Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel, investory nepotěšila čínská makrodata

Evropské akcie ve středu ztrácely po údajích o čínské inflaci, která zpomalila více, než se čekalo.
Meziročně stouply spotřebitelské ceny v Číně o 1,6 %, čekalo se +1,8 % po +2 % v srpnu. Výrobní ceny podle očekávání spadly o 5,9 %, stejně jako v srpnu.
Britský FTSE 100 odepsal 1,15 %, francouzský CAC 40 0,74 % a německý DAX 1,17 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,74 % poté, co v průběhu dne krátce i posiloval, než znovu zamířil do červených čísel.
"Možná jsme v minulém týdnu zažili určité oživení, ale investoři jsou stále jako na jehlách," říká Markus Wallner, akciový stratég z Commerzbank. "Je obtížné určit, jak moc zasáhne globální ekonomiky utlumenější poptávka z Číny. Predikce zisků firem budou dál klesat. Pokud se do konce roku dočkáme ještě nějaké rally, pak to bude jedině rally způsobená tím, že čínská vláda oznámí další vlnu podpůrné politiky," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Do manipulací s emisemi u naftových vozů ze skupiny Volkswagen bylo zapleteno až 30 manažerů. Uvedl to ve středu týdeník Der Spiegel, podle něhož to vyplývá z předběžných výsledků interního vyšetřování. Šéf aktivit Volkswagenu v USA Michael Horn minulý týden v americkém Kongresu řekl, že za falšováním údajů o emisích pomocí speciálního softwaru stálo pouze "pár softwarových inženýrů" a že nešlo o firemní rozhodnutí. Volkswagen později informaci popřel.
- Největší německá energetická firma E.ON prodává ruskému miliardáři Michailu Fridmanovi svá ropná a plynárenská aktiva v Norsku. Transakce má hodnotu zhruba 1,6 miliardy dolarů. Německá společnost tak pokračuje v odprodeji majetku, se kterým počítá její plán restrukturalizace. Napsala to ve středu agentura Reuters.
- Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců od června do srpna ve Spojeném království klesla na 5,4 %, nejníže od poloviny roku 2008, očekávala se stagnace na předchozích 5,5 %. Zaměstnanost se zvýšila o 140 tisíc po předchozím růstu o 42 tisíc, jak se očekávalo. Míra zaměstnanosti tak stoupla na 73,6 procenta, což je nejvyšší údaj od roku 1971, kdy se začal tento ukazatel sledovat.
- Německá vláda ve středu mírně snížila svůj odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok. Hrubý domácí produkt Německa podle nové prognózy letos stoupne o 1,7 %. Ještě v dubnu vláda předpokládala růst o 1,8 %. Za horší prognózou podle ní stojí ekonomické zpomalování v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích, informovala agentura Reuters. Pro příští rok ale již Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 %.
- Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu meziměsíčně klesla o 0,5 %, jak se čekalo po předchozím růstu o 0,8 % (revidováno z +0,6 %). Meziročně však vzrostla jenom o 0,9 %, trh predikoval 1,8% růst po červencových +1,9 %. V celé Evropské unii se produkce meziměsíčně snížila o 0,3 % po 0,4% růstu v červenci. Meziročně se v celé EU produkce zvýšila o 1,9 %. Statistiku ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Skandinávská stavební společnosti Skanska očekává kvůli odpisům v USA nižší provozní zisk za třetí čtvrtletí. Oznámila to ve středu firma, která působí také v České republice a na Slovensku.
- Winfried Vahland, který je šéfem české firmy Škoda Auto a od listopadu měl převzít vedení operací Volkswagenu v Severní Americe, zcela opustí skupinu Volkswagen. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj, který tak potvrdil předchozí zprávu německého týdeníku Auto Bild. Informaci pak ČTK potvrdili zástupci automobilky.
- Německá automobilka Volkswagen používá u nejnovějších modelů vozů s naftovými motory dodatečný software, který by podle agentury AP mohl snižovat emise při měření. Firma o novém softwaru informovala minulý týden americké úřady a ve středu to sdělila tiskové agentuře AP. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nyní software prověřuje a zjišťuje, zda by nemohlo jít o další nástroj k manipulacím s emisními měřeními.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
