Evropské akcie v úterý vedlo dolů Řecko kvůli obavám investorů z jeho budoucnosti

Řecký akciový trh vedl v úterý evropské burzy do mínusu kvůli obavám z toho, že jednání Atén se zahraničními věřiteli selžou, země si nestihne zajistit další financování a zbankrotuje.
Britský FTSE 100 odepsal 0,84 %, francouzský CAC 40 2,12 % a německý DAX 2,51 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 1,46 %, dříve přitom posiloval i o více než procento. Ztrátu prohloubil poté, co nejmenovaný řecký představitel prohlásil, že nebude možné dosáhnout dohody, dokud zahraniční věřitelé neschválí jednotný balík požadavků. Jedině ropný sektor zakončil v úterý v plusu, zbývající sektory uzavřely se ztrátou, dolů je vedla síťová odvětví.
Řecký index ASE oslabil o bezmála 4 %, nejvíce za posledních sedm týdnů.
"Pozornost se stále upíná na Řecko," říká Peter Dixon, ekonom z Commerzbank. "Výsledky některých firem jsou povzbudivé, ale mají na trh pouze krátkodobý efekt, který může rychle převážit něco jiného," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Eurozóna se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby se Řecko muselo vzdát jednotné evropské měny. Podpora Řecku je však možná pouze na základě dřívějších dohod, které byly s Aténami uzavřeny. Zahraničním novinářům v Berlíně to v úterý řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Odchod Řecka z eurozóny si nepřejeme. Ale to neznamená, že uděláme úplně všechno, abychom mu zabránili," řekl ministr.
- Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v dubnu snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 2,7 %, což byl pro tento měsíc rekordní pokles. Podle údajů, které zveřejnilo španělské ministerstvo práce, zůstává bez práce jeden ze čtyř Španělů. Na konci dubna bylo na úřadech práce registrováno asi 4,33 milionu Španělů. To bylo o 118 923 méně než v předchozím měsíci. Meziročně byl počet nezaměstnaných nižší o 351 285 osob, tedy o 7,5 %.
- Evropská komise (EK) ve své nové prognóze zlepšila predikci růstu ekonomiky eurozóny. Hospodářství společenství zemí platících eurem podle komise bude těžit především ze slabšího eura a monetárních stimulů ze strany Evropské centrální banky (ECB), které by měly vyvážit krizi v Řecku.
- Řecko je ochotno rychle dokončit dohodu za 1,2 miliardy eur, na jejímž základě má německá společnost Fraport provozovat regionální letiště v Řecku, a připraveno je i znovu otevřít privatizaci velkého podílu v přístavu Pireus. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na vysoce postavený zdroj z řecké privatizační agentury HRADF.
- Francie intenzivně jedná se Saúdskou Arábií o kontraktech v hodnotě miliard eur. Napsala to v úterý zpravodajská agentura Reuters. Země jednají asi o dvacet projektech v odvětví zbrojního průmyslu, civilního letectví, pozemní dopravy či sektoru energetiky.
- Evropská centrální banka (ECB) v dubnu nakoupila aktiva za 60 miliard eur. Opět tak splnila svůj závazek v rámci programu kvantitativního uvolňování. Struktura nákupního košíku se oproti březnu nezměnila, klesl však průměr doby do splatnosti nakupovaných státních dluhopisů.
- Noyer (ECB): Řeckým bankám možná dojde kolaterál pro získání další likvidity.
- Růst aktivity ve stavebnictví ve Spojeném království v dubnu opět zpomalil. Index nákupních manažerů ve stavebnictví se propadl na 22měsíční minimum 54,2 bodu z 57,8 bodu v březnu. Čekal se mírnější pokles ukazatele na 57,4 bodu. Index ale nadále zůstává nad důležitou 50bodou hranicí, která odděluje růst aktivity od poklesu.
- Index cen výrobců v eurozóně březnu meziměsíčně vzrostl o 0,2 %. Očekával se 0,3% nárůst po únorových +0,5 %. Meziročně ceny nadále klesají - index se snížil o 2,3 %, v souladu s očekáváním, po -2,8 % v únoru.
- Rusko nehodlá s Evropskou unií vyjednávat o podmínkách pro zrušení protiruských sankcí. Při úterním jednání s rakouským ministrem zahraničí Sebastianem Kurzem to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. EU uvalila na Rusko sankce loni kvůli jeho postupu na Ukrajině.
- Francouzský výrobce automobilů Renault hodlá posilovat automatizaci a postupně snižovat počet pracovních míst v rumunské továrně divize Dacia, aby udržel její konkurenceschopnost. Agentuře Reuters to řekl šéf rumunských aktivit Renaultu Nicolas Maure.
- Německá automobilka Volkswagen vytvoří nový holding pro nákladní automobily, do kterého převede své značky MAN a Scania. Rozhodnutí je součástí dlouhodobého plánu firmy stát se největším výrobcem nákladních aut v Evropě. Volkswagen je teď největším výrobcem osobních aut v Evropě a druhým největším prodejcem aut na světě. Vytvoření holdingu je podle agentury DPA prvním krokem k decentralizaci řízení celé skupiny Volkswagen.
Výsledková sezóna
- Německá letecká společnost Lufthansa v prvním čtvrtletí snížila provozní ztrátu na 167 milionů eur z loňských srovnatelných 240 milionů eur. Ztráta byla přitom nižší, než čekali analytici. Hospodaření aerolinek podpořily levnější pohonné hmoty, firma ale dodala, že musí pokračovat ve snižování nákladů, zvlášť vzhledem k růstu výdajů na penzijní pojištění a zaměstnance.
- Švýcarské bance UBS vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 88 % na 1,977 miliardy švýcarských franků. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky divizi správy majetku pro bohaté klienty, která vykázala nejvyšší zisk od roku 2008, a silnému výkonu divize investičního bankovnictví.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o osm procent na 221 milionů eur. Firmě pomohl zejména vyšší prodej sportovního i módního oblečení a také oživení v severoamerické divizi. Společnosti se ale dařilo i v Číně.
- Největší evropská bankovní skupina HSBC v prvním čtvrtletí zvýšila zisk před zdaněním o čtyři procenta na 7,1 miliardy dolarů. Hospodaření podpořil zejména výkon divize investičního bankovnictví, který vyrovnal zvýšení nákladů. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters čekali zisk 5,8 miliardy USD.
Zdroj: Bloomberg