US MARKETOtevírá za: 10 h 10 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Nejvlivnější banka světa, jak ji neznáme aneb Goldman Sachs na lovu jednorožců

Goldman Sachs je podle mnohých nejmocnější bankou světa. To jí ale zřejmě nestačí. Mocná finanční instituce aktuálně bojuje také o titul nejvlivnějšího hráče na poli financování technologických startupů. Co ji k tomu vede?

Podle výzkumné společnosti CB Insight se Goldman Sachs od roku 2009 zúčastnila již více než 130 kol financování soukromých technologických společností, z toho téměř 80 v posledních dvou a půl letech. Banka peníze vložila mimo jiné do provozovatele alternativní taxislužby Uber, cloudového úložiště Dropbox či obrázkové sociální sítě Pinterest.

Podle CB Insight je Goldman Sachs dokonce jedním z deseti nejaktivnějších investorů na poli takzvaných technologických jednorožců, jak se přezdívá technologickým startupům oceněným nejméně na miliardu dolarů. Podobně jako ostatní investoři do začínajících technologických firem uvažuje i Goldman Sachs globálně - banka peníze vložila mimo jiné do čínského e-shopu s chovatelskými potřebami, služby na rozvoz potravin s ústředím v Německu nebo korejského vývojáře aplikací.

Proč se ale Goldman Sachs vůbec pouští do financování firem, které za sebou mnohdy mají jen několik měsíců existence? Nejsou rizika spojená se startupy až příliš velká? A je vůbec zdravé, aby investoři firmu jako Uber ocenili po prvních šesti letech fungování na zhruba 50 miliard dolarů?

Penězi všechno měřit nelze

Technologické startupy mají nádech něčeho exotického. Dříve bylo zvykem, že investoři čekali, až firma vstoupí na burzu, dnešní startupy se ale na veřejné trhy zrovna nehrnou. Uber, který se stal jedním z investičních cílů stratégů z Goldman Sachs, za svoji neochotu jít s kůží na trh samozřejmě sklízí i značnou kritiku. "Pokud se na burzu rozhodnete vstoupit až ve chvíli, kdy vaše tržní kapitalizace dosahuje třeba 60 miliard dolarů, je něco špatně. Období největší expanze již tyto firmy mívají za sebou, a potenciál růstu ceny jejich akcií je tak značně omezený," říká Joshua Spencer, manažer z T. Rowe Price Global Technology Fund.

Goldman Sachs startupy nevnímá jen jako dobrodružné safari. "Nejde pouze o potenciální zisky z investic, klíčové je být ve hře, když se kolem vás děje něco přelomového," říká analytik Jeffrey Harte ze Sandler O'Neill & Partners. Banka podle všeho nechce jen investovat, ale chce se hlavně učit, mít přehled o tom, co se ve světě děje. Dobře si totiž uvědomuje, že usnout na vavřínech se nevyplácí. Navíc nejde jen o sociální sítě a podobné výstřelky, ve hře je i jádrový byznys Goldman Sachs - o místo na trhu se stále agresivněji perou také nové formy bankovních služeb nabízené například platformou Lending Club nebo finančně-poradenskou službou Wealthfront.

Následující grafiku si, prosím, otevřete v nové kartě nebo okně prohlížeče.

Zdroj: Bloomberg

Goldman SachsInformační technologieInovaceInvestiční alternativyTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika