Americké akcie v úterý výrazně ztratily. Dolů je stáhly silný dolar a strach z blížícího se růstu sazeb

Americké akcie zahájily nový obchodní týden po prodlouženém víkendu výrazným poklesem. Wall Street sráželo prudké posílení dolaru, které nesvědčí exportérům. Investory navíc rozladily nejnovější ekonomické statistiky z USA, které by mohly Fedu naznačit, že se vhodná doba pro zvýšení úrokových sazeb opět o něco přiblížila.
Index Dow ztratil 1,04 % na 18 041,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,03 % na 2 104,20 bodu a technologický Nasdaq klesl o 1,11 % na 5 032,75 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,91 % na 14,06 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA spadl o 7 bazických bodů na 2,14 %.
V mínusu v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce oslabily energetické odvětví, sektor základních materiálů a technologické odvětví. Relativně nejlépe si naopak vedly tituly z odvětví telekomunikací a cenné papíry ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Podle viceprezidenta americké centrální banky Stanleyho Fischera je "zavádějící" klást tak velký důraz na první zvýšení úrokových sazeb. Proces návratu na normální hladiny úrokových sazeb totiž podle něj potrvá celé roky. Zároveň zdůraznil, že se banka v otázce sazeb bude řídit makroekonomickými daty, nikoli kalendářem.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, v souladu s očekáváním, po březnovém růstu o 5,1 % (revidováno z +4 %). I po očištění o automobily objednávky vzrostly o 0,5 %, očekával se 0,3% růst. Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které se považují za indikátor budoucích kapitálových výdajů firem, vzrostly o procento při očekávání jen 0,3% růstu po 0,9% růstu v březnu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly meziměsíčně o 6,8 % na 517 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se mírnější nárůst o 5 % na 505 tisíc jednotek po březnových 484 tisících jednotek (revidováno z 481 tisíc jednotek).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v květnu po prudkém dubnovém poklesu mírně zlepšila. Napomohlo tomu zotavování domácího trhu práce z dočasného útlumu, sdělila v úterý ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry stoupl na 95,4 bodu z dubnové úrovně 94,3 bodu.
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,1 %, očekávalo se +4,6 %. V únoru index stoupl o 5,03 % meziročně.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v květnu podle předběžných dat klesl na 56,4 bodu z 57,4 bodu v dubnu, čekal se pokles na 56,5 bodu. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 56,1 bodu z dubnových 57 bodů.
- Index aktivity richmondského Fedu v květnu vzrostl na +1 bod, čekal se růst na 0 bodů (duben: -3 body).
- Index aktivity dallaského Fedu se v květnu propadl na -20,8 bodu, čekal se růst na -12 bodů (duben: -16 bodů).
- Americká společnost Charter Communications se dohodla na koupi většího rivala Time Warner Cable za 55,3 miliardy dolarů. Transakcí vznikne jeden z největších provozovatelů kabelové televize v USA. O TWC měl v minulost zájem i největší hráč na americkém trhu, kabelový operátor Comcast Corporation, plány na spojení ale v dubnu opustil.
- Farmaceutická společnost AstraZeneca doufala, že do roku 2023 bude mít příjmy vyšší než 45 miliard dolarů. Tuto její ambici ale zasáhl nejnovější vývoj v testování léku na lupenku Brodalumab. Společnost Amgen, která se podílela na jeho vývoji, v pátek oznámila, že od projektu ustupuje poté, co testování odhalilo u testovaných subjektů zvýšený výskyt sebevražedných myšlenek.
- Axiom Capital zvýšila investiční doporučení na akcie eBay na "kupovat" z "držet".
- Americká společnost EMC, která vyrábí systémy pro uchování dat, koupí za 1,2 miliardy USD soukromou firmu Virtustream. EMC uvedla, že akvizicí chce posílit svou nabídku cloudových služeb, což je technologie, která poskytuje firmám software a data ze vzdálených serverů a databází.
- Priceline Group bude investovat do čínského rezervačního portálu Ctrip.com dalších 250 milionů dolarů.
- Nejmenovaná společnost obvinila firmu Salesforce.com z toho, že porušila některé její patenty. Salesforce.com obvinění prošetřuje.
- Společnost Hormel Foods oznámila, že se dohodla na akvizici výrobce masných produktů Applegate Farms za 775 milionů USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Workday v 1Q: Očištěná ztráta na akcii 0,02 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 251 milionů dolarů (odhad: 245 milionů dolarů).
- Výsledky TiVo v 1Q: Zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 114,7 milionu dolarů (odhad: 111,8 milionu dolarů).
V úterý se na trhu dařilo především akciím společností Time Warner Cable (+7,12 %) a Charter Communications (+2,56 %) poté, co se druhá jmenovaná firma dohodla na převzetí TWC za zhruba 55 miliard dolarů. Transakcí vznikne jeden z největších provozovatelů kabelové televize v USA.
Výrazně v mínusu naopak skončily akcie výrobce solárních panelů First Solar, které odepsaly o 7,19 %. Analytici z RBC Capital Markets snížili investiční doporučení na cenné papíry podniku na "underperform" ze "sector perform".
Kvůli spekulacím ohledně možné akvizice firmy ztratily rovněž akcie Quest Diagnostics (-2,79 %). Spekuluje se, že by o převzetí podniku mohla mít zájem mikroblogovací sociální síť Twitter.
Dolar výrazně zpevnil, ceny ropy táhl dolů
Americký dolar v úterý na devizových trzích znatelně zpevňoval. Měnu podpořily údaje o zvýšených plánech firemních investic, zlepšení spotřebitelské důvěry a růst prodejů a cen nových rodinných domů. K poklesu eura vůči dolaru naopak přispěl mimo jiné vývoj kolem řecké krize.
Vůči japonskému jenu americká měna posílila na osmileté maximum a po desáté hodině dolar rostl o 1,3 % na 123,11 USD/JPY.
Světové ceny ropy obnovily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila pod 65 dolarů za barel. Trh se dostal znovu pod tlak sílícího dolaru, navíc poslední údaje z USA vyvolaly obavy z obnovení růstu těžební aktivity na břidlicových ložiscích ve Spojených státech.
Ropa Brent ve večerních hodinách odepisovala 2,97 % na 63,91 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI ztrácela 2,58 % na 58,26 USD za barel.
"Hlavním faktorem tlaku na ceny je výrazně zpevňující americký dolar," potvrdil agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. "Navíc se zdá, že pokles vrtné aktivity v USA, který trvá už téměř půl roku, se zastavil," dodal. Právě prudký růst produkce ropy z amerických břidlic byl hlavní příčinou loňského dramatického propadu cen suroviny na trzích.
Cena zlata v úterý večer klesala o 1,38 % na 1 178,87 dolaru za trojskou unci.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK