Americké akcie vykročily do dalšího týdne správnou nohou. Dow připsal přes 200 bodů

Americké akcie zahájily obchodní týden výrazným růstem. Trh nadále podporují čtvrtletní výsledky velkých amerických firem a k růstu přispívá i nedělní krok čínské centrální banky na podporu tamní ekonomiky.
Index Dow v pondělí přidal 1,17 % na 18 034,93 bodu, S&P 500 0,92 % na 2 100,40 bodu a technologický Nasdaq 1,27 % na 4 994,60 bodu. Většina akcií v indexu Dow posilovala v čele s IBM, která po konci obchodování reportovala výsledky. Ztrácely pouze čtyři tituly - American Express, UnitedHealth Group, Pfizer a General Electric. Pro hlavní americké indexy bylo pondělí nejlepším dnem za poslední tři týdny.
Index volatility VIX v úvodu týdne klesl o 4,25 % na 13,30 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA stoupl o dva bazické body na 1,88 %.
Akcie investiční banky Morgan Stanley stouply o více než půl procenta v reakci na meziroční nárůst zisku o 60 %. Akcie výrobce hraček Hasbro, který oznámil nečekaný nárůst tržeb za první čtvrtletí, přidaly více než dvanáct procent.
Wall Street podpořil i nedělní krok čínské centrální banky, která snížila požadavek na povinné minimální rezervy komerčních bank. Opatřením chce podpořit poskytování úvěrů a bojovat proti zpomalujícímu hospodářskému růstu Číny.
V pátek americké akciové trhy prudce klesly a jejich hlavní indexy se propadly nejvýrazněji za poslední tři týdny. Investory zklamaly výsledky některých velkých firem a rovněž snaha Číny zbrzdit rychlý růst na tamních akciových trzích.
Nasdaq v pondělí posiloval díky akciím společností Apple a IBM, které zpevňovaly před zveřejněním hospodářských výsledků. IBM reportovala zisk na akcii ve výši 2,91 USD, trh čekal 2,81 USD. Tržby firmy naopak očekávání trhu nenaplnily, dosáhly jen 19,59 miliardy dolarů při očekávání 19,64 miliardy dolarů.
Technologiím se dařilo i v indexu S&P 500, posilovaly o více než procento vedené akciemi společností Facebook, Microsoft a Cisco Systems. Technologie byly nejvíce zasaženým sektorem v pátečním výprodeji, investoři se totiž obávají, že pro ně letošní první kvartál nebude úspěšný.
Analytici očekávají, že zisky firem v indexu S&P 500 v prvním kvartále klesnou o 4,3 % kvůli posilujícímu dolaru a slabším makrodatům.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký konglomerát General Electric jedná o prodeji své největší úvěrové divize, která poskytuje půjčky středně velkým podnikům ve Spojených státech a spravuje aktiva v hodnotě 74 miliard dolarů. Listu The Wall Street Journal to řekly zdroje obeznámené se situací.
- Americká investiční společnost Nomad Holdings zaplatí zhruba 2,6 miliardy eur za převzetí britské společnosti Iglo Foods Holdings. Ta je evropskou jedničkou v oblasti mražených potravin. Podle agentury Reuters by transakce měla být dokončena ve druhém čtvrtletí.
- Americký podnikatel a miliardář Elon Musk před dvěma lety údajně plánoval prodej své automobilky Tesla Motors do rukou internetové společnosti Google. Podle agentury Bloomberg o tom ve své nové knize píše novinář Ashlee Vance. Tesla je nyní úspěšným výrobcem elektromobilů, na začátku roku 2013 se však firma nacházela v krizi a hrozil jí bankrot.
- Prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley doufá, že americká centrální banka začne zvyšovat sazby ve druhé polovině letošního roku. Toto rozhodnutí však centrální banka podle něj založí na ekonomické situaci země a i v případě zvýšení sazeb, bude dle jeho názoru její další politika nadále uvolněná.
- Index aktivity chicagského Fedu v březnu klesl na -0,42 bodu z -0,11 bodu v únoru (odhad: +0,10 bodu).
- Americká zbrojařská firma Raytheon oznámila akvizici společnosti Websense, která se specializuje na kyberbezpečnost, za 1,9 miliardy dolarů včetně dluhu od private equity firmy Vista Equity Partners. Raytheon plánuje s Websense propojit svou vlastní kyberbezpečnostní divizi, jejíž hodnota je zhruba 400 milionů dolarů. Vista Equity následně hodlá investovat do takto nově vzniklé společnosti 335 milionů dolarů na nákup 19,7% akciového podílu.
- Wedbush zvyšuje cílovou cenu akcií Amazon.com na 395 USD z 330 USD.
Výsledková sezóna
- Americká investiční banka Morgan Stanley v pondělí reportovala hospodářské výsledky, které předčily očekávání trhu. Zisk na akcii po očištění vzrostl na 0,85 USD z 0,68 USD v prvním kvartále loňského roku (očekával se růst na 0,78 USD) a výnosy se zvýšily na 9,9 miliardy dolarů z 8,8 miliardy dolarů před rokem, trh čekal mírnější růst na 9,17 miliardy dolarů.
- Americkému výrobci hraček Hasbro klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 16,9 % na 26,7 milionu USD. Výsledky však překonaly očekávání, a příjmy se dokonce překvapivě zvýšily. Hospodaření firmy podpořil vysoký růst poptávky po hračkách pro chlapce vycházejících z filmů Transformers, Iron Man či Spider-Man, uvedla v pondělí firma.
- IBM reportovala zisk na akcii ve výši 2,91 USD, trh očekával 2,81 USD. Tržby naopak očekávání trhu nenaplnily, dosáhly 19,59 miliardy dolarů při očekávání 19,64 miliardy dolarů.
Ceny ropy kvůli napětí na Blízkém východě kolísaly
Ceny ropy na světových trzích v pondělí kolísaly. Trhy nejdříve podkopalo vyjádření saúdskoarabského ministra ropného průmyslu, podle něhož zůstane těžba v této zemi v dubnu blízko rekordních hodnot. Obavy kvůli napětí na Blízkém východě a pokles počtu vrtných zařízení v USA později tento nepříznivý vliv vyrovnaly, ve druhé polovině dne nicméně ceny černého zlata opět zamířily do červených čísel.
Cena severomořské ropy Brent s dodáním v červnu kolem 21.30 SELČ vykazovala pokles o 15 centů na 63,30 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) naopak přidávala 35 centů na 57,67 USD za barel. Vývoj cen ovlivňoval i proměnlivý kurz dolaru.
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v pondělí agentuře Reuters řekl, že jeho země v dubnu zachová těžbu ropy kolem deseti milionů barelů denně, tedy blízko rekordní úrovně. Rijád je tedy zřejmě odhodlán bránit svůj podíl na trhu s ropou, jejíž ceny se po loňském masivním propadu v poslední době mírně zotavily. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě.
Analytici investiční banky Morgan Stanley mezitím upozornili, že by vývoj těžby v Saúdské Arábii pro trhy mohl být významnější než vývoj těžby ve Spojených státech.
Ceny ropy od začátku dubna stouply už zhruba o 17 %, mimo jiné i díky očekávání, že by mohla výrazně klesnout produkce suroviny v USA. Společnost Baker Hughes na konci minulého týdne uvedla, že počet zařízení k těžbě ropy v USA minulý týden opět klesl, a to už devatenáctý týden za sebou, což je rekord. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 2010.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK
Aktuality


