US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,66 %
KB-0,20 %
Erste+0,45 %

Británie chce zůstat v EU, odmítá ale hlubší integraci

Británie si přeje setrvání v Evropské unii, nechce se ale podílet na prohlubování integrace. Žádá také omezení unijní regulace a odmítá, aby země mimo eurozónu ručily za dluhy zemí používajících společnou měnu. Na Dni německého průmyslu v Berlíně to v úterý řekl britský ministr financí George Osborne. Británie usiluje o reformu svých vztahů s EU a nejpozději v roce 2017 by se mělo v zemi konat referendum o jejím setrvání v unii.

Redakce IW
Redakce IW
3. 11. 2015 | 14:34
Politika

"Chceme, aby Británie zůstala v reformované Evropské unii. Musí to být Evropská unie, která bude lépe fungovat pro všechny občany Evropy a také pro Británii. Bude to muset být Evropa, v níž nebudeme součástí stále integrovanější unie, jakou vy si přejete," řekl Osborne představitelům německé politiky a průmyslu. Podle něj je v britském zájmu, aby země, které stojí o hlubší integraci, byly úspěšné. Zároveň je ale třeba brát ohled na to, že Británie má odlišný přístup k propojování kontinentu, který vychází z jejích národních tradic.

Za jeden z klíčových bodů pro reformu EU označil Osborne omezení evropské regulace, která podle něj způsobuje ztrátu evropské konkurenceschopnosti v globální ekonomice a vede k růstu nezaměstnanosti.

"Americké firmy mohou získat licenci a uvést své produkty na trh během dní. V Evropě to trvá týdny, někdy i měsíce," řekl britský ministr. Ocenil, že nynější Evropská komise omezila množství nových regulací, podle něj je ale třeba snížit i byrokratickou zátěž vyhlášek vydaných v minulosti.

Osborne také vyzval k liberalizaci evropských pravidel v oblasti finančních služeb. "Některá z pravidel, která si Evropa sama stanovila, udělala z tohoto kontinentu méně konkurenceschopné místo pro podnikání ve finančnictví. A není v zájmu Británie, která je největším světovým finančním centrem, aby se finanční střediska přesouvala mimo Evropu," uvedl.

Podle britského ministra je třeba také napravit nerovnoprávnost mezi zeměmi eurozóny a státy s vlastní měnou. "Neusilujeme o právo veta nad rozhodnutími eurozóny. Musí ale platit, že když se eurozóna rozhodne více integrovat, nepoškodí to zájmy zemí stojících mimo euro," řekl Osborne. "Nikdy nesmí dojít k tomu, aby daňoví poplatníci zemí, jež nemají euro, museli nést náklady na podporu zemí v eurozóně," uvedl.

Osborne také vyzval k rychlejšímu postupu při schvalování smluv o volném obchodu se Spojenými státy, s Japonskem a s Čínou. Podle něj je také potřeba přijmout nová pravidla pro volný pohyb osob v EU, aby se z nynějšího systému nestala "svoboda vybrat si nejvelkorysejší sociální dávky".

Zdroj: ČTK

Evropská uniePolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně