Americké akcie se v pondělí přiblížily rekordům, zisky však neudržely

Americké akcie v úvodu týdne neudržely úvodní zisky a zamířily do červených čísel.
Dow ztratil 0,45 %, S&P 500 0,46 % a technologický Nasdaq spadl s 0,15% ztrátou jen lehce pod nulu poté, co krátce překročil v průběhu dne hranici pěti tisíc bodů. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie JPMorgan Chase, UnitedHealth a Travelers, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry General Electric, Johnson & Johnson a Visa.
S&P 500 a Nasdaq během obchodní seance posilovaly o 0,7 % na historická maxima, zisky však neudržely. Investoři vyhlížejí zveřejnění výsledků velkých firem v tomto týdnu a vyčkávají. Čísla za první kvartál by měly zveřejnit například JPMorgan Chase, Johnson & Johnson nebo Intel.
"Pondělek moc makrodat nenabídl, proto se investoři zabývali rozjíždějící se výsledkovou sezónou," říká Stephen Carl z Williams Capital Group. "Teprve se ukáže, jestli dobrá ekonomická data a solidní výsledky firem budou v krátkodobém horizontu znamenat dobrou zprávu."
Akcie General Electric v pondělí zamířily do červených čísel a odepisovaly přes tři procenta poté, co v pátek vystoupaly o 11 % díky zprávě o zpětném odkupu akcií. Netflix naopak zpevnil o více než 4 %.
Index S&P 500 minulý týden posílil o 1,7 %, čímž se ocitl pouhé procento pod rekordní hladinou, zatímco Nasdaq v pondělí krátce překročil hranici pěti tisíc bodů a ocitl se tak jen 0,6 % od své rekordní hladiny z dob internetové bubliny.
Americké indexy v jejich dosavadní rally minulý měsíc zbrzdily obavy ze sílícího dolaru a zlevňující ropy, které by mohly mít negativní dopad na americkou ekonomiku. Investory navíc zneklidňuje to, že by se k těmto vlivům mohlo přidat ještě zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu, a výrazně tak ukrojit ze zisků firem. Odhaduje se, že v prvním kvartálu zisky společností klesly o 5,6 %.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení USA na stupni AAA.
- Rozpočtový deficit Spojených států v březnu vzrostl meziročně o 43 % na 53 miliard dolarů ze schodku 37 miliard USD loni v březnu. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo financí. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru očekávali zvýšení jen na 43 miliard dolarů.
- Podle šéfa pobočky Fedu v San Franciscu Johna Williamse se zlepšuje situace na trhu práce a spolu s tím i hrozba vykolejení ekonomiky v důsledku zvýšení úrokových sazeb Fedu. Obavy z toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám, kdyby přistoupil k jejich zvyšování příliš brzy, prozatím držely centrální bankéře při zdi. Tato hrozba však už pomalu mizí, a proto se Fed může podle Williamse více soustředit na to, jak sazby postupně a vhodně zvyšovat.
- Spojené státy se blíží uzavření historické dohody s Íránem ohledně jeho jaderného programu, mnoho jednotlivých států Unie však hodlá dál držet nastavené sankce proti Íránu, což by mohlo případné oteplení vztahů mezi oběma státy výrazně zkomplikovat. Kromě sankcí, které USA na Írán uvalily jako celek, zhruba dva tucty států Unie jednaly samostatně a sankce proti Íránu zpřísnily nebo rozšířily. Ve více než polovině z nich může k odvolání sankcí dojít pouze v případě, kdy Írán nebude nadále nijak podporovat terorismus nebo kdy USA odstraní veškeré sankce proti Íránu. Ani jeden z těchto scénářů však není pravděpodobný, i pokud se podaří uzavřít dohodu o jaderném programu.
- Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla v pondělí americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.
- UBS zvýšila hodnocení společnosti Netflix z "neutral" na "kupovat". Zároveň zvýšila svůj cenový cíl z 370 na 565 amerických dolarů. UBS dodává, že posilování, které se odehrávalo v roce 2013, přibrzdilo. A to i navzdory tomu, že příjmy během tohoto období prudce narostly. Aktuální cena je tak dle UBS velmi dobrou příležitostí pro nákup. Akcie byly s +4 % nejsilnější v rámci indexu S&P 500.
- Podle deníku Wall Street Journal vyzve investiční společnost Jana Partners firmu Qualcomm k tomu, aby se zbavila části svého byznysu. Jana Partners totiž pokládá akcie tohoto výrobce čipů za podhodnocené.
- Podle Dow Jones Newswires uvažuje společnost Symantec, zabývající se vývojem bezpečnostního softwaru, o prodeji své softwarové jednotky Veritas. Tato divize by mohla být prodána až za 8 miliard amerických dolarů.
- Společnosti Alamos Gold a AuRico Gold oznámily fúzi, která je oceňována na 1,5 miliardy dolarů.
- Společnost Jefferies upravila doporučení pro akcie United Healthcare z "držet" na "kupovat". Nárůst počtu klientů a s tím spojený růst výnosů prý ospravedlňuje vyšší cenu akcií.
- Společnost Evercore na základě svých odhadů upravila své hodnocení společnosti Host Hotels na "kupovat", zatímco hodnocení Hilton Worldwide snížila na "držet".
- Společnost BMO upravila své hodnocení akcií farmaceutické společnosti AbbVie z "market perform" na "outperform". Vede si podle ní lépe, než je průměr trhu, především díky akvizici společnosti Pharmacylics. Možné obavy ohledně konkurence léků Humira a léků proti žloutence typu C, které AbbVie vyrábí, jsou v ceně akcií již zohledněny.
- Americká zasilatelská společnost United Parcel Service (UPS) hodlá investovat miliardu eur do posílení své evropské sítě. Napsal to v neděli německý list Wirtschaftswoche, aniž by uvedl zdroj svých informací. Zpráva přichází krátce poté, co se americký rival FedEx dohodl na převzetí nizozemského přepravce zásilek TNT Express, za kterého zaplatí asi 4,4 miliardy eur.
- Well Fargo (John Silvia): "Fed možná dělá chybu, když drží sazby na nule tak dlouho. Na trhu je již patrná ochota více riskovat za jakýkoli výnos."
- RBC Capital Markets (Robert Wetenhall) zvýšila výhled na počty zahájených staveb domů: "Letos 1,1 milionu (+10 %), za rok 1,2 milionu (+9 %) a v roce 2017 1,25 milionu (+4 %). Proč? Hypotéky jsou levné, stále více lidí pracuje ve stavebnictví, bytů a domů k pronájmu ubývá, trh práce sílí."
Ceny ropy dále rostou, trh podporují údaje o poklesu počtu aktivních vrtů v USA
Světové ceny ropy v pondělí pokračovaly ve vzestupu a severomořská ropa Brent se dostala na cenu blízkou 59 dolarům za barel. Ropný trh podporuje pokračující pokles počtu otevřených vrtů v USA, který potvrzuje, že americký ropný sektor reaguje omezováním těžby na propad cen ropy za poslední rok.
Na konci minulého týdne ropa získala asi dvě procenta a posílila i za celý týden. Mezi investory slábnou obavy, že dohoda o íránském jaderném programu povede k rychlému návratu íránské ropy na trhy.
Počet využívaných vrtných zařízení v USA klesl minulý týden o 42 na 760, což byl nejhlubší pokles za poslední měsíc. "Počet vrtů v USA znovu nasměroval trh na omezování těžby," řekl agentuře Reuters Ole Hansen, který v Saxo Bank řídí komoditní výzkum. "Trh se rozhodl, že se nebude dívat na současný přebytek nabídky."
Růst cen později brzdily údaje, podle nichž čínský dovoz ropy v březnu oproti únoru klesl o pět procent. Řada analytiků také poukazuje na pokračující útlum poptávky po ropě, který bude podle nich bránit výraznějšímu oživení cen.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK