Britské referendum o vystoupení z EU by se mohlo konat až v roce 2018, Cameron se začíná potit

Britská volební komise, která dohlíží na podmínky a průběh veřejných hlasování v ostrovním království, upozornila, že pokud se budou moci referenda o vystoupení Spojeného království z EU účastnit i 16letí a 17letí, nebude se zřejmě moci hlasování konat dříve než v roce 2018. Snížení věkové hranice pro účast v referendu si přeje Sněmovna lordů, naopak vláda v čele s premiérem Cameronem něco takového razantně odmítá, stejně jako odmítala účast mladých v referendu o nezávislosti Skotska.
Spor mezi horní komorou parlamentu a vládou je druhý za krátkou dobu. Nedávný střet se týkal daní - Sněmovna lordů odhlasovala odklad omezení daňových úlev, jež prosazuje konzervativní vláda s cílem omezit rozpočtový deficit. Dle některých konzervativců tím dokonce Sněmovna lordů překročila své pravomoci.
Britská volební komise upozornila, že pokud by ke snížení věku pro účast v referendu došlo, byl by zapotřebí jistý čas, aby se mohli noví mladí voliči zaregistrovat. Hlasování o vystoupení Spojeného království z EU by se tak s největší pravděpodobností nemohlo konat dříve než v roce 2018.
Britská vláda má z umožnění účasti 16- a 17letých na hlasování obavy, jelikož se domnívá, že by mladí voliči mohli ve velkém hlasovat pro vystoupení Spojeného království z EU. V referendu o skotské nezávislosti se pro odtržení Skotska od zbytku Spojeného království vyslovilo více než 70 % voličů ve věku 16 a 17 let.
Britský premiér David Cameron, který uspořádání referenda o vystoupení Spojeného království z EU slíbil, si přitom takový scénář nepřeje. Camerona navíc znepokojuje výhled, že delší kampaň před referendem bude posilovat tábor odpůrců Evropské unie, a to bez ohledu na věk. Počet odpůrců EU aktuálně roste mimo jiné i kvůli imigrační krizi, respektive hrozbě povinného přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU na základě kvót.
Bez ohledu na to, kdy se britské referendum bude konat a jak dopadne, by podle ekonomů ale mělo přetrvat úzké spojení mezi Spojeným královstvím a pevninskou Evropou. Na druhou stranu se ekonomové shodují, že si Spojené království bude chtít i nadále udržet vysokou míru nezávislosti na zbytku Evropy, takže zřejmě ani v případě setrvání v EU nikdy nepřijme jednotnou evropskou měnu, a tedy nevstoupí do eurozóny. To by ovšem mělo vyhovovat i eurozóně, která nemá zájem na dělání ústupků a kompromisů kvůli jedné zemi.
Britští odpůrci evropského společenství tvrdí, že i kdyby Spojené království z EU vystoupilo, neznamenalo by to žádnou ekonomickou katastrofu. Argumentují přitom tím, že britská ekonomika je až příliš velká a silná na to, aby ji unie odstřelila. Podle jejich názoru by si tak Spojené království po odchodu z EU bez problému dokázalo vyjednat zvláštní podmínky pro obchod s unijními zeměmi.
Zdroj: Business Insider, Reuters
Aktuality
