Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu nezměnila

Celková důvěra v českou ekonomiku se po tříměsíčním poklesu v dubnu nezměnila, zůstala na rovných deseti bodech. Mírně se zvýšila důvěra podnikatelů, u spotřebitelů naopak klesla. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. V meziročním srovnání je důvěra v ekonomiku vyšší.
Ukazatel důvěry spotřebitelů v dubnu klesl o 1,3 bodu na dva body, u podnikatelů se proti březnu zvýšil o 0,3 bodu na 11,9 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví a v obchodě, ve službách se zvýšila mírně a v průmyslu mírně snížila.
Podnikatelé v průmyslu hůře než v březnu hodnotí celkovou i zahraniční poptávku. Zajištění práce zakázkami odhadují na 7,4 měsíce, což je ale o něco více než v předchozím čtvrtletí. "Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, uvádí ji téměř 45 % respondentů," uvedl ČSÚ. V průmyslu očekávají podnikatelé pro příští tři měsíce mírné zvýšení tempa výroby a téměř neměnnou zaměstnanost.
Hodnocení poptávky ve stavebnictví se proti březnu zvýšilo, její očekávání pro příští tři měsíce se ale snížila. Podnikatelé očekávají pro příští tři měsíce téměř stejné tempo stavební činnosti a růst zaměstnanosti.
Obchodníci mají vyšší očekávání ohledně vývoje ekonomické situace v příštích třech i šesti měsících. Hodnocení současné ekonomické situace se meziměsíčně téměř nezměnilo, stejně jako zásoby zboží. V odvětví služeb se v dubnu meziměsíčně zvýšilo hodnocení poptávky, její očekávání pro příští tři měsíce se snížila.
U spotřebitelů se proti březnu zvýšily obavy ze zhoršení ekonomické situace v příštích 12 měsících. Obavy z jejich vlastní finanční situace se nezměnily, stejně tak se téměř nezměnily i obavy ze zvýšení nezaměstnanosti. Spotřebitelé chtějí v porovnání s březnem více spořit. Obavy z růstu cen zůstaly stejné.
Zdroj: ČTK