US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Evropské akcie zahájily nový týden úspěšně, pomohl jim především chemický sektor

Evropské akcie v pondělí posilovaly poté, co si minulý týden připsaly největší týdenní ztrátu od loňského prosince.

Redakce IW
Redakce IW
4. 5. 2015 | 17:58
Evropské akcie

Francouzský CAC 40 zpevnil o 0,70 % a německý DAX o 1,44 %. Na burze v Londýně se v pondělí neobchodovalo. Regionální Stoxx Europe 600 přidal půl procenta, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s chemickým sektorem a telekomunikacemi.

Chemický sektor vedly nahoru akcie společnosti Sygenta, které vyskočily o 8 % poté, co zdroje obeznámené se situací přinesly zprávu o tom, že firmu oslovila společnost Monsanto ohledně možného převzetí.

"Korekce minulého týdne poskytla mnoha investorům dobrý počáteční bod," říká Alessandro Bee, stratég z Bank J Safra Sarasin. "Na trhy stále putuje likvidita a evropská ekonomika zrychluje. Dalším krokem je zjistit, jestli americká ekonomika opravdu zpomaluje, nebo jestli nás ve druhém kvartále čeká výrazné oživení," dodává.

Hlavní pondělní události na evropských trzích

  • Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v dubnu podle finálních dat agentury Markit zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na 52 bodů z 52,2 bodu v březnu, předběžná data však predikovala větší pokles na 51,9 bodu. V pásmu expanze se index nachází již 22 měsíců za sebou.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Řecku v dubnu spadl na 46,5 bodu z březnových 48,9 bodu. Index se tak nachází pod padesátibodovou hranicí osmý měsíc v řadě a navíc klesl na nejnižší hodnotu od června 2013. Byl zaznamenán prudký propad produkce a nových zakázek a zaměstnanost se vrátila do pásma kontrakce poté, co předchozí čtyři měsíce skromně narůstala.
  • Zpracovatelský sektor v Německu v dubnu podle finálních dat agentury Markit expandoval rychleji, než předvídala předběžná data, ale pomaleji než v březnu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 52,1 bodu z 52,8 bodu v březnu, předběžná data počítala s poklesem na 51,9 bodu. Tempo vytváření nových pracovních míst však vyskočilo na čtyřměsíční maximum a poprvé od ledna 2014 se také zvýšily ceny vstupů.
  • Podmínky ve zpracovatelském sektoru se ve Francii v dubnu zhoršily, byly ještě horší, než očekávala předběžná data, a index nákupních manažerů se stále nachází výrazně pod padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Index nákupních manažerů podle finálních dat klesl na 48 bodů z 48,8 bodu v březnu, předběžná data počítala s poklesem na 48,4 bodu. Produkce i nové zakázky opět klesly prudším tempem a snížila se i zaměstnanost v sektoru.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu stoupl na 53,8 bodu z 53,3 bodu. Čekal se mírnější růst na 53,4 bodu. Zaměstnanost v sektoru byla nejlepší za poslední čtyři roky a ceny vstupů rostly nejprudším tempem od července loňského roku.
  • Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 54,2 bodu (odhad: 54,5 bodu, březen: 54,3 bodu).
  • Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu proti březnu mírně zhoršily. Index PMI klesl na 54,7 bodu z březnových 56,1 bodu. Index tak klesl na letošní nejnižší hodnotu. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Hlavní vliv na pokles indexu měl v dubnu pomalejší růst nových zakázek, výroby a zaměstnanosti.
  • Dcera vévodkyně Kate a prince Williama byla pojmenována Charlotte Elizabeth Diana.
  • ECB v týdnu do 1. května nakoupila státní dluhopisy za 10 miliard eur.
  • Evropská komise v pondělí schválila převzetí sedmi italských elektráren českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH). Uvedla to v tiskové zprávě s tím, že krok nenaruší hospodářskou soutěž.
  • Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v květnu klesá na 19,6 bodu z 20 bodů (odhad: 19,1 bodu).
  • Těžba ropy v Rusku zůstala v dubnu na postsovětském maximu 10,71 miliardy barelů denně, kde byla i v březnu. Těžbu částečně podpořilo zotavení cen ropy z poslední doby, vyplývá z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky. Těžba plynu se ale mírně snížila a dosáhla 1,75 miliardy metrů krychlových denně, zatímco v březnu dosahovala 1,78 miliardy kubíků denně.
  • Lodě ruského námořnictva v uplynulých dvou měsících údajně čtyřikrát narušily pokládání energetického podmořského kabelu mezi Litvou a Švédskem. Moskvě si kvůli tomu opakovaně stěžovala ministerstva zahraničí obou států, napsal švédský list Dagens Nyheter. Podle litevské diplomacie zdůvodnilo Rusko své kroky nutností ochránit svůj vojenský výcvikový prostor.
  • Německému výrobci luxusních vozů Audi vzrostl v prvním čtvrtletí provozní zisk o 8,2 % na 1,42 miliardy eur. K růstu přispěl rekordní prodej aut, který vyrovnal i výdaje na nové modely, technologie a zahraniční expanzi. Firma současně podle médií potvrdila, že za celý letošní rok čeká znovu rekordní prodej svých aut.

Zdroj: Bloomberg

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná