US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve středu posílily o necelé procento, index S&P 500 se zastavil na horní hraně korekčního pásma

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily středeční obchodování růstem, o většinu zisků ale během první poloviny dne přišly. Trh táhly dolů akcie technologických firem v čele s Applem. Vliv měl i pomalejší růst cen ropy, stejně jako rostoucí obavy, jak budou vypadat výsledky hospodaření předních amerických firem za uplynulé čtvrtletí. Nakonec ale hlavní indexy přidaly necelé procento.

Redakce IW
Redakce IW
7. 10. 2015 | 22:00
Americké akcie

Index Dow posílil o 0,73 % na 16 912,29 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,80 % na 1 995,83 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,90 % na 4 791,15 bodu. Nejvíce se dařilo akciím v sektorech energetiky a základních materiálů, nejméně posílily tituly z odvětví veřejných služeb, všechny hlavní sektory ale zakončily v plusu. Index volatility VIX klesl o 5,15 % na 18,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,06 %.

Zhoupnutí v polovině seance lze podle části analytiků přičíst výběru zisků. Indexy se dostaly na horní hranu pásma, do kterého se sesunuly během korekce v srpnu a září.

V první polovině obchodování všechny tři hlavní indexy brzdil pokles cen akcií Applu (-0.48 %). V rámci indexu Dow se nedařilo ještě cenným papírům Nike (-0,88 %), dobře si naopak stál Boeing (+1,78 %). Akcie společnosti Yum! Brands (-18,91 %) klesly skoro o 20 % v reakci na zhoršení výhledu. Firma vlastní restaurace rychlého občerstvení KFC, Taco Bell a Pizza Hut. Za horším výhledem je silný dolar a příliš pomalý růst v Číně.

Americká vládní zpráva ukázala, že zásoby ropy v USA stouply minulý týden více, než se čekalo. Růst světových cen ropy po této zprávě zpomalil, což stáhlo dolů akcie těžebních firem. Ty ale i tak patřily na trhu k nejsilnějším.

Silnější dolar a nakonec levnější ropa

Americký dolar na devizových trzích zpevňoval k euru i dalším významným měnám. K růstu mu pomáhaly optimističtější očekávaní spojená se zotavováním světové ekonomiky, která zvyšují zájem o rizikovější investice.

"Investoři jsou trochu jistější ohledně zotavování světové ekonomiky a toho, že centrální banky nebudou globálnímu oživování bránit," uvedl podle agentury Reuters šéf společnosti EverBank World Markets Chris Gaffney.

Analytici potvrzují, že první zvýšení úrokových sazeb v USA po téměř deseti letech očekávají až příští rok. Předpokládá se také, že centrální banky jako je americký Fed nebo Evropská centrální banka budou pokračovat v podpůrné měnové politice, což uklidnilo obchodníky a pomohlo k růstu cenám ropy.

Japonský jen vůči dolaru zpevňuje díky tomu, že japonská centrální banka ponechala svou uvolněnou měnovou politiku beze změny.

Světové ceny ropy ve středu po většinu dne pokračovaly v růstu, který se ale odpoledne citelně zmírnil v reakci na zprávu o silném růstu zásob suroviny v USA. Brent nakonec oslabil o zhruba půl procenta.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 3,1 milionu barelů. Trh čekal nárůst o 2,2 milionu. Zvýšily se i zásoby benzínu, naopak zásoby ropných destilátů klesly.

Ceny ropy po této zprávě zpomalily růst. K němu jim pomohla jiná zpráva, kterou úřad EIA vydal v úterý. V ní předpověděl, že světová poptávka po ropě by se v příštím roce měla zvyšovat nejrychlejším tempem za posledních šest let. To znamená, že nadbytek ropy na světových trzích se zřejmě snižuje rychleji, než se očekávalo.

Právě převis nabídky ropy nad poptávkou vedl k tomu, že cena Brentu klesla z maxima nad 115 dolary z loňského června na zhruba 50 dolarů za barel.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Objem spotřebitelských úvěrů v USA se v srpnu zvýšil o 16,018 miliardy USD (odhad: 19,500 miliardy USD, červenec: 18,944 miliardy USD).
  • Investiční banky na letošní třetí čtvrtletí nebudou vzpomínat v dobrém. Podle analýzy Morgan Stanley budou jejich výsledky z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami tristní. Analýza Morgan Stanley ukazuje, že bondy, měny a komodity pro banky již dávno nejsou takovou jistotou jako dříve.
  • Výnos 30letých vládních dluhopisů USA směřuje ke dvěma procentům. V rozhovoru pro Bloomberg to řekl známý investor Gary Shilling, který již v roce 1981 předpověděl rally cen bondů.
  • Dell a společnost EMC, která působí v oblasti cloudových řešení, jednají o fúzi. S odvoláním na zdroje to uvedla agentura Dow Jones.
  • RBC Capital začíná pokrývat akcie Tesla Motors s doporučením "sector perform" a cílovou cenou 280 dolarů.
  • Citigroup zařazuje akcie Lululemon, TJX, Tiffany a Urban Outfitters na seznam nejlepších titulů v sektoru maloobchodu. Kromě akcií Lululemon, TJX, Tiffany, Urban Outfitters analytici Citigroup udělili doporučení "kupovat" také dalším titulům v sektoru maloobchodu - Ross Stores, Nordstrom, Signet Jewelers a Burlington Stores.
  • RBC zvyšuje doporučení na akcie Morgan Stanley na "outperform" ze "sector perform".

Výsledková sezóna

  • Výsledky Monsanto ve 4QFY2015: Ztráta na akcii 1,06 USD (odhadovaná ztráta 0,02 USD), tržby: 2,4 miliardy USD (odhad: 2,8 miliardy USD).
Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie