Evropské akcie po zasedání Fedu prudce oslabily. Dolů je vedli exportéři kvůli silnějšímu euru

Evropské akcie v závěru týdne ztrácely nejvíce za poslední dva týdny. Dolů je vedly automobilky a další firmy orientující se na export poté, co rozhodnutí Fedu ponechat sazby beze změny oslabilo dolar vůči euru.
Britský FTSE 100 odevzdal 1,34 %, francouzský CAC 40 2,56 % a německý DAX 3,06 %. Za propadem indexu DAX stojí především automobilky - Daimler a BMW vedly celý sektor dolů - Daimler oslabila o více než 4 %, zatímco BWM o více než 2 %. Za celý týden FTSE 100 odevzdal 0,35 %, CAC 40 0,5 % a DAX dvě procenta.
Regionální Stoxx Europe 600 oslabil o 1,8 % a za celý týden odevzdal 0,3 %. Americká centrální banka se ve čtvrtek rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny kvůli nejistotám na trhu, rostoucím mezinárodním rizikům a slabé domácí inflaci. Zpomalující růst Číny a její nečekané oslabení jüanu minulý měsíc trhy otřáslo a nahlodalo důvěru investorů v globální ekonomiku.
Trhy nyní předvídají, že existuje 18% pravděpodobnost zvýšení amerických sazeb na zasedání Fedu v říjnu, 46% pravděpodobnost zvýšení na zasedání v prosinci a zhruba 54% pravděpodobnost, že se první zvýšení sazeb odsune až do příštího roku na lednové zasedání.
"Silnější euro bude vyvíjet tlak na ECB, aby něco udělala," říká Allan von Mehren, hlavní analytik Danske Bank. "Buď by ECB měla prodloužit nebo navýšit program kvantitativního uvolňování, nebo obojí. Pro dluhopisy je rozhodnutí Fedu podpůrné, ale krátkodobě poškodí evropské exportéry," dodává.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Poté, co 20. srpna podal premiér Alexis Tsipras demisi, se Řecko začalo připravovat na předčasné volby. Volby proběhnou v neděli a na Investičním webu budeme jejich průběh sledovat živě. Za posledních šest let se jedná už o páté parlamentní volby. Podle posledního průzkumu University of Macedonia jsou síly Tsiprasovy levicové strany SYRIZA a pravicové Nové demokracie vyrovnané, obě mezi respondenty obdržely zhruba 30 % hlasů. Krajně pravicový Zlatý úsvit je na třetím místě se 6 % hlasů.
- Cesty měnových politik v Evropě a Spojených státech se rozcházejí. Řekl to v pátek po zasedání amerického Fedu guvernér Evropské centrální banky Benoît Cœuré. "Ať se stane cokoli, a ať se Fed rozhodne jakkoli, trajektorie monetárních politik v eurozóně a Spojených státech jsou velmi odlišné," prohlásil Benoît Cœuré poté, co americká centrální banka rozhodla, že prozatím ponechá úrokové sazby na rekordně nízké úrovni.
- Německý finanční ústav Deutsche Bank uzavře v Rusku divizi firemního bankovnictví a obchodování s cennými papíry. Tyto aktivity zasáhly západní sankce proti Rusku a pokles ruské ekonomiky a dopadlo na ně i vyšetřování bankovních obchodů s akciemi. Banka to uvedla ve čtvrtečním sdělení, které ale podle agentury Reuters ze svého webu brzy stáhla.
- Německé vydavatelství Axel Springer prodalo veškerý svůj majetek v Rusku ruskému vydavatelství Artcom Media. Důvodem je nový ruský zákon přijatý v loňském roce, který omezuje vlastnictví zahraničních firem v ruských mediálních společnostech. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.
- Turecko dosud utratilo za záchranu a pomoc syrským uprchlíkům částku ve výši 7,6 miliardy dolarů. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Zemí podle něho prošly přibližně 2,2 milionu běženců ze sousedního státu zdevastovaného vleklou občanskou válkou.
- "Hlavní byznys CME se po téměř dokončené restrukturalizaci vyvíjí podle našich původních předpokladů. V modelu jsme upravili projekci FX (dolar od té doby posílil o 20 %), což mělo za následek snížení finančních očekávaných ukazatelů pro roky 2015-2017. I z tohoto důvodu snižujeme cílovou cenu na 2,3 USD z předchozích 2,9 USD a ponecháváme doporučení držet akcie firmy," napsal Václav Kmínek z České spořitelny.
- Rozsáhlá stávka v pátek ve Finsku zastavila veřejnou dopravu a omezila provoz přístavů a letišť. Odbory stávkou protestují proti úsporným plánům vlády, která jimi reaguje na tříletý ekonomický pokles a propad konkurenceschopnosti země. Odpoledne chystají ve velkých finských městech zhruba dvouhodinovou demonstraci řidiči taxi, učitelé, pracovníci papírenského průmyslu a některých státních úřadů.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Evropská centrální banka (ECB) snížila strop nouzového financování řeckých bank o 200 milionů eur na 88,9 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek řecká centrální banka. Upozornila, že ECB tento krok uskutečnila na její žádost.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se ve druhém čtvrtletí snížila na 24,6 % z 26,6 % v prvních třech měsících roku. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad. Zhruba 71,4 % z 1,16 milionu nezaměstnaných jsou však dlouhodobě nezaměstnaní. To znamená, že jsou bez práce nejméně 12 měsíců.
- Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl obvinění, že jako premiér a ministr financí Lucemburska vytvořil z této malé evropské země daňový ráj pro velké podniky. Prohlásil rovněž, že se bude snažit odstranit mezery v evropském daňovém systému, který je podle něj nespravedlivý a nepřehledný. Informovaly o tom agentury DPA a APA.
- Eurozóna: Stavební výroba v červenci meziměsíčně vzrostla o procento po 1,2% poklesu v červnu.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu vzrostly o 0,2 % meziměsíčně, jak se očekávalo po červencovém stagnaci. Meziročně se zvýšily o 3,7 %, očekával se růst o 3,8 % po 4,1% zvýšení v červenci (revidováno z 4,2 %). Bez zahrnutí pohonných hmot se tržby maloobchodníků zvýšily o 0,1 % meziměsíčně, v souladu s odhady, a 3,5 % meziročně, očekával se 3,8% meziroční nárůst.
- Švýcarská vláda ve čtvrtek zlepšila odhad letošního růstu tamní ekonomiky na 0,9 % z dříve předpokládaných 0,8 %. Upozornila však, že klíčovou podmínkou pro příznivý hospodářský vývoj ve Švýcarsku je pokračující oživení ekonomiky eurozóny. Odhad růstu pro příští rok navíc zhoršila na 1,5 % z dosud očekávaného tempa 1,6 %.
- Ukrajinský parlament schválil tři zákony potřebné k uskutečnění restrukturalizace dluhu. Seškrtání dluhů považují podporovatelé Ukrajiny ze zahraničí za zásadní pro finanční stabilitu země, uvedla agentura Reuters.
- Nizozemská telekomunikační společnost Altice uzavřela dohodu v hodnotě 17,7 miliardy USD na koupi amerického provozovatele kabelové televize Cablevision. Sloučené skupině bude patřit čtvrtá příčka na trhu s kabelovou televizí ve Spojených státech, uvedly zahraniční agentury.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně podle finálních dat Eurostatu vzrostly meziročně jen o 0,1 %, předběžná data počítala s 0,2% růstem, stejným jako v červenci. V srpnu 2014 byla míra inflace na 0,4 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly po červencovém poklesu o 0,6 %. Jádrová inflace zpomalila na 0,9 % meziročně, očekávala se stagnace na procentu.
- Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev plánuje podat nabídku na převzetí konkurenčního nadnárodního pivovaru SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje. O záměru svého většího konkurenta ve středu informoval SABMiller, který je druhou největší pivovarnickou skupinou na světě.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. Ekonomika Spojených států si ale podle OECD vede dostatečně dobře na to, aby americká centrální banka (Fed) mohla poprvé za skoro deset let přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.
- Přistěhovalci představují pro Německo šanci k dalšímu hospodářskému rozvoji. Německá populace totiž stárne a země nedokáže bez imigrace dlouhodobě udržet svou hospodářskou výkonnost. V rozhovoru, který ve středu přinesl deník Süddeutsche Zeitung, to řekl šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann.
- Evropská komise navrhuje nahradit kritizované arbitráže v obchodních a investičních smlouvách průhledným systémem investičních soudů. Záměr ve středu v Bruselu představila eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Prvním případem, kdy by měl být tento postup využit, je podle ní nyní dojednávaná rozsáhlá investiční a obchodní smlouva mezi EU a USA, známá jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).
- Německo letos udrží vyrovnaný rozpočet, a to navzdory neplánovanému růstu výdajů, který vyvolal příchod stovek tisíc běženců. Ve středu to na vládní tiskové konferenci řekl mluvčí ministerstva financí Ralf Jäger. Příští rok Německo kvůli nákladům na běžence omezí výdaje některých rozpočtových kapitol, mluvčí však neupřesnil, kde přesně bude vláda škrtat ani v jakém rozsahu.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od května do července nečekaně klesla na 5,5 % z předchozích 5,6 %, očekávala se přitom stagnace. Tempo růstu mezd se zvýšilo na 2,9 %, jak se očekávalo, z předchozích 2,8 %. Zaměstnanost v průběhu těchto tří měsíců vzrostla o 42 tisíc, čekal ose jen 18 tisíc po předchozím poklesu o 63 tisíc. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v srpnu klesl jen o 1 200, čekal se pokles o 5 tisíc po předchozích 6 800 (revidováno z -4 900).
