Evropské akcie v úterý výrazně posílily, nahoru jim pomohly těžařské firmy

Evropské akcie v úterý posilovaly díky Číně, která schválila nové infrastrukturní projekty, což podpořilo názor, že vláda hodlá pokračovat v podpoře ekonomiky.
Britský FTSE 100 připsal 1,18 %, francouzský CAC 40 1,07 % a německý DAX 1,61 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 1,2 % poté, co v průběhu dne posiloval i o více než 2 %. Nahoru ho vedli především těžaři díky ujištěním ze strany guvernéra čínské centrální banky o tom, že se na trhy vrací stabilita.
"Stále na trzích panují obavy ze zpomalení čínské ekonomiky, ale nyní převažuje názor, že čínská vláda bude pokračovat v podpoře ekonomiky," říká John Plassard z Mirabaud Securities. "Následujících pár dní uvidíme na trzích napětí, jak budou lidé uzavírat své krátké pozice před zasedáním Fedu," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Ekonomika eurozóny podle zpřesněných dat ve druhém čtvrtletí expandovala tempem 0,4 % mezikvartálně, což je o 0,1 procentního bodu více, než odhadoval první rychlý odhad. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie vzrostl rovněž o 0,4 %. V prvním čtvrtletí ekonomika rostla v obou regionech podle revize tempem 0,5 %.
- Německý vývoz a dovoz vzrostly v červenci na nová maxima a sezónně neupravený přebytek obchodní bilance vystoupil na rekordních 25 miliard eur. Úterní údaje německého statistického úřadu ukázaly, že zahraniční poptávka po německém zboží je navzdory útlumu v Číně nadále vysoká a že silná zůstává i domácí poptávka.
- Česká národní banka v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Vyplývá to z v úterý zveřejněných údajů o devizových obchodech ČNB ke konci července. Centrální banka zasáhla poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, tehdy koupila eura za zhruba 200 miliard korun. Cílem intervencí je držet kurz koruny u 27 EUR/CZK, v červenci se koruna k této hranici několikrát přiblížila.
- Zvládnutí uprchlické krize má v Německu absolutní prioritu, ale péči o běžence je třeba financovat pokud možno bez dluhů, proto se ostatní výdajové požadavky musí podřídit. V úterý to v německém parlamentu na úvod rozpočtové debaty prohlásil ministr financí Wolfgang Schäuble.
- Evropská komise v úterý uvolnila čtyři miliony eur, o které Maďarsko požádalo v polovině srpna v souvislosti s gradující migrační krizí. Komise to oznámila s tím, že peníze budou použity ke zlepšení infrastruktury a vybavení maďarských center pro uprchlíky. Už v pondělí získalo z Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF) pět milionů eur také Rakousko, které o ně požádalo v červnu.
- Slovenská rafinerie Slovnaft je připravena pokračovat v jednáních s italským koncernem Enel o koupi jeho podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), pokud se Enel nedohodne s českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH). Novinářům to v úterý řekl generální ředitel Slovnaftu Oszkár Világi.
- Bratislavská rafinerie Slovnaft v úterý otevřela novou jednotku na výrobu polyetylenu, do které včetně přidružených součástí investovala přes 300 milionů eur. Podnik patří do maďarské skupiny MOL, která provozuje síť čerpacích stanic také v Česku.
- V srpnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 1,2 % na 450 666, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 5,8 % na 103 768 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 6,2 %.
Zdroj: Bloomberg