Evropské akcie v úvodu týdne posílily nejvíce za poslední tři týdny

Evropské akcie v pondělí posílily nejvíce za téměř tři týdny a směřují k nejlepšímu kvartálu od roku 2009 díky optimismu z toho, že centrální banky budou i nadále stimulovat světovou ekonomiku.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,53 %, francouzský CAC 40 o 0,98 % a německý DAX o 1,83 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a v závěru seance rozšiřoval zisky poté, co byla ve Spojených státech zveřejněna zpráva o rozjednaných prodejích domů, které v únoru vzrostly o 3,1 % meziměsíčně, přestože se očekával pouze 0,3% růst.
"Poznámky Janet Yellenové, stejně jako šéfa čínské centrální banky, opět vedou akciové trhy nahoru," říká Teis Knuthsen, investiční ředitel divize soukromého bankovnictví Saxo Bank. "Celému světu vládne uvolněná monetární politika a ekonomika postupně posiluje. Akciové trhy se prozatím stále zdají být docela zdravé, i po tak silném kvartálu. Korekce z minulého týdne se ukázala být krátkodobá," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ukrajinský státní plynárenský podnik Naftogaz navrhl ruskému monopolnímu vývozci zemního plynu Gazprom prodloužení nynější "zimní" dohody o dodávkách plynu z Ruska o celý jeden rok, tedy do 1. dubna 2016. Naftogaz to označil za návrh Evropské komise, která zprostředkovává jednání mezi Moskvou a Kyjevem o nové dohodě o dodávkách. Současný provizorní kontrakt vyprší 31. března.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v březnu opět zvýšila. Index spotřebitelské důvěry vzrostl v souladu s odhady na -3,7 bodu z -6,7 bodu v únoru. Zlepšila se i důvěra v průmyslu a ve službách.
- Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl v pondělí mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. Činitel řecké vlády v pondělí agentuře Reuters sdělil, že řecká vláda schválila seznam reforem v neděli večer a premiér Alexis Tsipras je v pondělí představí v řeckém parlamentu.
- Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně. Trh očekával meziměsíční přírůstek 0,4 % po 0,9 % v únoru a meziroční inflace byla v souladu s odhady na 0,3 % po únorových 0,1 %. Inflace počítaná metodikou EU byla podle předběžných informací v březnu meziročně na 0,1 %, jak se očekávalo, po -0,1 % v únoru. Meziměsíčně pak ceny přepočítané touto metodikou vzrostly rovněž o 0,5 %, jak se očekávalo, po 1% růstu v únoru.
- Švýcarská skupina luxusního zboží Richemont jedná s italským internetovým prodejcem módy Yoox o odprodeji své internetové firmy pro nákupy luxusního oblečení a módních doplňků Net-a-Porter. Richemont to uvedl bez dalších podrobností ve svém pondělním sdělení.
- Zadlužení evropských firem ve vztahu k HDP se z vrcholu v roce 2009 (62,5 %) snižuje, ve třetím čtvrtletí 2014 bylo na úrovni 56,6 %. Jen pro představu, americké firmy byly nejzadluženější v roce 2008 (42 %). Podle Fitch by mělo oddlužování evropských firem pokračovat, motorem dalšího poklesu relativního zadlužení ovšem nebude menší nominální zadlužování, nýbrž růst HDP.
- V pěti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon začala v pondělí dvoudenní stávka. Odborový svaz Verdi chce protestní akcí dosáhnout zvýšení mezd zaměstnanců a zlepšení pracovních podmínek. Vedení Amazonu vyjádřilo přesvědčení, že stávka nebude mít žádný vliv na včasné dodávky zboží zákazníkům.
- Španělsko: Podle předběžných dat pokles spotřebitelských cen v březnu zpomalil na -0,7 % meziročně z -1,1 % v únoru.
- Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Car investuje 500 milionů dolarů do výstavby své první montážní továrny ve Spojených státech. Oznámila to podle agentury Reuters firma, jejímž majitelem je čínská společnost Geely. Závod by měl zahájit produkci v roce 2018.
- Čistý zisk italského módního domu Prada se v uplynulém finančním roce snížil o 28 % na 451 milionů eur. Růst tržeb na americkém kontinentu a v Japonsku totiž nedokázal vykompenzovat pokles v Číně a Evropě. Firma rovněž uvedla, že bude muset omezit výdaje a otevřít méně nových obchodů, než původně předpokládala.
- Dva tucty největších bank v Evropě a Spojených státech zrušily v posledních dvou letech v rámci restrukturalizace a snižování nákladů přes 160 tisíc pracovních míst, tedy kolem 15 % celkového počtu. Plyne to z údajů, které sestavila agentura Reuters. Analytici očekávají, že propouštění v bankách bude v zájmu posílení jejich ziskovosti pokračovat, a to zejména v Evropě, kde jsou banky stále nejméně ziskové na světě.
Zdroj: Bloomberg