US MARKETOtevírá za: 0 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Místo vyšších úroků pořád nula. Americkým peněžním fondům zbyly ze čtvrtečního rozhodnutí Fedu oči pro pláč

Manažeři amerických peněžních fondů po čtvrtečním rozhodnutí centrální banky nejspíš žádné šampaňské nebouchnou. Ponechání sazeb Fedu na rekordním minimu je pro 2,7bilionové odvětví nepříjemnou zprávou.

Americká centrální banka nechala po dvoudenním zasedání úrokové sazby beze změny. Znamená to, že investoři do fondů peněžního trhu budou nadále trpět s mizernými výnosy.

Od fondů peněžního trhu, využívaných korporacemi i jednotlivými střadateli pro "zaparkování" hotovosti, se očekává, že budou přinášet o něco vyšší výnos než běžný účet. Zajistit to v prostředí ultranízkých úroků je ale pro jejich portfoliomanažery pořádně tvrdý oříšek.

Správci fondů, jako Fidelity Investments, JPMorgan Chase, BlackRock nebo Federated Investors, kteří byli nuceni snížit poplatky na minimum, aby již takto chabé výnosy klientům nezatěžovali, si na ztracené miliardy dolarů z výnosů budou muset ještě nějakou dobu počkat. Od finanční krize v roce 2008 už tímto způsobem přišli o více než 30 miliard USD.

Zvýšení základní úrokové míry by jejich výnosy podpořilo, protože zatím musí držet poplatky "přiškrcené" tak, aby investorům po jejich odečtení zbýval kladný výnos alespoň několik bazických bodů ročně.

Analytici z Moody's propočítali, že by správcům peněžních fondů mohlo kompenzovat 5 miliard USD ušlých výnosů zvýšení úroků na jejich portfoliích o 22 bazických bodů.

Bezprostředně po zvýšení sazeb Fedu by mohli správci fondů na primárním peněžním trhu, kteří obsluhují velké institucionální investory, stáhnout minimálně 50 miliard USD z amerických peněžních fondů, aby u komerčních a jiných cenných papírů využili okamžité výhody přecenění přes noc. K 15. září měly primární institucionální fondy aktiva v hodnotě 986 miliard USD.

"Umožní to reinvestovat prostředky při nové, vyšší míře rychleji," tvrdí analytik z Moody's. Jakmile však budou aktiva přeceněna, hotovost přiteče zpět do klasických peněžních fondů.

"Vyšší sazby by měly být do výnosů fondů peněžního trhu zaceněny rychleji než v minulosti," tvrdí Mike Krasner, výkonný editor konzultantské iMoneyNet. Je to tím, že maximální průměrná vážená splatnost pro peněžní fondy, ukazatel úrokové citlivosti, je nyní 60 dní ve srovnání s dřívějšími 90 dny.

Portfoliomanažeři fondů primárního trhu se už agresivně připravují na zvýšení krátkodobých sazeb. Jejich investice do aktiv, která jsou oceňována přes noc, dosáhla podle Moody's nejvyšší úrovně za posledních několik let. Aktuálně mají kolem 40 % aktiv zainvestováno do aktiv oceňovaných přes noc, ve srovnání s 30 % ještě před 6 měsíci.

Zdroj: Reuters

FedFondy peněžního trhuÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa