Americké akcie v pátek mírně ztratily, týden tak uzavřely smíšeně

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek mírně klesly. Trh ovlivnilo vyjádření šéfky americké centrální banky o možném zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Navzdory poklesu byl ale uplynulý týden pro hlavní burzovní indexy převážně ziskový. Americký dolar v pátek díky vyjádřením z Fedu a nejnovější ekonomické statistice z USA zpevnil k euru.
Dow v pátek klesl o 0,29 % na 18 232,02 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,22 % na 2 126,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq zakončil obchodování na 5 089,36 bodu se ztrátou 0,03 %. Index volatility VIX stoupl o 0,17 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 2,21 %.
Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek prohlásila, že centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Ekonomika Spojených států by podle ní měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí. Na trzích obecně převládá názor, že se Fed poprvé od roku 2006 odhodlá v tomto roce zvýšit úrokové sazby. Nejistotu ale vyvolává otázka ohledně konkrétnějšího načasování tohoto kroku. "Čekat na to, až ekonomické indikátory naplní naše vysoko nastavená očekávání, by mohlo znamenat, že mezitím dojde k přehřátí v některých sektorech v důsledku příliš uvolněné měnové politiky po dlouhou dobu," uvedla mimo jiné Yellenová. "Sazby ale porostou mírně a postupně."
Podle hlavního ekonomického poradce Allianz bude cylkus zvyšování sazeb "nejmírnějším zpřísňováním politiky" v historii centrálních bank. "Trh se nastavuje zřejmě na zářijové zvýšení sazeb. Důležitá ale byla v pátek stabilita na dluhopisovém trhu i na trhu s dolarem," uvedl k tomu Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.
Za celý týden ztratil Dow 0,21 %, S&P 500 ale přidal 0,17 % a Nasdaq 0,83 %. Páteční objem obchodů na Wall Street byl relativně slabý. V pondělí budou burzy v USA kvůli svátku zavřené.
Americký dolar na devizových trzích navzdory počátečnímu poklesu během pátku posílil. Americkou měnu podpořila statistika, podle které se spotřebitelské ceny v USA v dubnu bez zahrnutí kolísavých nákladů na potraviny a energie meziměsíčně zvýšily o 0,3 % (s nimi +0,1 %). Zaznamenaly tak nejvýraznější nárůst od ledna 2013.
Euro vůči dolaru oslabilo až o necelé procento na 1,10025 USD. Za celý týden k dolaru ztratilo 3,83 %, což představuje nejprudší týdenní pokles od září 2011.
Dolar vůči japonskému jenu vzrostl až o 0,45 % na 121,57 JPY, což bylo maximum za deset týdnů.
Světové ceny ropy po čtvrtečním vzestupu na konci týdne oslabily. Ropný trh v pátek podkopalo posílení dolaru a vybírání zisků z předešlých cenových přírůstků před prodlouženým víkendem. Ropu předešlý den výrazně posílily údaje o dalším poklesu zásob ropy na americkém trhu.
Ve čtvrtek ropa zpevnila o více než dvě procenta a WTI směřovala k desátému týdnu růstu za sebou. To je její nejdelší série od roku 1983, kdy se začalo obchodovat s termínovým kontraktem na tento typ ropy.
Investoři jsou před delším víkendem opatrní a raději likvidují obchodní pozice a vybírají si zisk z posledních přírůstků. V pondělí je kvůli svátkům uzavřen americký trh i řada evropských trhů. "Nikdo nechce mít otevřené pozice před prodlouženým víkendem, takže se vypořádávají účty, což vede k určité konsolidaci," řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank.
Poslední údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že v USA minulý týden výrazně klesly i zásoby ropných produktů. V pondělí v USA tradičně začíná motoristická sezóna, v níž poptávka po benzínu obvykle podstatně narůstá.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Uvedla to šéfka Fedu Janet Yellenová. Dodala, že by ekonomika Spojených států měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí.
- Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zpomalil na 0,1 % z březnových +0,2 %. Jádrová inflace očištěná o ceny pohonných hmot a potravin naopak mírně zrychlila na +0,3 % z +0,2 % v březnu. Meziročně inflace spadla hlouběji do záporného pásma - spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % po březnovém 0,1% poklesu. Jádrová inflace meziročně stagnovala na +1,8 %, ačkoli se očekávalo mírné zpomalení na 1,7 %.
- Microsoft a Salesforce se dříve bavily o akvizici, ale nedokázaly se dohodnoout. Uvedly to zdroje obeznámené se situací.
- Výsledky Campbell Soup v 1Q: Očištěný zisk na akcii 62 centů (odhad: 52 centů), tržby byly vlivem silného dolaru slabší. Firma uvedla, že celoriční tržby budou na dolním okraji očekávaného pásma, zisky na horním. Akcie +2,09 %.
- Výsledky Lions Gate Entertainment v 1Q: Očištný zisk na akcii 39 centů (odhad: 32 centů), tržby byly pod odhady. Akcie v poobchodní fázi ztrácely.
- Výsledky Foot Locker v 1Q: Zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,23 USD), tržby byly také nad odhady. Šlo o nejziskovější kvartál v historii firmy. Akcie vystoupaly na historický rekord, nakonec ale odepsaly 0,89 %.
- Kanadská společnost BlackBerry oznámila, že odkoupí zpět 12 milionů akcií, tedy zhruba 2,6 % kolujících akcií, a to buď na burze NYSE, nebo v Torontu. Odkup musejí schválit akcionáři na valném shromáždění příští měsíc.
- Expedia prodala svůj 62,4% podíl v čínském rezervačním portálu eLong za 671 milionů dolarů konsorciu, jehož součástí je Ctrip.com.
- Alterativní taxislužba Uber poptává v bankách kreditní linku v objemu až 1 miliardy USD. Podle Wall Street Journalu takový krok bývá signálem blížící se veřejné nabídky akcií.
- Internetová společnost Google a mikroblogovací sociální síť Twitter se v únoru dohodly, že Twitter poskytne vyhledávači Google přístup do feedu všech tweetů na síti, známého jako takzvaný firehose. Google na Twitteru dosud vyhledával jen tweety s několika nejpopulárnějšími klíčovými slovy. Jiné způsoby vyhledávání by Twitter zcela zahltily a sociální síť de facto vyřadily z provozu. Na Twitteru je každou minutu zveřejněno přes 6 000 příspěvků.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA se v posledním týdnu snížil nejméně za uplynulých 24 týdnů. Data od společnosti Baker HUghes potvrdila další pokles, tentokrát o pouhý jeden vrt na 659, což je nejnižší počet od 20. srpna 2010. Počet zařízení těžících ropu a plyn klesl dohromady o 3 na 885, nejméně od 12. června 2009. Analytici si všímají toho, že těžaři začínají řešit ziskovost na úkor produkce.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Před ústředím amerického řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve čtvrtek demonstrovaly stovky lidí za zvýšení minimální mzdy v podniku na 15 dolarů za hodinu z nynějších devíti dolarů. Protest na chicagském předměstí Oak Brook se konal v době, kdy se v ústředí scházeli akcionáři podniku na výroční valnou hromadu. Akcie -0,83 %.
- Ruská služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií Roskomnadzor varovala americké internetové společnosti Google, Twitter a Facebook před porušováním ruských internetových zákonů. Upozornila, že firmám v případě nedodržování pravidel hrozí zablokování jejich aktivit.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v dubnu nečekaně meziměsíčně klesly o 3,3 % na celoroční tempo 5,04 milionu jednotek. Očekával se 0,8% růst na 5,24 milionu jednotek.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v květnu spadl na nejnižší hodnotu od ledna 2014. Snížil se na 53,8 bodu v dubnových 54,1 bodu, očekával se růst na 54,5 bodu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v květnu klesl na 6,7 bodu z dubnových 7,5 bodu. Čekal se růst na 8 bodů.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 16. května vzrostl na 274 tisíc z 264 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se růst na 270 tisíc. Čtyřtýdenní průměr počtu žádostí se stále nachází na nejnižší hladině od dubna 2000, klesl o 5 500 na 266 250. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 9. května klesl na nejnižší hladinu od listopadu 2000, a to na 2,211 milionu (předchozí týden revidován z 2,229 milionu na 2,223 milionu), čekal se růst na 2,231 milionu.
- Předstihové indikátory v dubnu vzrostly o 0,7 % (odhad: +0,3 %, březen: +0,2 %).
- Zapomeňte na Řecko. To, zda v eurozóně Atény zůstanou, nebo ne, není pro dění na finančních trzích rozhodující. Největším rizikem současnosti je likvidita. Tvrdí to alespoň známý dluhopisový expert a hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian. A není zdaleka jediný, kdo má už ze samotného slova likvidita husí kůži.
- Propast mezi bohatými a chudými v rozvinutých zemích se prohlubuje a rozšiřuje, mnohde je nerovnost v příjmech dokonce na rekordní výši. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň upozornila, že prohlubování této propasti by mohlo výrazně zbrzdit ekonomický růst. Zpráva zahrnuje 34 rozvinutých zemí, které jsou členy OECD, včetně České republiky.
- Druhý největší provozovatel lékáren ve Spojených státech, společnost CVS Health (akcie +2,39 %), koupí za 10,4 miliardy dolarů amerického poskytovala léčiv a lékárenských poradenských služeb Omnicare (+1,72 %). CVS Health ve čtvrtek uvedla, že jí akvizice pomůže k růstu na rostoucím trhu služeb pro starší pacienty.
- Navýšení úrokových sazeb v USA je v červnu nepravděpodobné. Plyne to ze zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu. Jen několik málo členů Fedu totiž zastává názor, že je americká ekonomika připravena na zvýšení sazeb během zasedání 16. a 17. června.
- Zásoby ropy v USA minulý týden klesly třetí týden po sobě a jejich pokles byl hlubší, než se podle analytiků oslovených agenturou Reuters čekalo. Snížily se i zásoby benzínu a dalších ropných produktů, uvedl Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.
- Podle středečního prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti úřady udělily pěti bankám, včetně JPMorgan Chase a Citigroup, pokutu 5,7 miliardy dolarů za manipulace na měnových trzích. Čtyři z těchto pěti bank se k obviněním přiznaly. Pátá banka, UBS, podle ministerstva přizná vinu za podvody v USA, které spočívaly v manipulaci s referenčními úrokovými sazbami.
- Mezinárodní telekomunikační skupina Altice se dohodla na koupi většinového podílu v americkém poskytovateli kabelové televize Suddenlink Communications. Oznámila to ve středu Altice, která tímto obchodem vstupuje na trh ve Spojených státech. Transakce ohodnocuje americkou společnost na 9,1 miliardy dolarů. Akcie Altice na zprávu reagovaly posílením o 12 %.
- WSJ: United Technologies údajně jedná o prodeji své divize Sikorsky Aircraft.
- Bunge ohlásila program zpětného odkupu akcií v objemu 500 milionů dolarů a zvýšila dividendu o 12 % na 38 centů na akcii.
- Jefferies začala pokrývat akcie Lionsgate s doporučením "kupovat".
- Johnson & Johnson do roku 2019 uvede na trh nejméně deset nových léků. Každý z nich by jí mohl vynést miliardu dolarů tržeb.
- Kubě se podařilo najít ve Spojených státech banku pro vedení účtů svých diplomatických misí. Havana a Washington tak odstranily další překážku, které bránila obnově vzájemných diplomatických vztahů.
- Zahájena výstavba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 20,2 % na celoroční tempo 1,14 milionu jednotek, což je nejvíce od listopadu 2007. Očekával se mírnější nárůst na 1,018 milionu jednotek z 944 tisíc v předchozím měsíci (revidováno z 926 tisíc). Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 10,1 % na 1,143 milionu anualizovaně po 5,4% propadu na 1,042 milionu v březnu, očekával se jen mírný 2,2% růst.
- Americká justice obvinila šest Číňanů z ekonomické špionáže a krádeže obchodního tajemství, kterého se měli dopustit ve prospěch společností a univerzit kontrolovaných čínskou vládou. Oznámilo to v úterý ve Washingtonu ministerstvo spravedlnosti USA. Jeden z obviněných byl zatčen v minulých dnech krátce po příletu do USA.
- Newyorská burza začala zveřejňovat bitcoinový index. Index NYXBT bude odrážet data z bitcoinové burzy Coinbase, v níž má NYSE menšinový podíl.
- Americká centrální banka by podle šéfa chicagské pobočky Fedu Charlese Evanse mohla zvážit první zvýšení úrokových sazeb už na červnovém zasedání, pokud bude ekonomika vykazovat známky solidního růstu.
- Vývoz ropy ze Saúdské Arábie do USA klesl nejníže od finanční krize. Přispívá k tomu rozvoj těžby ropy z břidlic v USA a růst dovozu z Kanady. Spojené státy za poslední rok podle vládních údajů dovezly ze Saúdské Arábie v průměru méně než jeden milion barelů ropy denně, což je nejméně od roku 2009, kdy poptávku po ropě prudce snížila finanční krize, upozornil list Financial Times.
- Irsko-americká farmaceutická společnosti Endo International koupí za více než osm miliard dolarů od soukromého investičního fondu TPG Capital výrobce léků Par Pharmaceutical Holdings. Sloučená firma bude patřit mezi pět největších prodejců generických léků v USA.
- Podle rozhodnutí amerického soudu jihokorejská společnost Samsung porušila patentová práva firmy Apple na design produktů, a bude jí tedy muset zaplatit odškodné. Zároveň však soud odmítl, že by porušení práv Apple poškodilo natolik, aby mu bylo Samsungem vyplaceno 930 milionů dolarů, což je částka, kterou Apple uvedl v žalobě. Apple zažaloval Samsung v dubnu 2011, před soudem je ještě jedna žaloba, která stále nebyla rozhodnuta.
- Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie Las Vegas Sands na "neutral" z "buy". Analytici banky snížení doporučení zdůvodňují složitou situací na dvou nejvýznamnějších trzích pro Las Vegas Sands - ve Spojených státech a Macau.
- Intel údajně znovu jedná o možné akvizici společnosti Altera. Na začátku roku byla jejich jednání neúspěšná.
- Americká skupina Ascena Retail Group, která provozuje obchody s dámskou módou Dressbarn či Lane Bryant, koupí za 2,15 miliardy dolarů konkurenční skupinu Ann. Firmy to uvedly v tiskové zprávě. Ann má pod sebou značky dámské módy LOFT či Ann Taylor. Obě skupiny se zaměřují na ženy ve věkové kategorii od 20 do 40 let.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere v 1Q: Zisk na akcii 2,03 USD (odhad: 1,56 USD), tržby: 7,40 miliardy USD (odhad: 7,51 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 1Q: Zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,29 USD), tržby: 8,56 miliardy USD (odhad: 8,46 miliardy USD). Zahraniční tržby firmy klesly o 22,1 % kvůli vývoji kurzu dolaru a slabosti na kanadském trhu s elektronikou. Akcie +3,94 %.
- Výsledky Gap v 1Q: Zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,55 USD), tržby: 3,66 miliardy USD (4Q: 3,77 miliardy USD). Akcie -0,28 %.
- Výsledky Hewlett-Packard ve fiskálním 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,86 USD), tržby: 25,45 miliardy USD (odhad: 25,68 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +1,5 %.
- Výsledky Ross Stores v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,28 USD), tržby: 2,94 miliardy USD (4Q: 2,68 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +0,5 % po krátkodobém posílení o více než 6 %.
- Výsledky Target v 1Q: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,02 USD), tržby: 17,119 miliardy USD (odhad: 17,089 miliardy USD). Akcie +0,33 %.
- Výsledky L Brands v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,60 USD), tržby: 2,51 miliardy USD v souladu s odhady. Firma zlepšila výhled. Akcie v poobchodní fázi kolísaly.
- Výsledky Salesforce v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,14 USD), tržby: 1,51 miliardy USD (odhad: 1,50 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +4,4 %.
- Výsledky NetApp ve fiskálním 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 1,54 miliardy USD (odhad: 1,60 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi -9,3 %.
- Výsledky Williams-Sonoma v 1Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby: 1,03 miliardy USD (odhad: 1,01 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +3,3 %.
- Americký řetězec hobby marketů Home Depot ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělal 1,21 USD na akcii při tržbách 20,9 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období vydělala jeden dolar na akcii. Tržby společnosti meziročně stouply o 6 %. Firma současně oznámila, že ve zbytku roku na trhu nakoupí vlastní akcie za 3,4 miliardy dolarů.
- Největší maloobchodní společnosti světa, americkému řetězci Wal-Mart Stores, klesl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk o sedm procent na 3,34 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma. Na hospodaření se podepsal mimo jiné silnější kurz amerického dolaru.
- Výsledky Urban Outfitters v 1Q: Zisk na akcii 25 centů (odhad: 30 centů), tržby 739 milionů USD (sice rekordní, ale pod odhadem 757,58 milionu USD).
Zdroj: ČTK, CNBC