Americké akcie ve čtvrtek vstoupily do nového čtvrtletí nejednoznačně

Americké akcie ve čtvrtek zahájily čtvrtletí poklesem a v polovině obchodování ztrácely indexy Dow a Nasdaq přes procento. Trhy srážely zejména údaje o zpomalení růstu v americkém průmyslu. Později se ale indexy odrazily, zisky postupně umazávaly, a nakonec se dokonce dva hlavní benchmarky vyšplhaly nad nulu.
Dow oslabil o 0,08 % na 16 272,01 bodu, zatímco S&P 500 připsal 0,2 % na 1 923,82 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,15 % na 4 627,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,96 % na 22,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 2,04 %. Index VIX se nad 20 body drží již 28 seancí v řadě, nejdéle od ledna 2012.
Nejlépe si vedly energetické tituly, sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak síťovým společnostem, akciím z technologického odvětví a telekomunikačním titulům. V červených číslech skončilo celkem pět z deseti hlavních sektorů.
Investory zpočátku povzbudily údaje o vývoji aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu, která v září klesla méně, než se čekalo. Index aktivity zpracovatelského sektoru v USA ale oslabil více, než se čekalo, a těsně se přiblížil hranici 50 bodů, která dělí růst aktivity od poklesu.
Investoři se v příštích dnech budou více zaměřovat na nové ekonomické statistiky. Páteční zpráva o zářijovém vývoji situace na americkém trhu práce podle analytiků poskytne trhu nejnovější vodítko pro odhady toho, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby.
"Investoři podle mě v příštích dnech budou poměrně nervózní. Čeká se, jak vyzní páteční statistika z amerického trhu práce, poté se zase bude čekat, jakými čísly začne výsledková sezóna za třetí kvartál," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital. "Čtvrteční ISM index nákupních manažerů byl jednoznačně zklamáním a akciím sebral sílu."
Cenné papíry výrobce těžebních zařízení Joy Global (-4,09 %) ve čtvrtek oslabily o více než čtyři procenta, a dostaly se tak na 11leté minimum. Akcie firmy ztrácely mimo jiné kvůli tomu, že je v indexu S&P 500 nahradí cenné papíry firmy Verisk Analytics (+5,75 %).
Akcie technologické firmy Apple (-0,65 %) během dne ztrácely více než dvě procenta a strhávaly dolů všechny tři hlavní indexy. Server DigiTimes napsal, že výrobci čipů pro telefony iPhone mají obavy, že podnik sníží objednávky pro čtvrté čtvrtletí. Nakonec ale akcie Applu většinu ztrát smazaly a oslabily jen o necelé procento. Ztráceli i další výrobci polovodičů, akcie Intelu (-0,5 %) přišly o půl procenta, cenné papíry Qorvo (-3,15 %) zlevnily zhruba o tři procenta a akcie Nvidie (-1,95 %) oslabily asi o dvě procenta.
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,48 %), mobilního operátora Verizon Communications (-1,26 %) a pojišťovny Travelers (-1,2 %). Nedařilo se ale ani cenným papírům energetického obra Chevron (-0,68 %). V plusu seanci zakončily například akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+1,37 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,38 %) či banky Goldman Sachs (+1,3 %).
Dolar oslabil k euru a stagnoval k jenu
Dolar ve čtvrtek na devizových trzích převážně oslaboval. Hlavním důvodem byly nejnovější statistické údaje, které vyslaly protichůdné zprávy o stavu americké ekonomiky. To vyvolává nervozitu kolem načasování zvýšení úrokových sazeb v USA. Investoři se nyní soustředí na páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti.
Euro k dolaru krátce po desáté hodině posilovalo o 0,11 % na 1,1185 EUR/USD. K japonskému jenu nakonec dolar ztráty smazal a krátce po desáté hodině stagnoval kolem 119,92 USD/JPY.
Stavební výdaje v USA v srpnu vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2008. Růst zpracovatelského sektoru však v září dále zpomalil a jeho index je jen těsně nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu.
Světové ceny ropy ve čtvrtek klesly, a ztratily tak zisky, jichž dosáhly během dne kvůli obavám z úderu hurikánu Joaquin na východní pobřeží Spojených států. Nové předpovědi ukázaly, že bouře nezasáhne pevninu na místech, která jsou důležitá pro americkou energetiku.
Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině ztrácela 1,15 % na 48 dolarů za barel, ačkoli předtím vystoupila až na týdenní maximum 49,84 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI vykazovala ve stejnou chvíli pokles o 0,81 % na 45,09 USD za barel.
Joaquin zesílil na hurikán kategorie čtyři a přechází nyní přes Bahamy. Američtí meteorologové původně předpokládali, že zasáhne pobřeží New Jersey a okolí New Yorku, kde by mohl poškodit rafinerie a ropnou infrastrukturu. Poslední předpovědi ale ukazují, že na americkou pevninu dorazí už jen jako tropická bouře v oblasti asi 160 kilometrů východně od New Yorku.
Oba druhy ropy ztratily za druhé čtvrtletí téměř čtvrtinu hodnoty a zaznamenaly nejhlubší kvartální pokles od roku 2009. Poslední týdny sice přinesly stabilizaci, ceny suroviny ale zůstávají více než 50 % pod maximy z loňského června. Trh se od loňska propadal nejprve kvůli silnému růstu těžby v USA spolu s udržováním vysoké produkce kartelu OPEC, v posledních měsících jej pak srážel zase ekonomický útlum v Číně.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o 38 centů na 1 114,63 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra vzrostla o 0,12 % na 14,55 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Stavební výdaje ve Spojených státech v srpnu vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2008. Podpořil je hlavně růst výdajů na rezidenční projekty, uvedlo ve čtvrtek tamní ministerstvo obchodu. Růst zpracovatelského sektoru však v září dále zpomalil.
- Správní rada americké technologické společnosti Hewlett-Packard ve čtvrtek schválila plán rozdělení podniku do dvou samostatných firem - HP, v níž zůstane výroba osobních počítačů a tiskáren, a Hewlett Packard Enterprise, která se zaměří na lukrativní obor technologických služeb a softwaru. Oddělení bude dokončeno 1. listopadu a den poté se s akciemi obou firem začne obchodovat na Newyorské burze pod vlastními názvy, sdělila společnost.
- Největší světový výrobce softwaru Microsoft se dohodl s internetovým gigantem Google na urovnání všech dosavadních patentových sporů. Uvedly to v noci na čtvrtek firmy, neposkytly však žádné podrobnosti o podmínkách dohody.
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 50,2 bodu z 51,1 bodu v srpnu (odhad: 50,6 bodu).
- Index nákupních manažerů ve Spojených státech v září podle finálních dat vzrostl na 53,1 bodu ze srpnových 53 bodů, předběžná data počítala se stagnací na 53 bodech.
- Prodeje automobilky General Motors ve Spojených státech v září vzrostly o 12,5 % (odhad: +9,3 %), automobilky Ford o 23 % (odhad: +19 %). Celkem prodeje aut v USA v září stouply na 10leté maximum 18,17 milionu kusů anualizovaně (odhad: 17,6 milionu).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. září vzrostl na 277 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu, očekávalo se 272 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. září klesl na 2,191 milionu z 2,244 milionu (revidováno z 2,242 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,230 milionu.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK