Americké akcie zakončily červenec mírným pátečním poklesem, za týden ale připsaly okolo procenta

Americké akcie neudržely počáteční zisky a mírně ztratily, zejména kvůli slabým hospodářským výsledkům předních energetických společností. Výraznějšímu propadu zabránila zpráva o překvapivě pomalém růstu mzdových nákladů v USA, která signalizovala, že by americká centrální banka nemusela spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Na devizových trzích klesal dolar.
Akciové indexy v USA v pátek nejprve krátce klesaly, aby pak většinu seance strávily v plusu. Závěr seance byl ale opatrný, a tak poslední obchodní den týdne skončil pro akcie mírnými ztrátami. Index Dow odepsal 0,31 % na 17 690,46 bodu, S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 103,92 bodu a Nasdaq Composite umazal 0,01 % na 5 128,28 bodu. Sedm z deseti hlavních sektorů ale zůstalo v plusu, do záporu indexy stáhla především energetika, v menší míře pak technologické a finanční tituly. Index volatility VIX ale klesl o 0,08 % na 12,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o sedm bazických bodů na 2,19 %.
Cena akcí největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil se v pátek propadla o 4,58 %, konkurenční Chevron oslabil o 4,89 %. Obě firmy vykázaly prudký pokles čtvrtletního zisku v důsledku nižších cen ropy.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že mzdové náklady v USA ve druhém čtvrtletí vzrostly jen o 0,2 %. To představuje nejpomalejší tempo od roku 1982, kam sahají záznamy. Analytici přitom očekávali nárůst nákladů o 0,6 %. "Bylo to rozhodně překvapení, zejména v době, kdy se všichni připravovali na zvýšení úrokových sazeb v září. Pravděpodobnost zvýšení tímto určitě klesla," uvedl analytik Stanley Sun z makléřské společnosti Nomura Securities International.
Dolar v pátek ztrácel
Na devizovém trhu dolar oslabil vůči ostatním hlavním světovým měnám. Americkou měnu zasáhla zpráva o mzdových nákladech, kvůli které investoři omezili sázky na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru nárůst o 0,4 % na 1,0981 EUR/USD.
Dolarový index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,33 % na 97,23 bodu. Euro naopak těžilo ze zprávy o vývoji inflace v eurozóně. Růst spotřebitelských cen bez zahrnutí energie a potravin v červenci zrychlil na 0,9 % z červnových 0,8 %. Analytici přitom očekávali, že zůstane beze změny.
Ropa hlouběji v mínusu
Světové ceny ropy v pátek opět klesaly, i když výrazný počáteční propad se později zmírnil. Trh reaguje na nejnovější náznaky rostoucí nabídky suroviny na již přezásobeném trhu. Pokles cen ropy v odpoledních hodinách pomohl zmírnit propad kurzu amerického dolaru.
Těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci podle průzkumu agentury Reuters přesáhla 32 milionů barelů denně a dostala se nejvýše od roku 2008. V Saúdské Arábii byla těžba téměř na rekordu. Na trhu přitom už delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou. Údaje signalizují, že Rijád a další klíčoví členové kartelu jsou navzdory nízkým cenám odhodláni svůj podíl na trhu bránit.
Propad cen ropy ale pomohl zmírnit kurz dolaru, který zamířil dolů po nečekaně slabších údajích o vývoji mzdových nákladů v USA. Slabší dolar snižuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podporuje poptávku a tlačí ceny vzhůru.
Týden i celý červenec v plusu
Dow za uplynulý týden posílil o 0,69 %, S&P 500 zpevnil o 1,17 % a Nasdaq vzrostl o 0,78 %. Za celý červenec Dow stoupl o 0,4 %, S&P 500 přidal 1,98 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,84 %. Mimořádně slabý měsíc za sebou mají komodity (index cen komodit od agentury Bloomberg zhruba -10 %) v čele s ropou (Brent zhruba -16,5 %).
"Pokračuje nesoulad mezi daty z ekonomiky a vývojem cen akcií," komentoval červencový růst hlavních indexů Lance Roberts z STA Wealth Management. Měsíc poznamenaný volatilitou spojenou s Řeckem a Čínou (nejhlubší měsíční pokles cen akcií za šest let), smíšenými daty z americké ekonomiky a zmíněným výprodejem na komoditním trhu, dopadl pro americké akcie relativně dobře. "Řecko, Čína, ebola a další faktory zažijí své chvíle slávy, ale s cenami akcií zkrátka nejvíce hýbe výsledková sezóna," míní John Canally, stratég a ekonom z LPL Financial.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,1 bodu z červnových 96,1 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 93,3 bodu.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v červenci stoupl na 54,7 bodu a je nejvýše od letošního ledna.
- Mzdové náklady ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí vzrostly pouze o 0,2 %, což je nejpomalejší tempo od roku 1982, kam sahají záznamy. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo práce. Údaje naznačují, že rostoucí tvorbu pracovních míst zatím neprovází výraznější zvyšování mezd. Čekal se růst o 0,6 %.
- UPS koupí firmu Coyote Logistics za 1,8 miliardy USD.
- Cantor Fitzgerald zvyšuje cílovou cenu akcií LinkedIn na 260 z 245 dolarů.
- Alternativní taxislužba Uber by mohla být oceněna na zhruba 50 miliard USD. Podle listu Wall Street Journal to vyplývá z výsledků posledního kola shánění soukromých investorů.
- Těžba ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci přesáhla 32 milionů barelů denně, a dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 2008. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi zástupci ropných společností, představiteli OPEC a analytiky.
- Počet aktivních vrtů na těžbu ropy a plynu se podle informací od společnosti Baker Hughes v uplynulém týdnu snížil o dva na 874.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká ekonomika podle předběžných dat zrychlila ve druhém čtvrtletí růst na 2,3 % anualizovaně po předchozích 0,6 %. Analytici očekávali ještě lepší výsledek 2,5 %. Největší světové ekonomice pomohlo oživení spotřebitelských výdajů, které kompenzovaly nepříznivý vliv v podobě slabších firemních výdajů. Údaj za první kvartál byl již poněkolikáté revidován, tentokrát na +0,6 % z -0,2 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 25. července vzrostl na 267 tisíc z 255 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se růst na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 18. července vzrostl na 2,262 milionu z 2,216 milionu v předchozím týdnu, čekal se pokles na 2,205 milionu.
- Hotelová skupina InterContinental Hotels a konkurenční Starwood Hotels & Resorts Worldwide vedou předběžná jednání o sloučení. S odvoláním na své zdroje to napsal ekonomický list Financial Times. Fúzí by vznikla největší hotelová skupina na světě. Rozhovory jsou ale teprve v rané fázi a Starwood si prý může vybrat jiného zájemce i jinou strategii. Podle zdrojů agentury Reuters by mohla k zájemcům o Starwood patřit i hotelová skupina Wyndham Worldwide.
- Spojené státy rozšířily sankční seznam ruských občanů a firem, který byl loni vytvořen jako odvetný krok za agresivní akce Moskvy na Ukrajině. Oznámilo to ve Washingtonu ministerstvo financí USA. Do seznamu byli nově zařazeni lidé a firmy spolupracující s ruskými oligarchy, kteří jsou již sankcím vystaveni. V seznamu figuruje i jméno syna svrženého ukrajinského prezidenta Janukovyče.
- Americká centrální banka ve středu v souladu s očekáváním ponechala své úrokové sazby beze změny. Uvedla rovněž, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se dále zlepšují. Podle agentury Reuters si tak ponechala otevřené dveře k zářijovému zvýšení úroků, ačkoli nadále vnímá rizika spojená s příliš nízkou mírou inflace.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v červnu nečekaně klesly o 1,8 % meziměsíčně. Analytici očekávali procentní růst po 0,6% růstu v květnu (revidováno z +0,9 %). Meziročně prodeje stouply o 11,1 %, čekal se růst o 12 % po 7,9 % v květnu (revidováno z 8,3 %).
- Analytici hromadně snižují cílové dvanáctiměsíční ceny akcií Twitteru. Nomura snížila cílovou cenu na 33 ze 39 dolarů, RBC Capital na 41 ze 47 dolarů, Goldman Sachs na 49 z 56 dolarů a Canaccord Genuity na 45 z 52 dolarů.
- Belgický výrobce chemikálií a umělých hmot Solvay se dohodl na převzetí americké společnosti Cytec, za kterou zaplatí 5,5 miliardy dolarů. Vznikne tak druhý největší hráč na světovém trhu kompozitních materiálů, které se používají v letectví či kosmonautice, uvedla ve středu belgická společnost.
- Cantor Fitzgerald snižuje cílovou cenu na akcie Yelp na 50 dolarů z 68 dolarů. Akcie Yelp ve středu -25 %.
- Proces zotavování světové ekonomiky zůstává pomalý, křehký a nevyrovnaný. Řekla to ve středu šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Poukázala ale na dobrý výkon ekonomiky Spojených států, zlepšující se vyhlídky eurozóny a na odolnost čínské ekonomiky vůči propadu na tamních akciových trzích.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl nejníže od září 2014, a to na 90,9 bodu z červnových 99,8 bodu (revidováno ze 101,4 bodu). Trh očekával jen mírný pokles na 100 bodů.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech podle předběžných dat agentury Markit v červenci vzrostl na 55,2 bodu z 54,8 bodu v červnu, analytici predikovali růst na 55 bodů. Kompozitní index se zvýšil na 55,2 bodu z předchozích 54,6 bodu.
- Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,9 %, očekávalo se 5,6 %. V dubnu index stoupl o 4,95 % (revidováno z 4,9 %).
- Americký koncern Honeywell International se dohodl s britskou společností Melrose Industries na převzetí její divize výroby měřidel spotřeby plynu, vody a elektřiny. Honeywell v úterý oznámil, že za divizi Elster Group zaplatí 3,3 miliardy liber. Koncern, který působí i v České republice, tak chce posílit přítomnost v oblastech s vysokým růstem.
- Důvodem cesty amerického prezidenta Baracka Obamy do afrických zemí jsou prý především obavy z rostoucího vlivu Číny na tomto kontinentu. Podle agentury AP to tvrdí čínská státní média.
- Chevron propustí až 1 500 zaměstnanců, celkem chce ušetřit miliardu dolarů.
- Míra vlastnictví obytných domů a bytů ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí klesla na 63,4 %, což je nejméně od roku 1967. Čím dál více Američanů totiž dává přednost bydlení v nájmu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu vzrostly o 3,4 %, očekával se růst o 3 % meziměsíčně po předchozím poklesu o 2,2 %. Po očištění o dopravní prostředky objednávky vzrostly o 0,8 % po květnovém poklesu o 0,1 %, trh očekával růst o 0,5 %. Objednávky kapitálového zboží očištěné o vojenskou a dopravní techniku vzrostly o 0,9 % při očekávání 0,5% růstu po předchozím 0,4% poklesu.
- Index aktivity dallaského Fedu v červenci vzrostl na -4,6 bodu z -7 bodů v červnu. Trh však očekával lepší výsledek (-3,5 bodu).
- Hilliard Lyons zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "kupovat" z "neutral".
- Delta Air Lines koupí 3,55% podíl v China Eastern Airlines za 450 milionů dolarů.
- Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie Qualcomm na "overweight".
- Beacon Roofing kupuje firmu Roofing Supply Group za 1,1 miliardy dolarů.
- McGraw Hill koupí firmu SNL Financial za zhruba 2,225 miliardy dolarů v hotovosti.
- Chytré hodinky Apple Watch americké technologické společnosti Apple budou od srpna dostupné také v kamenných prodejnách maloobchodního prodejce spotřební elektroniky Best Buy. Dosud hodinky od Applu žádný jiný maloobchodník nenabízel.
- Americká centrální banka na svých internetových stránkách v pátek nechtěně zveřejnila prognózy úrokových sazeb včetně predikce jejich vývoje v letošním roce. Prognóza implikuje růst sazeb do konce letošního roku o čtvrt procentního bodu. Později banka uvedla, že šlo o nesprávný dokument, a na web vyvěsila výhled s o něco nižším růstem HDP i inflace.
- Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries koupí za 40,5 miliardy dolarů výrobu generických léků firmy Allergan. Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku na převzetí už delší dobu odmítá.
Výsledková sezóna
- Prudký pokles cen ropy ve srovnání se situací před rokem nepříznivě ovlivnil hospodaření předních amerických energetických kolosů ExxonMobil a Chevron. Dividendy však akcionářům firmy vyplatí. ExxonMobil, který je největší veřejně obchodovanou ropnou firmou na světě, ve druhém čtvrtletí vydělal 4,2 miliardy dolarů, což byl propad o 52 %.
- Zisk Chevronu ve druhém čtvrtletí klesl dokonce o 90 % na 571 milionů dolarů. Na výsledku se negativně projevil především pokles cen ropy. Firma však zvýšila produkci o 2 % na 2,6 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Firma v pátek oznámila, že ve druhém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 30 centů na akcii, zatímco o rok dříve to bylo 2,98 USD.
- Čistý zisk italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o téměř 70 % na 333 milionů eur. Firma, která těží ze silného prodeje v Severní Americe a z oživení poptávky v Evropě, také zlepšila odhad celoročních tržeb.
- Výsledky Time Warner Cable ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,80 USD), tržby: 5,93 miliardy USD (odhad: 5,94 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive ve 2Q: Zisk na akcii 0,70 USD v souladu s odhady, tržby: 4,07 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
- Výsledky CME Group ve 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 820 milionů USD (odhad: 811 milionů USD).
- Výsledky Procter & Gamble ve 2Q: Jádrový zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,95 USD), tržby: 17,79 miliardy USD (odhad: 17,89 miliardy USD).
- Americká ropná společnost ConocoPhillips se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty. Hospodaření společnosti zasáhl prudký propad světových cen ropy. ConocoPhillips, která je největší nezávislou ropnou a plynárenskou společností ve Spojených státech, také snížila odhad ročních výdajů na pořízení stálých aktiv, jako jsou pozemky či počítačové systémy.
- Výsledky LinkedIn ve 2Q: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 712 milionů USD (odhad: 679,8 milionu USD). Akcie jsou ve čtvrtečním after-marketu velmi volatilní, nejprve +13 %, později zhruba -7 %.
- Výsledky Amgen ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,57 USD (očekávání 2,43 USD), příjmy 5,37 miliardy USD (očekávání 5,32 miliardy USD). Akcie v after-marketu ve čtvrtek rostly o zhruba 2 %.
- Výsledky Electronic Arts v 2Q: Zisk 442 milionů USD (1,32 USD na akcii), loni 335 milionů USD (1,04 USD na akcii). Předpověď na další čtvrtletí 40 centů na akcii (očekávání 67 centů), příjmy 1,075 miliardy USD (očekávání 1,12 miliardy USD). Cena akcie ve čtvrtečním after-marketu klesala o více než 4 %.
- Výsledky Western Union v 2Q: Zisk na akcii 41 centů (očekávání 39 centů). Firma zlepšila očekávané roční zisky na 1,60 až 1,67 USD na akcii (původně 1,58 až 1,65 USD na akcii). Akcie v after-marketu ve čtvrtek mírně klesaly kvůli horším příjmům společnosti, které měl na svědomí silný dolar.
- Výsledky Broadcom v 2Q: Očištěný zisk 72 centů na akcii (očekávání 75 centů na akcii). Cena akcií ve čtvrtečním after-marketu klesala zhruba o 1 %.
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve druhém čtvrtletí vzrostl čistý zisk o osm procent na 281 milionů dolarů. Nečekaně lepšího výsledku firma dosáhla navzdory nepříznivému vlivu kurzových změn, které uškodily vývoji tržeb. Akcie Thomson Reuters ve středu +4,12 %.
- Výsledky Goodyear Tire & Rubber ve 2Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,75 USD), tržby: 4,2 miliardy USD (odhad: 4,13 miliardy USD). Akcie firmy ve středu +0,85 %.
- Výsledky Exelon ve 2Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,52 USD), tržby: 6,51 miliardy USD (odhad: 6,64 miliardy USD). Akcie firmy ve středu +0,45 %.
- Výsledky MasterCard ve 2Q: Zisk na akcii 0,85 USD v souladu s odhady, tržby: 2,4 miliardy USD (odhad: 2,41 miliardy USD). Akcie MasterCard ve středu +1,66 %.
- Výsledky Hess ve 2Q: Ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: ztráta na akcii 0,71 USD). Akcie firmy ve středu +0,65 %.
- Výsledky General Dynamics ve 2Q: Zisk na akcii 2,27 USD (odhad: 2,06 USD). Akcie GD ve středu +3,93 %.
- Výsledky Facebook ve 2Q: Zisk na akcii 0,50 USD, čekalo se jen 0,47 USD. Tržby 4,04 miliardy USD (odhad: 3,99 miliardy USD). Měsíčně aktivních uživatelů má sociální síť již 1,49 miliardy, z toho 1,31 miliardy na mobilech (odhad: 1,48 miliardy, respektive 1,29 miliardy). Denně Facebook využívá 968 milionů lidí (odhad: 960-970 milionů). Tržby z reklamy dosáhly 3,83 miliardy USD (odhad: 3,78 miliardy USD). Akcie v after-marketu ve středu ze ztráty okolo 5 % postupně část umazávaly.
- Výsledky Whole Foods Market ve 2Q: Zisk na akcii 0,43 USD, čekalo se o dva centy více, a tržby 3,63 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD). Akcie v after-marketu ve středu ztrácely asi desetinu hodnoty.
- Výsledky UPS ve 2Q: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,26 USD), tržby: 14,1 miliardy USD (odhad: 14,5 miliardy USD).
- Americké společnosti Pfizer, která patří k největším výrobcům léků na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o desetinu na 2,6 miliardy dolarů, překonal však očekávání. Pomohl zájem o očkovací látku Prevnar 13 na zápal plic a prodej přípravku Ibrance pro léčbu rakoviny prsu. Firma rovněž zlepšila výhled na celý rok.
- Čistý zisk americké automobilky Ford Motor ve druhém čtvrtletí vzrostl o 44 % na 1,9 miliardy dolarů. Firma v úterý uvedla, že k nečekaně lepšímu výsledku jí pomohl pokračující solidní prodej v Severní Americe, kde zároveň dosáhla rekordního čtvrtletního zisku.
- Výsledky Merck ve 2Q: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,81 USD), tržby: 9,79 miliardy USD (odhad: 9,8 miliardy USD).
- Výsledky DuPont ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,18 USD v souladu s odhady, tržby: 8,88 miliardy USD (odhad: 8,75 miliardy USD).
- Výsledky Twitter ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 502 milionů USD (meziročně +61 %).
- Výsledky Gilead Sciences ve 2Q: Upravený zisk na akcii 3,15 USD (odhad: 2,71 USD), tržby 8,24 miliardy USD (loni: 6,54 miliardy USD).
- Výsledky Yelp ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 133,9 milionu USD (odhad: 133,4 milionu USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch
Aktuality
