Evropské akcie v pondělí oživily po poklesu z minulého týdne

Evropské akcie po poklesu z minulého týdne, který byl letos zatím největší, v pondělí mírně oživily díky dalšímu stimulu čínské centrální banky, která přes víkend opět snížila rezervní poměr komerčním bankám.
Britský FTSE 100 připsal 0,82 %, francouzský CAC 40 0,86 % a německý DAX zpevnil o 1,74 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,79 %, všechny jeho sektory, v čele se sektorem základních materiálů a chemickým sektorem, posilovaly, až na potravinářský sektor, který ztrácel 0,8 %.
"Pro trh je toto stále velmi býčí prostředí," říká Michael Kapler z Mittelbrandenburgische Sparkasse. "Centrální banky po celém světě trhy stále výrazně podporují a nějakou dobu v tom budou ještě pokračovat. V Evropě, Japonsku i Číně máme uvolněnou měnovou politiku. Evropské akcie letos zažily takovou rally, že jim oddech v minulém týdnu jedině prospěl. Tento rok velmi pravděpodobně uvidíme další zisky," dodává.
Čínská centrální banka snížila poměr povinných rezerv pro velké komerční banky o procentní bod na 18,5 %. Nové opatření bude podle prohlášení banky platné od 20. dubna. Banka rezervní poměr snížila již podruhé za dva měsíce ve snaze podpořit půjčování spotřebitelům a firmám.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Stavební produkce v eurozóně v únoru nečekaně meziměsíčně klesla o 1,8 % po 1,6% růstu v lednu. V celé Evropské unii spadla o 1,2 % po 0,6% růstu v lednu. Meziročně se stavební výroba v eurozóně snížila o 3,7 %, v celé EU o 2,4 %.
- Silná soukromá spotřeba podporovaná vzestupem mezd udrží zvýšené tempo růstu německé ekonomiky i přes slabší výkon průmyslového sektoru. Uvedla to v pondělní měsíční zprávě o vývoji největší evropské ekonomiky německá centrální banka Deutsche Bundesbank.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas chce od příštího roku prodávat oblečení z plastového odpadu v moři. Firma se spojila se skupinou, která se snaží vyčistit světové oceány, a bude s ní spolupracovat na vývoji materiálů vyrobených z plastového odpadu nalezeného v moři, který by mohla využít ve svých produktech. Adidas to uvedl ve své pravidelné zprávě o udržitelném rozvoji.
- Ruské banky musí nově hlásit Federální službě pro finanční dohled (Rosfinmonitoring) finanční transakce občanů 41 zemí, mimo jiné z Evropské unie či Spojených států. Informoval o tom v pondělí list Izvestija. Rosfinmonitoring podle agentury TASS zprávu deníku popřel.
- Pokud by Řecko muselo opustit eurozónu, odstartoval by tento krok lavinu v celé Evropě a nákaza nedůvěrou ve společnou měnu by se nevyhnutelně začala šířit dál. S tímto varováním přišel řecký ministr financí Janis Varufakis v rozhovoru pro španělskou televizní stanici La Sexta.
- Deficit státního rozpočtu Irska klesl loni na 4,1 % hrubého domácího produktu z 5,8 % v roce 2013. Schodek byl mnohem nižší než plánovaných 5,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil irský statistický úřad. Do konce letošního roku by se měl deficit snížit pod tříprocentní limit požadovaný Evropskou unií.
- Polsko letos sníží svůj deficit veřejných financí pod hranici tří procent hrubého domácího produktu (HDP) a do roku 2017 jej chce srazit pod dvě procenta. Vyplývá to z dokumentu polského ministerstva financí, o němž v pondělí informovala agentura Reuters. Polský ministr financí Mateusz Szczurek minulý týden sdělil, že Polsko požádá Evropskou komisi, aby jej letos vyřadila z řízení proti nadměrným deficitům, uplatňovaného proti zemím, jejichž schodky se dostaly nad tříprocentní hranici.
- Průmyslová výroba v Polsku se v březnu meziročně zvýšila o 8,8 %, což je nejvýraznější nárůst za poslední čtyři roky. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad. Polský zlotý po zveřejnění údajů vystoupil k euru na nejvyšší hodnotu za tři a půl roku. Další pondělní data naznačila, že nedávné zhodnocení polské měny přidělalo polským firmám starosti.
- Rozsáhlý výprodej krátkodobých dluhopisů řecké vlády pokračuje i v pondělí, a to již sedmou seanci v řadě. Například výnos obligací splatných v roce 2017 vystoupil na nový rekord. Trh reaguje na pokračující obavy z možného státního bankrotu Řecka. Nejistota kolem dalšího osudu této země naopak zvyšuje zájem o nejkvalitnější aktiva na dluhopisových trzích, což společně s programem Evropské centrální banky (ECB) nakupovat i státní dluhopisy tlačí výnosy dolů.
- Řecká vláda v pondělí vydala výnos, na jehož základě musejí lokální úřady státní správy bezodkladně převést rezervní hotovost do centrální banky.
- Rusko by již brzy mohlo začít dodávat zemní plyn ze Sachalinu do Severní Koreje. Dohoda by mohla být dokončena při květnové návštěvě severokorejského lídra Kim Čong-una v Moskvě na oslavách konce druhé světové války. Uvedla to ruská agentura TASS s odvoláním na článek v jihokorejském listu Čungang ilbo.
- Ceny domů ve Spojeném království dosáhly historického maxima. Podle údajů Rightmove, největšího obchodníka s nemovitostmi v zemi, dosáhla průměrná cena domu 286 tisíc liber, což je nejvyšší hladina od roku 2000, kdy realitní skupina začala údaje sledovat. Průměrná cena domu v Londýně se navíc vyšplhala na 594 585 liber, což představuje 50% nárůst od posledních parlamentních voleb v roce 2010. Naproti tomu ceny nemovitostí na severu země ve stejném období vzrostly jen o 3,7 %.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v březnu klesla na téměř šestileté minimum. Bez práce bylo v zemi 12,06 % obyvatel, v únoru nezaměstnanost dosáhla 12,32 %, řekl v pondělí novinářům Marián Valentovič, šéf slovenského ústředí práce, které zastřešuje slovenské úřady práce.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality


