Americké akcie za sebou po pátečním kolapsu mají nejhorší týden za čtyři roky, investoři panikaří a vyprodávají portfolia

Americké akcie v pátek pokračovaly čtvrtý den v řadě ve výrazném propadu a hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Investory stále znepokojují známky zpomalování světové ekonomiky. Nervozita na trhu zesílila poté, co z Číny v noci na pátek přišla slabá data. Přetlak na straně prodávajících trh "obdaroval" raketovým růstem volatility a indexy za týden srazil nejvíce za čtyři roky.
Dow se propadl o 3,12 % (530,94 bodu) na 16 459,75 bodu, S&P 500 odepsal 3,19 % (64,84 bodu) na 1 970,89 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,52 % (171,45 bodu) na 4 706,04 bodu. S&P 500 se pod 2 000 bodů naposledy pohyboval na přelomu ledna a února. Index volatility VIX doslova explodoval, když vystřelil o 46,45 % na 28,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,037 %.
Index Dow naposledy odepsal více než 500 bodů 10. srpna 2011. Za posledních pět let pak klesl pouze čtyřikrát o více než 400 bodů.
Všechny tři ukazatele zažily nejhlubší týdenní propad za čtyři roky. Dow za týden klesl o 5,82 %, S&P 500 odepsal 5,77 % a Nasdaq Composite ztratil 6,78 %. Od začátku roku Dow odepisuje 7,65 %, širší S&P 500 klesá o 4,27 % a Nasdaq ztrácí 0,63 %.
Index Dow navíc v pátek oficiálně prošel korekcí, když ze svého maxima, na nějž se dostal 19. května, klesl již přes 10 %. A nezůstalo jen u něj. Korekce v pátek dostihla také index Russell 2000, v němž jsou zastoupeny akcie firem s malou tržní kapitalizací (tzv. small caps). Ten se na lokální maximum vyšplhal 23. června. V pátek ukazatel Russell 2000 klesl přes procento. S&P 500 zatím korekcí neprošel, ze svého lokálního maxima, na nějž se dostal 20. července, spadl dosud "jen" o zhruba sedm procent. Indexu Nasdaq již moc nezbývá, z lokálního maxima (20. července) se sesunul již zhruba o 9,7 %.
Nejvíce klesly akcie z technologického odvětví, cenné papíry ze sektoru základních materiálů s akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlépe si vedlo telekomunikační odvětví, které ale i tak kleslo o 1,39 %.
Pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru zrychluje
Pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu dosáhl nejprudšího tempa za šest a půl roku, zejména kvůli slabé domácí poptávce a exportu. Vyplývá to z průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery. Výsledek dále posílil obavy z prudkého zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.
Předběžný index aktivity zpracovatelského sektoru za srpen klesl na 47,1 bodu z červencových 47,8 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od března 2009 a už šest měsíců za sebou se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Pokles je navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru počítali s poklesem jen o 0,1 bodu na 47,7 bodu.
"Tak slabá hodnota potvrzuje, že ekonomiku pravděpodobně čeká další oslabování," uvedl ekonom Chester Liaw ze společnost Forecast Pte. "Úřady tvrdily, že ve druhém pololetí se poptávka zotaví, děje se ale pravý opak," dodal.
Analytik Nicholas Teo ze společnosti CMC Markets varoval, že zpomalování hospodářského růstu v Číně by mohlo podkopat naděje na oživení světové ekonomiky. "Čína už dnes není jen 'továrnou' světa, je to důležitý spotřebitel světové produkce a služeb. Řada podniků a odvětví závisí na čínských spotřebitelích, kteří jsou nyní 'znevýhodněni' z hlediska kupní síly," dodal.
"Hlavním zdrojem obav na všech světových trzích je Čína. Vypadá to, jako by to investoři najednou pochopili," řekl agentuře Reuters Scott Wren z investičního institutu banky Wells Fargo.
Apple míří do spárů medvědů, Microsoft prošel korekcí
Z indexu Dow se v pátek výrazně propadly akcie technologické společnosti Apple (-5,86 %), které nakonec odepsaly téměř šest procent. Od 20. července (lokální maximum) již titul odepsal přes 18 %, a ke vstupu do medvědího trendu už mu tak mnoho nezbývá. Čínský trh se na celkových tržbách Applu podílí zhruba 30 % a společnost dříve opakovaně potvrdila, že očekává, že se pro ni Čína v budoucnu stane největším trhem. Tržní kapitalizace Applu se za poslední měsíc smrskla o 160 miliard dolarů.
Výrazně oslabily také cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-5,67 %). Titul klesl zhruba o pět procent. Z lokálního maxima, na které se akcie Microsoftu dostaly 28. dubna, titul klesl o 10,33 %, a na rozdíl od Applu, tak má do býčího trendu ještě daleko. Korekci již ale má za sebou.
Přes čtyři procenta klesly v indexu Dow i cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-4,84 %), investiční banky Goldman Sachs (-4,58 %) a energetické společnosti Chevron (-4,39 %). Ostatní tituly ztratily méně, v indexu Dow ale v zelených číslech neuzavřela ani jedna ze 30 emisí. Nejméně odepsaly akcie chemického obra DuPont, jejichž cena klesla o pouhých 0,78 %.
Akcie Deere & Co. (-8,12 %) se výrazně propadly, když firma reportovala kvartální hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že ve svém třetím finančním čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,53 USD nad odhadem 1,44 USD a tržbami 7,594 miliardy USD nad odhadem 7,146 miliardy USD. Zklamalo ale varování, že firma očekává pokles prodejů stavební a zemědělské techniky v dalším čtvrtletí.
Téměř o osm procent se propadly také akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (-7,58 %). Titul se výrazně propadl již ve čtvrtek v reakci na celkový pokles mediálního odvětví poté, co společnost Bernstein Research snížila doporučení na akcie firem Walt Disney a Time Warner a zpochybnila další pokračování růstu sektoru médií.
Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-0,5 %) se během většiny dne pohybovaly mírně nad upisovací cenou 26 dolarů z konce roku 2013, nakonec ale uzavřely pod ní na 25,87 dolaru.
V záplavě červené barvy se podařilo po zveřejnění kvartálních hospodářských čísel zpevnit akciím společností Salesforce.com (+1,96 %) a Hewlett-Packard (+0,44 %).
Růst sazeb v září je pasé, dolar oslabuje
Dolar v pátek dál oslaboval a vůči euru jeho kurz sestoupil až na dvouměsíční minimum. Slabé ekonomické údaje z Číny posílily pochybnosti o brzkém zvýšení úrokových sazeb v USA.
Euro proti dolaru vystoupilo nad 1,138 USD. Index dolaru vůči koši šesti měn klesl o 1,13 % na 94,9 bodu, nejníže od konce června.
Vyhlídky na zářijové zvýšení sazeb se snížily už po středeční zveřejnění zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu. Účastníci schůzky poukazovali na zpomalování světové ekonomiky.
"Ústup od očekávání, že banka zvýší sazby na zasedání v září, dává v nejbližší době prostor k dalšímu oslabování dolaru," řekl agentuře Reuters Joe Manimbo z washingtonské firmy Western Union Business Solutions.
Proti japonskému jenu americká měna oslabila o 1,1 % na 122,06 JPY.
Euro posílily údaje o nečekaném zrychlení růstu podnikatelské aktivity v eurozóně. Většina investorů nyní považuje vnější faktory pro euro za důležitější než domácí vývoj.
Ropa se propadla na nová minima za šest a půl roku
Světové ceny ropy v pátek sestoupily na nová minima za téměř šest a půl roku a americká lehká ropa WTI se poprvé od března 2009 podívala pod 40 dolarů za barel.
Ropný trh spolu s dalšími globálními finančními trhy oslabily špatné zprávy z čínského zpracovatelského sektoru. Cena ropy WTI se snížila už osmý týden za sebou, což je nejdelší pokles od roku 1986.
Severomořská ropa Brent sestoupila pod letošní lednové minimum a večer se obchodovala za 45,38 USD za barel.
WTI za týden ztratila asi šest procent a Brent proti minulému pátku odepsal osm procent. Od června ceny ropy klesly zhruba o třetinu, dolů je sráží rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob.
Odpoledne ropný trh dál oslabily údaje, podle nichž se počet využívaných vrtných souprav v USA za poslední týden zvýšil. Šlo již o pátý týden růstu počtu aktivních vrtů. Nárůst počtu vrtů ukazuje, že americká produkce břidličné ropy nereaguje na propad světových cen tak, jak se očekávalo. Počet aktivních vrtů se tento týden zvýšil o dva na 674.
"Trh se zasekl v neochabujícím sestupném trendu," řekl agentuře Reuters Robin Bieber z makléřské firmy PVM Oil Associates. "Ceny tlačí dolů vysoké dodávky spolu s růstem zásob v USA a rekordní těžbou OPEC. Navíc roste strach ze zpomalování růstu v Číně," dodal Michael Poulsen z firmy Global Risk Management.
Na přelomu let 1985 a 1986 ceny ropy během pěti měsíců klesly ze zhruba 30 dolarů na deset dolarů za barel. Tehdy, podobně jako nyní, ropný kartel OPEC zvýšil těžbu, aby získal zpět podíl na trhu po silném růstu dodávek ze zemí mimo organizaci.
Zlato v pátek zdražilo o více než osm dolarů na 1 160,65 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu klesl na 52,9 bodu z červencových 53,8 bodu (odhad: 53,8 bodu).
- Ačkoliv se situace na americkém trhu práce zlepšuje, druhá podmínka pro zvýšení sazeb se nenaplňuje. Inflace zůstává nízko. Ano, především kvůli ropě. Avšak i jádrová inflace je jen u jednoho procenta, zatímco cíl Fedu je na dvou procentech. A Janet Yellenová jasně řekla, že chce vidět robustní signál, že inflace bude dlouhodobě na cíli dvou procent.
- Jeden medvědí indikátor ještě neznamená vstup do medvědího trendu, říkají si jistě příznivci Applu. Zkušenosti z minulosti ale dokazují, že tento indikátor je velmi spolehlivým signálem k obezřetnosti.
- Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's bude s pomocí nové franšízové smlouvy v Rusku expandovat v odlehlých oblastech jižní Sibiře. Dohoda s ruskou firmou GiD je teprve druhou takovou smlouvou na ruském trhu, kde McDonald's většinu restaurací provozuje sám.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Kanadě v červnu zrychlil na 1,3 % z 1 % v květnu. Čekalo se zrychlení růstu na 1,4 %. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 %, v souladu s odhady, po nárůstu o 0,2 % v květnu. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky meziročně dosáhla 2,4 %, meziměsíčně se jádrové ceny nezměnily.
- Americká technologická společnost Microsoft uzavře jednu z bývalých továren převzaté telefonní divize finské společnosti Nokia a zruší ve Finsku až 2 300 pracovních míst. Opatření, která v pátek firma oznámila, jsou součástí červencového plánu zrušit celkem 7 800 pracovních míst, z toho většinu v telefonní divizi.
- Stifel Nicolaus snižuje cílovou cenu akcií Gap na 40 USD z 48 USD.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA se za týden zvýšil o dva na 674.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deer & Co. ve 3QFY2015: Zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 7,594 miliardy USD (odhad: 7,146 miliardy USD).
- Výsledky Foot Locker ve 2Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 1,7 miliardy USD (odhad: 1,66 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Mediální konglomerát Liberty Interactive koupí internetového prodejce zulily za 2,4 miliardy USD. Liberty vlastní nákupní kanál QVC a akvizice posílí pozici firmy v oblasti elektronického obchodování a pomůže jí více proniknout mezi mladší klientelu a do oblasti nákupů prostřednictvím mobilních přístrojů.
- Index podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru se podle newyorského Fedu v srpnu propadl na nejnižší hodnotu od dubna 2009 kvůli prudkému poklesu nových zakázek a dodávek, přestože výhled podniků do budoucna se zlepšil. Analytici očekávali růst tzv. Empire State indexu na 4,5 bodu. Subindex sledující optimismus podniků do budoucna vzrostl na 33,64 bodu z 27,04 bodu v červenci, avšak nové zakázky byly třetí měsíc v řadě v negativním pásmu, a to na -15,7 bodu oproti -3,5 bodu v červenci, a subindex sledující dodávky se propadl na -13,79 bodu z +7,88 bodu v červenci.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v srpnu vzrostl na 61 bodů z červencových 60 bodů, jak se očekávalo.
- Target jmenuje provozním ředitelem Johna Mulligana a finanční ředitelkou Cathy Smithovou.
- Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu akcií společnosti Tesla na 465 z 280 USD, jejich hodnota by se prý mohla zdvojnásobit.
- KBW zvyšuje doporučení na akcie JPMorgan na "outperform" z "market perform".
- Hackeři z počítačů americké daňové služby Internal Revenue Service (IRS) zřejmě ukradli údaje o mnohem více daňových poplatnících, než správce daně původně připustil. Uvedl to v pondělí ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). IRS koncem května uvedl, že hackeři ukradli údaje o více než 100 000 daňových poplatnících. Nyní tato federální agentura připustila, že dotčeno mohlo být i dalších zhruba 390 000 poplatníků.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci vzrostla meziměsíčně o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 1,206 milionu jednotek, což je nejvíce od října 2007. Očekával se růst na 1,186 milionu jednotek. Červnový růst o 9,8 % byl revidován výrazně výše na +12,3 %, tedy z původně hlášených 1,174 milionu na 1,204 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení naopak klesl nejvíce od roku 2008, a to o 16,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,12 milionu, očekával se 8% pokles na 1,237 milionu.
- Turecká lira se v úterý kvůli politické nejistotě v zemi propadla na rekordní minimum. Kurz turecké měny letos ztratil už asi 18 %, centrální banka ale ani na srpnovém zasedání proti jeho poklesu nezasáhla. Turecké vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) se po červnových volbách nepodařilo získat partnera do koalice, a rýsují se proto předčasné parlamentní volby.
- Americký internetový obchod Amazon.com plánuje otevřít v pražských Horních Počernicích halu pro vrácené zboží. Práci by v ní měly najít zhruba tři tisíce lidí. Nahradit by měla sklad pro reklamované zboží z Německa s tisícovkou zaměstnanců, který si nyní firma pronajímá v Dobrovízi u Prahy a už jí nestačí. Napsaly to úterní Hospodářské noviny (HN).
- Američtí regulátoři začali vyšetřovat červnové prasknutí airbagu společnosti Takata ve voze Volkswagen Tiguan. Automobilky již musely ve Spojených státech svolat kvůli potenciálně vadným airbagům Takaty více než 17 milionů vozů, německému Volkswagenu se však zatím tyto potíže vyhýbaly.
- MKM Partners zvyšuje cílovou cenu akcií společnosti Facebook na 120 ze 105 dolarů.
- MKM Partners snižuje cílovou cenu akcií společnosti Twitter na 31 z 39 dolarů.
- Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dal na svém červencovém zasedání najevo obavy ze slábnoucího růstu světové ekonomiky. Zápis ze zasedání ale zároveň signalizuje, že Fed se díky zlepšujícím se podmínkám na trhu práce v USA přibližuje ke zvýšení úrokových sazeb. Pokud se tak stane už v září, bude to první zpřísnění měnové politiky v USA po téměř deseti letech.
- Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně z červnových 0,1 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu po červnovém zvýšení o 0,3 %. Jádrová inflace (očištěná o ceny potravin a energií) meziměsíčně zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, očekávala se stagnace, zatímco meziročně zůstala stabilní na červnovém tempu 1,8 %, jak se očekávalo. Ceny energií meziročně klesly o 14,7 % a ceny pohonných hmot o 29,7 %.
- Analytici ze společnosti Cantor Fitzgerald zvýšili cílovou cenu akcií Home Depot na 115 ze 106 dolarů a cenných papírů TJX Cos na 76 ze 64 USD. Současně snížili cílovou cenu akcií internetové firmy Yahoo! na 56 ze 62 USD.
- Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie Weight Watchers na "equal weight" z "underweight".
- Zásahy v oblasti měnové politiky mají velký vliv na situaci na realitním trhu. Prohlásil to ve čtvrtek v Jakartě šéf sanfranciského Fedu John Williams. Varoval přitom, že používat měnovou politiku jako nástroj k přímému ovlivňování situace na realitním trhu může být "bolestivé".
- Kazašské tenge se ve čtvrtek dopoledne propadlo k americkému dolaru o 23 % na rekordní minimum 257,21 KZT/USD poté, co měnu kazašská centrální banka převedla do volně plovoucího kurzového režimu. Takto vypadají měnové války, říkají analytici. Tenge se v posledním roce ocitlo pod silným tlakem kvůli propadu cen ropy a dalších komodit.
- Na dluhopisovém trhu se formuje bublina. Ve čtvrtek to prohlásil bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. Podle Greenspana je jejímu dalšímu přifukování třeba zabránit zvyšováním úrokových sazeb, jinak hrozí její prasknutí.
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals oznámila, že se dohodla na akvizici společnosti Sprout Pharmaceuticals za miliardu dolarů. Sprout je výrobce prvního léku na léčbu nízké sexuální touhy u žen. Dohoda přichází krátce poté, co americký regulátor schválil prodej nového léku v zemi. Valeant sumu zaplatí ve dvou splátkách. Převzetí by mělo být dokončeno v průběhu třetího čtvrtletí.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. srpna vzrostl na 277 tisíc z 273 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 274 tisíc). Očekával se pokles na 272 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. srpna klesl na 2,254 milionu z 2,278 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,273 milionu), čekal se pokles na 2,265 milionu.
- Světová banka chce prosadit globální standard, který by zastavil v současnosti běžné spalování nežádoucího plynu z ropných vrtů. Chce tak zabránit znečišťování životního prostředí a plýtvání přírodními zdroji, píše na svých stránkách list Financial Times.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci v meziměsíčním srovnání stouply o 2 % na 5,59 milionu jednotek anualizovaně, což je nejvyšší úroveň za více než osm let. Čekal se přitom pokles o 0,6 % na 5,44 milionu jednotek. V červnu prodeje vzrostly o 3,2 % na 5,49 milionu jednotek. Údaje Národního sdružení realitních kanceláří potvrzují silné ožívání trhu obytných realit, jež může podpořit růst celé ekonomiky.
- Index aktivity filadelfského Fedu v červenci stoupl na 8,3 bodu z 5,7 bodu (odhad: 7 bodů).
- Analytici z Barclays zvýšili cílovou cenu akcií amerického maloobchodního prodejce Target na 90 USD z 85 USD. Současně zvýšili cílovou cenu akcií provozovatele platebních karet Visa na 85 USD z 80 USD a provozovatele platebních karet MasterCard na 107 USD ze 100 USD.
- Sterne Agee zvyšuje doporučení na akcie Lockheed Martin na "buy" z "neutral", cílovou cenu posouvá na 252 z 210 USD.
- Cantor Fitzgerald zvyšuje doporučení na akcie Lumber Liquidators na "buy" z "hold", cílovou cenu zvyšuje na 18 z 15 USD.
- RW Baird snižuje doporučení na akcie Micron Technology na "neutral" z "outperform", cílovou cenu snižuje na 15 z 36 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Estée Lauder Cos ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 2,52 miliardy USD (odhad: 2,57 miliardy USD).
- Výsledky Urban Outfitters ve 2Q: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 867,5 milionu USD (odhad: 881 milionů USD). Akcie v pondělí v aftermarketu +6 %.
- Zisk americké společnosti Wal-Mart Stores ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o více než desetinu na 3,6 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma, která je podle tržeb největším maloobchodním řetězcem na světě. Současně zhoršila celoroční výhled.
- Výsledky Home Depot ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (v souladu s odhady), tržby 24,8 miliardy USD (meziročně +4,3 %).
- Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 17,35 miliardy USD (odhad: 17,27 miliardy USD).
- Výsledky Staples ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (v souladu s odhady), tržby 4,94 miliardy USD (odhad: 4,96 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods ve 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 2,2 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Target ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 17,43 miliardy USD (odhad: 17,4 miliardy USD).
- Výsledky Sears ve 2Q: Zisk na akcii 1,84 USD (loni: ztráta 5,39 USD), tržby 6,21 miliardy USD (loni: 8,01 miliardy USD).
- Výsledky Madison Square Garden v 4QFY2015: Zisk na akcii 0,6 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 387,88 milionu USD (odhad: 360 milionů USD).
- Výsledky Salesforce ve 2Q: Zisk na akcii: 0,19 USD (odhad 0,175 USD), tržby: 1,63 miliardy USD (odhad 1,598 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett-Packard 3QFY2015: Očištěný zisk na akcii: 0,88 USD (odhad 0,85 USD), tržby: 25,3 miliardy USD (odhad 25,44 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK