Americké akcie zakončily týden smíšeně, investoři se snažili rozklíčovat dopady dat z trhu práce

Americké akcie v pátek po zveřejnění zprávy o nezaměstnanosti kolísaly a pohybovaly se kolem nuly. Nakonec uzavřely nejednotně. Za celý týden skončily všechny tři nejsledovanější akciové indexy v červených číslech.
Index Dow odepsal 0,31 % na 17 849,46 bodu a S&P 500 ztratil 0,14 % na 2 092,83 bodu, zatímco technologický Nasdaq zpevnil o 0,18 % na 5 068,46 bodu. Index volatility VIX spadl o 3,4 % na 14,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA poskočil o deset bazických bodů na 2,407 %.
Síťová odvětví v pátek ztrácela, zatímco banky posilovaly v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů. Akcie JPMorgan i Bank of America zpevnily o více než 1,5 %. Energetický sektor zažil nejlepší den za poslední měsíc díky oživení cen ropy. Cenné papíry firmy Occidental Petroleum připsaly bezmála 3 %.
Z indexu Dow si nejlépe vedly akcie bank JPMorgan a Goldman Sachs. Kromě nich posilovalo v indexu dalších sedm titulů, dvacet oslabovalo v čele s Verizon Communications, Intelem a Wal-Martem. Akcie Walt Disney zakončily na zelené nule.
Akcie módního řetězce Gap ztratily bezmála procento, když firma ohlásila květnový pokles prodejů o procento způsobený především 6% poklesem tržeb v obchodech Gap a 5% propadem tržeb v obchodech Banana Republic, které převážily 6% nárůst tržeb v obchodech značky Old Navy.
Cenné papíry Diamond Foods zpevnily o sedm procent v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky společnosti. Firma dosáhla v minulém čtvrtletí zisku na akcii 20 centů oproti ztrátě 3,63 dolaru ve stejném období před rokem. Po očištění zisk činil 23 centů na akcii, což o devět centů předčilo odhad trhu.
Přes sedm procent přidaly akcie řetězce restaurací Zoe's Kitchen díky tomu, že se firma v minulém kvartálu přehoupla do zisku. Dopomohlo jí k tomu otevření nových restaurací i snížení nákladů na suroviny. Řetězec na své menu nedávno nově zařadil položky bez konzervantů a zároveň zavedl nové obchodní systémy s cílem snížit provozní náklady.
Naopak akcie Esterline se propadly o více než 10 %, když společnost oznámila 46% pokles kvartálního zisku v důsledku nákladů na akvizice a vlivu měnového kurzu.
"Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, pak Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál," dodává.
Investoři v týdnu sledovali projevy guvernérů Fedu. Šéf pobočky banky v New Yorku William C. Dudley v pátek prohlásil, že centrální banka pravděpodobně zahájí zvyšování sazeb ještě letos, pokud se podmínky na trhu práce dále zlepší. Další z guvernérů Fedu Daniel Tarullo ve čtvrtek zase uvedl, že růst americké ekonomiky možná přišel o trochu momenta, což vyvolává otázky ohledně toho, zda zpomalení růstu v prvním čtvrtletí bylo skutečně pouze přechodné.
Tarullovy poznámky byly v souladu s úterním projevem guvernérky Lael Brainardové, která vyzvala k "ostražitému vyčkávání", dokud nebude jasnější, jak si americká ekonomika poradila se zpomalením v ostatních zemích světa. K trpělivosti Fed vyzval také Mezinárodní měnový fond, který ve čtvrtek uvedl, že by americká centrální banka měla se zvyšováním sazeb počkat až do první poloviny příštího roku.
Index S&P 500 už tři týdny nezažil dva růstové dny za sebou. Od října 2011 pak nezaznamenal 10% ztrátu, což je nejdelší taková řada od okamžiku, kdy v říjnu 2007 ukončil předchozí podobnou šňůru, jež trvala 55 měsíců.
"Dobrá zpráva je zase dobrá zpráva," říká Douglas Coté, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Investoři by měli přehlédnout krátkodobou volatilitu na trzích a vrátit se k normálním pozicím v akciích, protože nakonec bude pro trh všechno toto dobré," dodává.
Za celý týden Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- V americké ekonomice vzniklo v květnu 280 tisíc nových pracovních míst, čekalo se jen 227 tisíc po dubnových 221 tisících (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti však vzrostla na 5,5 % z předchozích 5,4 %, očekávala se stagnace. Průměrná hodinová mzda v květnu vzrostla meziměsíčně o 0,3 %, očekával se mírnější nárůst o 0,2 % po +0,1 % v dubnu. Anualizovaně mzdy vzrostly o 2,3 %. Výnos desetiletých amerických dluhopisů v reakci na zprávu vzrostl na letošní maximum 2,445 %.
- V čele žebříčku největších amerických firem Fortune 500 se již tři roky drží maloobchodní prodejce Wal-Mart. Společnost v uplynulém fiskálním roce dosáhla celkových tržeb 486 miliard dolarů. Na druhém místě skončil obr ropného sektoru ExxonMobil a bronz brala energetická firma Chevron.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na svém pátečním zasedání dohodla, že ponechá svůj celkový těžební limit beze změny na 30 milionech barelů denně. Agentuře Reuters to sdělili delegáti ze tří zemí. Rozhodnutí se všeobecně očekávalo, protože ministři členských zemí ropného kartelu si ve Vídni vesměs pochvalovali, že loňský propad cen oživil světovou poptávku po ropě a zastavil růst produkce konkurentů.
- Počet aktivních vrtů v USA v týdnu opět klesl. Ubyly 4 aktivní ropné vrty (je jich nyní 642) a 3 místa, z nichž se těží zemní plyn (222). Uvedla to společnost Baker Hughes.
- Dluhopisový guru a populární investor Bill Gross v druhé polovině dubna na twitterovém účtu společnosti Janus Capital Group, do níž loni přešel z investiční společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO), napsal, že sází na pokles cen německých bondů a že tato sázka bude jeho životním shortem. Tato predikce zatím Grossovi vychází. Dluhopisový guru ale nezahálí, v tomto týdnu přišel s dalším tipem na spekulaci na pokles.
- Vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a USA, která je označovaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), by mělo být dokončeno ještě ve volebním období amerického prezidenta Baracka Obamy, které skončí v lednu 2017. Na tiskové konferenci v Praze to po pátečním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilie Malmströmová.
- Wedbush zvyšuje doporučení na akcie řetězce restaurací Denny's na "outperform" z "neutral" a přidává je na na svůj top list.
- Telsey Advisory snižuje doporučení na akcie Cablevision na "market perform" z "outperform".
- D.A. Davidson zvyšuje doporučení na akcie Under Armour na "kupovat" z "neutral".
- Cardinal Health koupí distributora generických léků Harvard Drug Group za 1,115 miliardy dolarů v hotovosti.
Ceny ropy kolísaly po rozhodnutí OPEC neomezit produkci
Světové ceny ropy v pátek po očekávaném výsledku zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kolísaly a odpoledne je oslabil vzestup kurzu dolaru. Americkou měnu posílily údaje o zrychleném růstu pracovních míst v USA.
Severomořská ropa Brent kolem 16.00 SELČ odepisovala zhruba 40 centů na 61,60 dolaru za barel, předtím ale vystoupila až na 62,83 USD. Později opět obnovila růst a vyšplhala se zpět nad 63 dolarů za barel. Cena americké ropy WTI ztrácela odpoledne asi 30 centů na 57,70 USD za barel, posléze se jí ale podařilo ztrátu zvrátit, když zdražila na 59 dolarů za barel.
Ceny ropy v předešlých dvou dnech ztratily zhruba pět procent. Investoři se tím připravovali na to, že ropný kartel OPEC neudělá nic, co by ceny černého zlata podpořilo.
OPEC na páteční ministerské schůzce ponechal současnou úroveň těžby beze změn. Podle analytiků tak bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, který znamená přetrvávající tlak na pokles cen černého zlata.
Středeční vládní údaje ukázaly, že zásoby ropy na území USA v uplynulém týdnu klesly pátý týden v řadě, tentokrát o 1,948 milionu barelů. Čekal se pokles zásob o 1,7 milionu barelů po poklesu o 2,802 milionu barelů v předešlém týdnu.
Dolar odpoledne posílil vůči koši hlavních světových měn o více než procento. Vzhůru jej vytáhly údaje, které dokládají výrazné zrychlení tvorby pracovních míst v americké ekonomice a zvýšený růst mezd. Zpráva v očích trhu přiblížila zvyšování úrokových sazeb v USA.
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Investor a hedgeový manažer Bill Ackman minulý měsíc prohlásil, že jeho investiční společnost udělala dva nové obchody, jeden menší a jeden větší. Více ale neprozradil. Časopis Forbes tento týden přišel s informacemi, které by mohly alespoň část Ackmanova tajemství rozklíčovat.
- Zatímco ekonomové i trhy vyhlížejí moment, kdy Fed začne zvyšovat sazby, známý pesimista Marc Faber očekává přesný opak. Podle něj bude Fed nucen přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování (QE). "Když se podívám na celý finanční sektor, cítím se jako na Titaniku. Bojujeme o lehátka na palubě, tedy o nejvýkonnější akcie, a o nejlepší stoly v jídelně, ale lepší by podle mě bylo najít si místo na záchranném člunu, protože finanční sektor jednoho dne imploduje," prohlásil ve čtvrtek Faber.
- Americká centrální banka by měla odložit napjatě očekávané zvýšení úrokových sazeb až na první pololetí příštího roku, dokud se neobjeví známky zlepšující se situace v oblasti mezd a inflace. Ve zprávě o stavu ekonomiky Spojených států to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Zároveň fond zhoršil výhled letošního hospodářského růstu USA.
- Americký poskytovatel satelitní televize a internetu Dish Network jedná o spojení s mobilním operátorem T-Mobile US. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Transakce by podle listu urychlila konsolidaci v americkém mediálním a telekomunikačním průmyslu.
- Produktivita americké ekonomiky v prvním kvartále klesla podle revidovaných dat o 3,1 %, původně se počítalo s 1,9% poklesem. Revize níže se očekávala, avšak jen na -3 %. Revidován byl také růst jednotkových nákladů práce, a to na +6,7 % z +5 %, očekávala se revize na +6,1 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. května klesl na 276 tisíc z 284 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 282 tisíc). Očekával se pokles na 278 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 23. května vzrostl na 2,196 milionu z 2,226 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,222 milionu), čekal se pokles na 2,207 milionu.
- Evercore snižuje doporučení na akcie Twitteru na "držet" z "kupovat".
- JPMorgan snižuje doporučení na akcie Verizon Communications na "neutral" z "overweight" a zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "overweight" z "neutral", cílovou cenu akcií AT&T zvyšuje na 40 z 35 dolarů.
- Naprostá většina velkých amerických podílových fondů sice investorům od začátku letošního roku přináší zisk, nadpoloviční většina z nich ale zároveň zaostává za indexem S&P 500. Analytici z banky Goldman Sachs analyzovali výkonnost celkem 248 podílových fondů spravujících aktiva v celkové hodnotě 730 miliard dolarů a investujících do akcií z indexu S&P 500.
- Prudential Financial se bude snažit zbavit nálepky "systémově důležité" instituce, pokud konkurenční MetLife uspěje u regulátorů s podobným požadavkem.
- Americký výrobce elektroniky Apple začne tento měsíc prodávat některé modely chytrých hodinek Apple Watch ve svých obchodech. Novinka Applu dorazí také do dalších sedmi zemí, Česko mezi nimi ale není.
- Ekonomika Spojených států na jaře rostla mírným tempem, podporovaly ji stoupající výdaje spotřebitelů na automobily a další zboží. Uvedl to ve středu Fed v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států v dubnu oproti předešlému měsíci klesl o 19,2 % na 40,9 miliardy dolarů. Ukázaly to středeční údaje amerického ministerstva obchodu. Za poklesem stojí propad dovozu, zatímco vývoz služeb ze Spojených států vystoupil na rekordní hodnotu.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v květnu podle finálních dat klesl na 56,2 bodu z 57,4 bodu v dubnu. Čekal se pokles na 56,4 bodu. Zaměstnanost rostla nejvíce od června 2014. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 56 bodů z dubnových 57 bodů, předběžná data počítala s poklesem na 56,1 bodu.
- ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru v květnu klesl na 55,7 bodu (odhad: 57 bodů, duben: 57,8 bodu).
- Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v květnu zhruba 201 tisíc pracovních míst. Ve srovnání se slabým předešlým měsícem tak tvorba pracovních míst zrychlila. Středeční údaje agentury ADP naznačují, že největší světová ekonomika po hospodářském propadu v prvním čtvrtletí oživuje.
- Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že americké zásoby ropy klesly minulý týden o 1,95 milionu barelů, tedy více, než předpokládali analytici v průzkumu agentury Reuters. Zásoby destilátů, mezi které se počítají nafta a topný olej, ale stouply téměř čtyřnásobně více, než se čekalo.
- Další dvě švýcarské banky dosáhly dohody s americkými úřady kvůli obviněním, že napomáhaly bohatým Američanům k daňovým únikům. Bankovní domy Rothschild Bank a Banca Credinvest tak využily dobrovolného programu, který švýcarským finančním domům umožňuje vyhnout se trestnímu stíhání v této kauze, oznámilo ve středu americké ministerstvo spravedlnosti.
- Americká technologická společnost Apple stahuje z trhu své přenosné reproduktory Beats Pill XL, které jsou k dostání rovněž v České republice. Důvodem je možné přehřívání baterií.
- Podnikové objednávky ve Spojených státech v dubnu klesly o 0,4 % po březnovém růstu o 2,2 % meziměsíčně (revidováno z 2,1 %), očekával se 0,1% pokles. Objednávky po očištění o dopravní techniku stagnovaly, stejně jako v březnu. Zároveň byly výrazně negativně revidovány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v květnu klesl na 54 bodů (duben: 58,1 bodu).
- Celkové prodeje aut v USA v květnu smetly ze stolu odhady. Prodalo se jich anualizovaně 17,9 milionu, čekalo se 17,3 milionu. Prodeje rostly většině automobilek (Honda +1,3 %, Audi +11 %, Mercedes-Benz +12,2 %). Analytici z Barclays na základě těchto dat dokonce zvýšili svůj výhled na růst americké ekonomiky.
- Prodeje automobilky General Motors ve Spojených státech v květnu vzrostly o 3 %, čekal se 1% pokles.
- Prodeje automobilky Ford v USA v květnu klesly o 1,3 %, čekal se 3,4% pokles.
- Prodeje automobilky Fiat Chrysler v USA v květnu vzrostly o 4 %.
- Barclays zvyšuje doporučení na akcie maloobchodního prodejce Big Lots na "overweight" z "equal weight".
- Susquehanna zvyšuje doporučení na akcie Anheuser-Busch InBev na "positive" z "neutral".
- BMO Capital snižuje doporučení na akcie společnosti Intel na "market perform" z "outperform", akvizici firmy Altera považuje za negativní zprávu.
- Společnost Mylan obvinila Teva Pharmaceuticals z porušení antimonopolních zákonů. Nelíbí se jí, že Teva koupila podíl v Mylan a zároveň se pokouší o akvizici celé společnosti. Teva nedávno oznámila, že v Mylan drží 1,35% podíl poté, co Mylan odmítla její návrh na akvizici ve výši 40 miliard dolarů.
- Ford Motor letos omezí prázdninové výpadky továren v USA, vyrobí díky tomu o 40 tisíc vozidel více.
- Společnost Perrigo odkoupila od GlaxoSmithKline několik značek za blíže nespecifikovanou cenu.
- Největší maloobchodní řetězec světa, americká společnost Wal-Mart Stores, zvýší od července mzdy desítkám tisíc svých pracovníků v USA. Firma uvedla, že vyšší hodinovou mzdu dostanou manažeři a pracovníci v oddělení lahůdek či elektroniky, dohromady více než 100 000 zaměstnanců. Wal-Mart ve Spojených státech zaměstnává asi 1,3 milionu lidí a je tam největším soukromým zaměstnavatelem.
- Největší světový výrobce čipů, americká společnost Intel, převezme za zhruba 16,7 miliardy dolarů svého menšího konkurenta Altera. Jde zřejmě o největší akvizici v téměř padesátileté historii Intelu, informovala agentura AP. Intel si chce převzetím Altery mimo jiné kompenzovat zpomalující poptávku v odvětví osobních počítačů, pro které dodává procesory.
- Zpracovatelský průmysl ve Spojených státech se v květnu vymanil z útlumu předešlých měsíců. Aktivita v sektoru oživila z nejnižší úrovně za téměř dva roky, zejména díky vzestupu nových zakázek a zaměstnanosti. Sdělil to v pondělí Institut nákupních manažerů (ISM). Celkový index průmyslové aktivity stoupl na 52,8 bodu z dubnové úrovně 51,5 bodu, která byla stejně jako v březnu nejnižší od května 2013.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech podle finálních dat v květnu klesl na 54 bodů z 54,1 v dubnu, předběžná data počítala s poklesem na 53,8 bodu. Ukazatel produkce sektoru byl letos nejnižší a nové zakázky rostly nejpomalejším tempem za téměř rok a půl.
- Výdaje na stavební projekty ve Spojených státech v dubnu vzrostly meziměsíčně o 2,2 % oproti březnu, což je největší růst od května 2012. Očekával se nárůst o 0,7 % po březnovém propadu o 0,6 %, který byl společně s dubnovými daty revidován na 0,5% růst.
- Osobní výdaje v dubnu stagnovaly (březen: +0,3 %), příjmy se zvýšily o 0,4 % (březen: 0,0 %).
- Jádrové výdaje na spotřebu ve Spojených státech v dubnu meziročně vzrostly o 1,2 % (odhad: +1,3 %), meziměsíčně o 0,1 % (odhad: +0,2 %). Výdaje spotřebitelů stagnovaly, příjmy naopak vzrostly o 0,4 %.
- Nový operační systém Windows 10 od americké softwarové společnosti Microsoft bude k dispozici od 29. července. Všichni uživatelé Windows 7 a Windows 8.1 si budou moci nový operační systém od toho dne stáhnout zdarma, sdělila v pondělí firma. Bezplatný přechod na Windows 10 pro všechny uživatele Windows 7 a 8.1 bude možný po dobu jednoho roku.
Výsledková sezóna
- Výsledky UTi Worldwide v 1Q: Ztráta na akcii 0,35 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 973 milionů USD (odhad: 1 miliarda USD).
- Výsledky Diamond Foods v 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 186,1 milionu USD (odhad: 195,3 milionu USD).
- Výsledky Five Below za 1Q: Zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 154 milionů USD (odhad: 151 milionů USD).
- Výsledky Dollar General v 1Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,81 USD), tržby: 4,92 miliardy USD (odhad: 4,94 miliardy USD).
- Výsledky PVH v 1Q: Zisk na akcii 1,50 USD (odhad 1,38 USD), tržby zhruba v souladu s odhady.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch