Americké akcie ve čtvrtek zlevnily čtvrtý den v řadě, sráželo je napětí v muslimském světě

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování zhruba půlprocentním poklesem. Během dne ale ztráty postupně mazaly, a všechny tři nejsledovanější indexy se odpoledne dokonce vyhouply nad nulu. Nakonec ale investoři nákupy zbrzdili a přetlak na straně prodejců indexy poslal zpět do červených čísel. Optimismus investorů mírnilo hlavně zvýšené napětí na Arabském poloostrově, kde Saúdská Arábie se svými regionálními spojenci zahájila akci proti šíitským povstalcům.
Dow oslabil o 0,23 % na 17 678,23 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,24 % na 2 056,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,27 % na 4 863,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,33 % na 15,80 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu Spojených států se zvýšil o 7 bazických bodů na 2 %.
V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nedařilo se zejména utilitám, telekomunikačním titulům a akciím ze sektoru základních materiálů. Nejméně naopak klesly sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví a energetický sektor.
"Akcie během dne sestoupily pod 100denní klouzavý průměr, později ale tuto metu dobyly zpět. Investoři se aktuálně poohlížejí zejména v technologickém sektoru, který ve středu zažil obzvlášť výrazný výprodej," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Robert Pavlik, hlavní investiční stratég Boston Private Wealth.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Pro normalizaci měnové politiky americké centrální banky může být v současnosti příhodná doba. Ve čtvrtek to v německém Frankfurtu řekl šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard. Podle Bullarda normalizaci měnové politiky Fedu nahrává zejména očekávání dalšího růstu amerického hospodářství v příštích dvou letech. "I poté, co k normalizaci měnové politiky dojde, bude stále vysoce akomodativní," zdůraznil mimo jiné Bullard.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. března klesl na 282 tisíc. Očekával se pokles na 290 tisíc z 291 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 14. března klesl na 2,416 milionu z 2,422 milionu (revidováno z 2,417 milionu), čekal se pokles na 2,403 milionu.
- Barclays zvyšuje cílovou cenu na akcie Charles Schwab na 34 USD z 25 USD, doporučení posouvá z "underweight" na "overweight".
- Credit Suisse zvyšuje cílovou cenu akcií Apple na 145 USD ze 140 USD.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity se ve Spojených státech v březnu dále zvýšilo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru stoupl na 58,5 bodu z 57,2 bodu. Čekal se pokles na 57 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb vzrostl na 58,6 bodu z 57,1 bodu.
- Twitter spustil vlastní aplikaci s názvem Periscope, která umožňuje živý videopřenos přes chytrý telefon přímo na sociální síť. Periscope je reakcí na technologický startup Meerkat, jenž on-line sdílení videa na Twitteru rovněž umožňuje.
- Index aktivity kansaského Fedu v březnu klesl na -2 body z 5 bodů v únoru.
- Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart ve čtvrtek v rozhovoru pro finanční televizi CNBC prohlásil, že by on sám úrokové sazby začal zvyšovat v polovině letošního roku nebo během druhého pololetí. V současnosti je podle něj na růst sazeb ještě brzy, jelikož z americké ekonomiky chodí smíšená data.
Výsledková sezóna
- Výsledky lululemon athletica v 4QFY2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,73 USD), čisté tržby 602,49 milionu USD (loni: 502,99 milionu USD).
- Výsledky Accenture v 2QFY2015: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 7,49 miliardy USD (odhad: 7,37 miliardy USD).
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie počítačového obra IBM (+0,87 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (+0,70 %) a technologické společnosti Apple (+0,70 %). Zlevnily naopak akcie provozovatele platebních karet American Express (-2,03 %), technologické společnosti Cisco Systems (-1,35 %) či maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,15 %).
Akcie výrobce oblečení na jógu lululemon athletica (+4,93 %) zdražily téměř o pět procent poté, co firma reportovala kvartální hospodářské výsledky. Ve svém posledním fiskálním čtvrtletí společnost hospodařila se ziskem 110,9 milionu dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 602,5 milionu dolarů. Společnost odhadovala, že vykáže zisk na akcii 0,71 až 0,73 USD. Pro současný fiskální rok společnost čeká zisk na akcii 1,85 až 1,90 USD, zatímco odhady analytiků jsou nastaveny na 2,06 USD. Tržby by firmě podle jejího odhadu měly vzrůst na 1,97 až 2,02 miliardy dolarů, trh čeká 2,05 miliardy dolarů.
Cenné papíry poradenské společnosti Accenture (+6,76 %) taktéž výrazně zdražily v reakci na hospodářské výsledky. Firma za druhé finanční čtvrtletí vykázala zisk 731,8 milionu dolarů po 714,1 milionu dolarů ve stejném období v předchozím roce. Zisk na akcii firmě vzrostl z 1,03 USD na 1,08 USD. Tržby se Accenture meziročně zvýšily o 5 % na 7,49 miliardy USD. Společnost očekává, že jí za celý finanční rok vzrostou tržby po vyloučení vlivu kurzových výkyvů o 8 až 10 %. Dosud firma čekala, že se jí tržby zvýší o 5 až 8 %.
Akcie výrobce minikamer GoPro (+2,13 %) zdražily poté, co na ně analytik William Power ze společnosti RW Baird zvýšil investiční doporučení na "outperform" z "neutral". Power uvedl, že od firmy v roce 2016 očekává pětinový nárůst tržeb a navýšení zisku na akcii o 27 %. Upozornil přitom, že do této predikce nepočítá potenciální pozitivní přínos nových produktů či služeb firmy.
Akcie výrobce paměťových karet SanDisk (-18,45 %) naopak výrazně zlevnily v reakci na snížený výhled hospodaření pro aktuální čtvrtletí. Společnost čeká, že za fiskální čtvrtletí, které jí končí 29. března, vykáže tržby 1,3 miliardy dolarů, dosud odhadovala 1,4 až 1,45 miliardy dolarů.
Dolar posílil k euru, avšak oslabil k jenu
Dolar ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu posílil vůči euru. Americkou měnu podporují vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, zatímco jednotnou evropskou měnu tlačí dolů pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně.
Kurz eurodolaru se v úvodu obchodní seance pohyboval kolem 1,097 a dopoledne vystoupal až na 1,1055. Odpoledne ale dolar zabral a posílil k euru až k 1,086 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se americká měna obchodovala za 1,089 EUR/USD. K japonskému jenu dolar oslabil ze 119,50 USD/JPY na 119,19 USD/JPY, během dne ale americká měna sestoupila až na 118,33 USD/JPY.
"Zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech je pouze otázkou času, zatímco Evropská centrální banka je teprve na začátku kvantitativního uvolňování," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.
Světové ceny ropy ve čtvrtek vystřelily vzhůru poté, co Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Tím prochází klíčová cesta pro dodávky ropy z Blízkého východu do Evropy, píše agentura Reuters. Účelem operace v Jemenu, za kterou stojí koalice deseti států, je podle velvyslance Saúdské Arábie v USA "ochraňovat a hájit legitimní vládu". Saúdská Arábie údajně vyslala do akce 150 tisíc vojáků a 100 bojových letounů.
Ceny severomořské ropy Brent i severoamerické suroviny WTI se zvýšily téměř o pět procent. Ropa Brent se krátce po desáté hodině prodávala za 59,03 USD za barel a cena ropy WTI rostla na 51,29 USD za barel.
Analytik Ole Hansen ze Saxo Bank nicméně uvedl, že prostor pro růst cen ropy je zatím pouze omezený, a to kvůli přetrvávajícímu převisu nabídky nad poptávkou. "Zpráva (o operaci v Jemenu) neodstraňuje nadbytečné dodávky," řekl Hansen agentuře Reuters. "Růstový potenciál (cen ropy) zůstane omezený, pokud se situace nevyostří. Musíme počkat, jak se události v příštích dnech vyvinou," dodal.
Zlato ve čtvrtek zdražilo zhruba o osm dolarů na 1 203,50 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o necelých jedenáct centů na 17,08 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK