Lídři G20 budou debatovat o ekonomice a zřejmě také o migraci

Konflikt v Sýrii, migrace a boj proti terorismu se pravděpodobně objeví mezi tématy dvoudenního summitu skupiny G20 v Turecku. Lídři dvacítky velkých světových ekonomik by ale ve středomořském letovisku Antalya měli v neděli a v pondělí diskutovat primárně o ekonomických otázkách. Turecko, které je letos předsednickou zemí G20, ale stojí v přední linii v přílivu statisíců utečenců a bude se chtít tomuto problému věnovat.
Turecko zatím přijalo více než dva miliony uprchlíků z Iráku a Sýrie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve středu prohlásil, že světoví lídři by na summitu, který se koná jen asi 500 kilometrů od Sýrie, měli debatovat rovněž o konfliktech v těchto zemích.
Migraci mezi svých šest stěžejních témat zařadili i vrcholní představitelé unijní osmadvacítky, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle nich by odpověď na migrační krizi měla být kolektivní a země G20 by v tomto ohledu měly stát v čele.
Zmínka o migraci by se podle pozorovatelů mohla objevit i v závěrečném komuniké. Je ale otázkou, zda bude mít skutečné dopady. Na jejím znění se totiž budou muset dohodnout všechny členské státy G20, tedy včetně Ruska a Číny.
Skupina G20 byla založena v roce 1999, aby podporovala světovou finanční stabilitu. K jejím členům patří velké vyspělé a mladé tržní ekonomiky, například Spojené státy, Japonsko, Německo, Indie, Brazílie či Indonésie. V zemích G20 žijí asi dvě třetiny světové populace, skupina vytváří zhruba 85 % světového hrubého domácího produktu a na světovém obchodu se podílí více než třemi čtvrtinami.
Situace v Sýrii a boj proti terorismu by se mohly stát náplní některých setkání na okraj summitu. Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že prezident Barack Obama se v neděli sejde se svým tureckým protějškem k dvoustranným rozhovorům, během kterých se dotknou také postupu obou zemí proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS), působícímu v Sýrii a v Iráku. Spojené státy podporují ofenzivu kurdských rebelů proti IS, Turecko ale vnímá aktivity syrských Kurdů při své hranici jako ohrožení národní bezpečnosti.
Na programu naopak není oficiální schůzka Obamy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ale tento týden řekl, že by se lídři mohli sejít k neformálnímu rozhovoru.
Američtí činitelé připouštějí, že Putin letos nebude ani zdaleka tak izolován, jako tomu bylo kvůli ukrajinské krizi na loňském summitu G20 v australském Brisbane. Rusko letos v září zapojilo své letectvo do syrského konfliktu. Ruské zdroje agentury ANSA uvedly, že šéfa Kremlu čeká na okraj summitu bilaterální schůzka s italským premiérem Matteem Renzim.
Ekonomická jednání G20 by se v Antalyi měla točit zejména kolem tří otázek. První je zvolňující růst mladých tržních ekonomik, druhou důsledky klesajících cen komodit a třetí rizika, která pro finanční stabilitu představuje protichůdný vývoj měnové politiky v USA a v Evropě.
Turecko na summit pozvalo také představitele Španělska, které je stálým hostem v G20, dále zástupce Senegalu, Zimbabwe a Malajsie, tedy zemí, jež předsedají regionálním uskupením, a rovněž představitele Ázerbájdžánu a Singapuru.
Zdroj: ČTK
Aktuality
