V Británii zadrželi makléře kvůli bleskovému propadu burz

Ve Velké Británii zadrželi obchodníka s cennými papíry, který se údajně podílel na bleskovém propadu amerických akciových burz v květnu 2010. Navinder Singh Sarao z londýnské čtvrti Hounslow byl obviněn z manipulace na trhu. Sdělilo to v úterý americké ministerstvo spravedlnosti. USA budou usilovat o jeho vydání.
Případ se sedmatřicetiletým Saraem je podle agentury Reuters prvním, v němž američtí regulátoři prohlásili, že manipulování s trhem hrálo roli v propadu amerických burz zvaném "flash crash" z 6. května 2010. Přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Average se tehdy během necelé půl hodiny propadl o více než tisíc bodů. Několik minut chaoticky kolísal v obrovských výkyvech, aby v dalších asi 20 minutách téměř celou ztrátu smazal.
Navinder Singh Sarao podle amerických úřadů k tomuto propadu přispěl využitím programu pro automatické obchodování. Obviněn byl z podvodu prostřednictvím síťové komunikace, z podvodu s komoditami a z manipulace trhu, uvedlo americké ministerstvo. Údajnou manipulací si prý Sarao přišel na "významné" zisky, částku ale úřad nesdělil.
Obvinění proti muži v rámci civilního řízení souběžně vznesla i americká Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC), která Saraa označila za "velmi významného hráče na trhu".
Výsledky vyšetřování americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a CFTC z října 2010 ukázaly, že za bleskovým propadem Wall Street mohl masivní prodejní příkaz s využitím počítače na futures kontrakty, který zadala jedna z velkých obchodních firem. Podle agentury Reuters prodejní pokyn zadala společnost Waddell & Reed. Prodávala takzvané e-mini, což jsou termínové kontrakty, které vycházejí z indexu S&P 500.
HFT (vysokorychlostní obchodování) využívá počítačových algoritmů, díky nimž obchodníci umějí vydělávat i na nepatrných pohybech kurzu. Kritici ale tvrdí, že tyto obchody neúměrně zvyšují kolísání trhu a riziko jeho nečekaného propadu.
Zdroj: ČTK