Evropské akcie ve středu posílily díky optimismu ohledně jednání o řeckém dluhu

Evropské akcie ve středu výrazně oživily v reakci na zprávu, že Řecko pokročilo v jednáních se zahraničními věřiteli.
Řečtí vyjednávači začali se zástupci mezinárodních věřitelů sepisovat návrh dohody na technické úrovni. Agentuře Reuters to ve středu řekl nejmenovaný činitel řecké vlády. Zpráva, která by mohla naznačovat pokrok v jednáních mezi Aténami, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), vyvolala na finančních trzích výrazné oživení řeckých i evropských dluhopisů, stejně jako akcií i kurzu eura. Evropská komise ale uvedla, že obě strany ještě nejsou tak daleko, aby mohly vypracovat dohodu.
Britský FTSE 100 zpevnil o 1,21 %, francouzský CAC 40 o 1,95 % a německý DAX o 1,26 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 1,31 % a všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou. V čele se držela síťová odvětví, sektor základních materiálů si naopak připsal nejmenší zisk, a to 0,3 %.
"Každý se děsil toho, že Řecko opustí eurozónu," říká John Plassard, viceprezident Mirabaud Securities. "V průběhu dneška jsme obdrželi špatnou zprávu o Řecku, a lidi proto nyní tohle nadchlo, trh tedy táhne nahoru čirá naděje. Zdá se, že politici udělají všechno proto, aby udrželi Řecko v eurozóně," dodává.
Špatnou zprávou Plassard myslel to, že ve středu nejmenovaný zdroj obeznámený se situací prohlásil, že Řecko nejspíš nedodrží termín pro uzavření dohody s věřiteli do konce týdne, protože jednání postupují příliš pomalu.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Populární investor a dluhopisový guru Bill Gross, který minulý rok přešel z investiční společnosti Pacific Investment Management Company (Pimco) do Janus Capital Group, ve svém investičním výhledu pro červen napsal, že jeho spekulace na pokles cen německých státních dluhopisů byla dobře načasovaná, avšak ne zisková. Výnosy 10letých německých dluhopisů na přelomu dubna a května vyskočily během pár dnů z technické nuly až k 0,8 %. Růst výnosů a pokles cen bondů byl však zřejmě tak rychlý, že ho ani Gross nedokázal zachytit.
- Evropská unie ve středu podepsala se Švýcarskem dohodu o daňové transparentnosti. Ta bude pro obyvatele EU znamenat konec švýcarského bankovního tajemství a znemožní jim ukrývat na účtech u švýcarských bank nezdaněné peníze, napsala agentura AFP.
- Nálada německých spotřebitelů se opět mírně zvýšila a pohybuje se na nejvyšší úrovni za zhruba 13 a půl roku. Přispívá k tomu mimo jiné ochota německých spotřebitelů více utrácet. Ukázal to středeční index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.
- Evropská centrální banka (ECB) tento týden poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA), který je pro ně nyní jediným zdrojem peněžní likvidity. Agentuře Reuters to ve středu řekly zdroje z bankovního sektoru. ECB tento krok údajně zdůvodňuje tím, že se výrazně zpomalil odliv vkladů z bank v těžce zadlužené zemi. Řecko se snaží zajistit si od věřitelů nové peníze, aby zůstalo solventní.
- Irská vláda souhlasila s prodejem svého čtvrtinového podílu v irské letecké společnosti Aer Lingus. Koupit ji chce společnost IAG, která už vlastní britské aerolinky British Airways. IAG za irského leteckého přepravce nabízí 1,36 miliardy eur. S nabídkou ale ještě musí souhlasit další velkých akcionář, nízkonákladové aerolinky Ryanair, informovala ve středu agentura Reuters.
- Latinská Amerika je jednou z ruských priorit, řekl po středeční schůzce se svou venezuelskou kolegyní Delcy Rodríguezovou šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že Moskva na mezinárodní scéně čelí izolaci kvůli ukrajinské krizi a Venezuela, stejně jako Rusko, trpí poklesem cen ropy na světovém trhu.
- Imperial Capital snižuje cílovou cenu na akcie Ryanair na 70 dolarů z 85 dolarů.
- Evropská komise ve středu předložila návrh rozpočtu na rok 2016, který počítá s platbami ve výši 143,5 miliardy eur. Rozpočet má podle eurokomisařky Kristaliny Georgievové podpořit hospodářský růst a zaměstnanost či zvládnout příliv imigrantů. Návrh počítá rovněž s finančními prostředky do fondu strategických investic.
- Evropská unie by neměla určovat České republice, kolik migrantů přijmout a odkud. Každý stát má mít vlastní imigrační politiku, uvedl to na středečním kongresu pro podporu profesionálů v pohostinství Horeka 112 ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě potřeby zahraničních pracovníků by se podle něj mělo Česko obrátit na spřízněné Ukrajince či Slováky.
- Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opaření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na středečním kongresu Horeka 112 to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak perspektivně prostor pro snižování daní.
Výsledková sezóna
- Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air Holdings v uplynulém finančním roce zvýšila čistý zisk o 67 %. Další nárůst zisku předpokládá i v tomto roce, uvedly aerolinky ve své první výsledkové zprávě od vstupu na londýnskou burzu.
- Nizozemský řetězec supermarketů Ahold v prvním čtvrtletí snížil provozní zisk o půl procenta na 390 milionů eur, což je méně, než se čekalo. Společnosti, která v tuzemsku provozuje obchody Albert, klesly provozní marže na americkém a nizozemském trhu.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