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 12,1 bodu z 25 bodů v srpnu. Očekával se jen pokles na 18,3 bodu. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 67,5 bodu z 65,7 bodu v srpnu, čekal se pokles na 64 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zhoršilo, když index spadl na 33,3 bodu z 47,6 bodu v srpnu.
- Rusko, Ukrajina a Evropská komise mohou dosáhnout dohody o dodávkách plynu na Ukrajinu a přes její území dál do Evropy do konce tohoto měsíce, pokud všechny strany projeví vůli vyřešit zatím otevřené otázky. Řekl to v úterý místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn později prohlásil, že uzavření dohody s Moskvou o zimních dodávkách plynu čeká do konce příštího týdne.
- Zaměstnanost v Evropské unii i v zemích eurozóny ve druhém čtvrtletí pokračovala v mírném růstu. V celé EU se počet zaměstnaných proti předešlému čtvrtletí zvýšil o 0,2 % na 228,8 milionu. V zemích platících eurem vzrostl o 0,3 % na 151 milionů mužů a žen. Vyplývá to z úterních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.
- Tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu meziměsíčně zrychlilo na 0,2 %, jak se očekávalo po červencovém poklesu cen o 0,2 %. Meziročně spotřebitelské ceny stagnují, rovněž v souladu s odhady, po červencovém mírném růstu o 0,1 %.
- Italskému výrobci luxusního zboží Prada klesl v první polovině fiskálního roku čistý zisk o 23 % na 188,6 milionu eur. K poklesu přispěla slabší poptávka v oblasti Asie a Tichomoří, zvláště v Hongkongu a na Macau. Tržby za šest měsíců do konce července o 4,2 % vzrostly a dosáhly 1,82 miliardy eur, k růstu ale přispělo slabší euro. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů tržby naopak o 5,9 % klesly.
- Spotřebitelské ceny v Polsku v srpnu dál klesaly, meziroční míra deflace se ale mírně zpomalila na 0,6 % z červencového tempa 0,7 %. Dál zlevňovaly potraviny, pohonné hmoty a ošacení, plyne z úterních údajů polského statistického úřadu.
- Ruské ministerstvo obchodu navrhlo vládě přijmout program potravinových lístků pro nemajetné, který by měl zmírnit dopad drahoty vyvolané pádem kurzu rublu a "válkou sankcí" mezi Ruskem a Západem. Oznámila to v úterý agentura TASS s odvoláním na zdroje v ruské vládě. O zavedení lístků uvažovala ruská vláda v minulosti již několikrát, nikdy se ale zatím k podobnému kroku neodhodlala.
- Evropská komise by měla trvat na tom, aby členské státy Evropské unie skutečně dodržely předběžné podmínky čerpání z evropských strukturálních fondů v období do roku 2020. Uvedl to v úterý Evropský účetní dvůr (ECA) s tím, že pokud některá země své závazky do konce příštího roku nesplní, měla by jí unijní exekutiva platby z fondů zastavit. Doporučení auditorů, kterým se komise ve své písemné odpovědi slíbila řídit, je jedním ze závěrů v úterý zveřejněné zprávy ECA o zadávání veřejných zakázek v rámci kohezních fondů. Problém se týká i Česka.
- Německý finanční ústav Deutsche Bank se připravuje zavřít skoro všechny své aktivity v Rusku, s výjimkou služeb transakčního bankovnictví. Agentuře Reuters to v pondělí oznámil zdroj z finančního světa. Banka již o víkendu oznámila, že předseda její ruské divize opustí Moskvu a odejde do Německa. Sdělení přišlo v době, kdy banka a americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřují nesrovnalosti týkající se moskevské pobočky Deutsche Bank.
- Průmyslová výroba v eurozóně v červenci vzrostla o 0,6 % meziměsíčně, čekal se 0,3% růst po červnovém poklesu o 0,3 % (revidováno z -0,4 %). Meziročně se zvýšila o 1,9 %, analytici predikovali růst o 0,7 % po červnovém růstu o 1,2 %. V celé Evropské unii průmyslová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,3 % po 0,1% poklesu v červnu, meziročně vzrostla o 1,8 %.
- Česká republika je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to z v pondělí zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.
- Slovensko v srpnu zůstalo v deflaci. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání stejně jako v červenci klesly o 0,2 %. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Vývoj byl v souladu s odhady analytiků.
- Reuters: Deutsche Bank se údajně chystá zrušit 23 tisíc pracovních míst.
- Tuzemská Raiffeisenbank převezme část Citibank poskytující v Česku služby fyzickým osobám, a to včetně čtyř set jejích zaměstnanců. Dokončení transakce podléhá schválení regulátora a očekává se během prvního čtvrtletí roku 2016. Transakce se týká také segmentu kreditních karet, poboček a bankomatů. Banky o tom v pondělí informovaly v tiskové zprávě. Cenu ani další detaily dohody firmy nesdělily.
- Itálie: Index spotřebitelských cen v srpnu podle finálních dat vzrostl o 0,2 % meziměsíčně a o 0,2 % meziročně, jak se očekávalo.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

