultury, mnohý Čech dodá Viktor Kožený, Boris Vostrý a harvardské fondy. Poučenější pak Harvardský průmyslový holding v likvidaci.
Oba jmenovaní se nálepce tunelářů či podvodníků rozhodně brání. Loni v červenci je však Městský soud v Praze odsoudil za podvod na 10 let do vězení. Akcionáři holdingu jsou tak přece jen blíže ke svým penězům. Jde však o první, nepravomocné rozhodnutí soudu, a tak je potřeba se vyzbrojit trpělivostí.
Dosud není k dispozici podrobné zdůvodnění rozsudku - jeho čtení zabralo dvě a půl hodiny a soudce Dušan Paška nechce zavdat příčinu k lacinému napadání ortelu senátu, jemuž předsedal. Hotovo má být snad do konce měsíce. Co bude dál?
Právníci obou odsouzených (Kožený žije na Bahamách, Vostrý ve středoamerickém Belize) se proti rozsudku odvolali a až se začne Vrchní soud v Praze jejich odvoláním zabývat, jistě využijí jakoukoli příležitost rozsudek zpochybnit.
Kdy začne vlastní soud, stejně jako kdy a jak rozhodne, se dá vyčíst pouze z křišťálové koule. Až vynese Vrchní soud konečný verdikt, bude mít vedení HPH možnost žalovat český stát ve Štrasburku. Kvůli pochybení státních institucí, k nimž mj. patří liknavý postup některých policistů, podivnému konkurzu, vyhlášenému a posléze zrušenému soudem, ale i dalším událostem, kvůli nimž se celá kauza natahuje víc, než je zdrávo.
Pravomocný rozsudek – pokud by tedy české soudy uznaly Koženého a Vostrého vinu – by byl přitom důležitým argumentem v řadě sporů o majetek, který vede vedení holdingu s těmito dvěma či dalšími osobami nebo společnostmi, jež patří do jejich sféry vlivu. Nezřídka v zahraničí. Velkou část majetku, který vlastní HPH v likvidaci, totiž převedli v polovině 90. let Kožený a Vostrý za pomoci dalších osob do ciziny. Kromě sousedního Slovenska ho najdeme v dalších evropských státech, například na Kypru, ale i v exotičtějších zemích, jako jsou Belize nebo Kajmanské ostrovy. Budoucím překvapením se přitom meze nekladou. Soudní bitvy o majetek HPH o aktiva rozptýlená různě po světě, se tedy vedou na mnoha frontách.
Sejdeme se ve Štrasburku?
Kdyby oba jmenované pravomocně odsoudil i Vrchní soud, uznali by Kožený a Vostrý svou vinu? Spíše se zdá pravděpodobné, že by se obrátili se stížností na soud vyšší instance, a pokud by neuspěli, i oni by mohli teoreticky skončit ve Štrasburku. Bylo by to docela pikantní: stejný soud by řešil žalobu akcionářů HPH na stát, kvůli pochybením různých institucí v tomto složitém případě, a zároveň kauzu Koženého a Vostrého, cítících se poškozeni rozsudky českých soudů.
Tak daleko ovšem zdaleka nejsme. I když vyloučíme nejrůznější překvapení (třeba, že Bahamy nakonec Koženého vydají do USA), nelze si dělat iluze. Kdo není trpělivý a nedostal do vínku dlouhověkost, nemusí se také svých peněz vůbec dočkat.
Nikoli proto, že by neexistovaly. Problém spočívá v tom, jak se k nim dostat. Vždyť například Kožený převedl podle dostupných informací majetek na matku Marii Chvatíkovou.
Aktuality
