Americké akcie zahájily týden více než procentním růstem

Americké akcie v první polovině pondělního obchodování převážně rostly. Investoři totiž neočekávají žádné výraznější ekonomické dopady pátečních teroristických útoků v Paříži. Den zakončily s více než procentním ziskem.
Index Dow zaznamenal nárůst o 1,38 % na 17 483,01 bodu, širší S&P 500 připsal 1,49 % na 2 053,19 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,15 % na 4 984,62 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,56 % na 18,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,268 %. K růstu indexu Dow přispěly nejvíce akcie společností Chevron, ExxonMobil a UnitedHealth Group.
V plusu v pondělí uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickým titulům, sektoru veřejných služeb a telekomunikačnímu odvětví. Nejméně naopak vzrostly odvětví zdravotní péče a sektor základních materiálů.
"Myslím, že je nyní třeba počkat. V uplynulých šesti týdnech jsme viděli pěkné oživení. Lidé jsou jako na trní," řekl hlavní tržní stratég The Lindsey Group Peter Boockvar.
"Očekává se, že (teroristické útoky v Paříži) budou mít jen mírný ekonomický dopad," poznamenal analytik Eric Wiegand z U.S. Bank. Negativní vliv útoků nicméně pocítily akcie společností spojených s cestovním ruchem. Dolů zamířila například cena akcií leteckých přepravců American Airlines, United Continental a Delta Airlines či provozovatele výletních plaveb Carnival.
Ceny ropy po útocích v Paříži klesly
Světové ceny ropy v pondělí zamířily dolů. Investoři mají obavy z možných politických dopadů teroristických útoků v Paříži. Trh s ropou nadále sráží také převis nabídky této strategické suroviny nad poptávkou.
Cena severomořské ropy Brent v pondělí kolem 16.00 SEČ klesala o 71 centů na 43,76 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 33 centů na 40,41 USD za barel.
Série teroristických útoků ve francouzské metropoli, ke kterým se přihlásil Islámský stát, si vyžádala nejméně 129 lidských životů.
Ceny ropy padaly i v závěru minulého týdne. Za celý minulý týden se snížily o zhruba osm procent, což představuje nejvýraznější týdenní pokles za osm měsíců. Ceny tlačily dolů mimo jiné údaje o pokračujícím růstu zásob ropy.
Dolar díky vyhlídkám na růst amerických sazeb zpevnil
Jednotná evropská měna v pondělí oslabila. Japonský jen se dostal pod tlak kvůli zprávě o pokračujícím poklesu japonské ekonomiky. Americký dolar naopak rostl díky vyhlídkám na prosincové zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.
Euro vykazovalo kolem 17.30 SEČ vůči dolaru pokles o 0,6 % na 1,071 USD. Smazalo však část dřívějších ztrát, kvůli kterým se dostalo do blízkosti nejnižší úrovně za šest a půl měsíce. "Euro bylo nepochybně zasaženo, drží se však mimo minima," uvedl analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman.
Euro bylo pod tlakem i minulý týden, a to kvůli očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) bude pokračovat v uvolňování měnové politiky. Dolar naopak těží z rostoucího přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) příští měsíc přikročí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let.
"V centru pozornosti bude rozdíl v nasměrování Fedu a ECB. Trhy již počítají s tím, že ECB sníží depozitní sazbu o desetinu procentního bodu a rozšíří program kvantitativního uvolňování měnové politiky," uvedl analytik Manuel Oliveri ze společnosti Crédit Agricole.
Předběžné statistické údaje ukázaly, že japonská ekonomika zaznamenala druhé čtvrtletí poklesu za sebou, a propadla se tak zpět do recese. Hrubý domácí produkt Japonska se ve třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu snížil o 0,8 % po poklesu o 0,7 % v předchozích třech měsících.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta snížila ve třetím čtvrtletí o zhruba 13 % svůj podíl v bankovní skupině Goldman Sachs Group. Buffett do finančního ústavu investoval v září 2008 pět miliard dolarů. V době zuřící krize se tento krok vnímal jako vyslovení důvěry bance.
- Země skupiny G20 jsou v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky odhodlány podpořit hospodářský růst. Stojí to podle agentury Reuters v závěrečném komuniké ze summitu 20 velkých světových ekonomik, který v pondělí skončil v Turecku. Na summitu zároveň panovala shoda na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu.
- Hotelový řetězec Marriott International koupí za 12,2 miliardy dolarů konkurenční Starwood Hotels & Resorts Worldwide. Spojením vznikne největší hotelový řetězec na světě. Cena je částečně v akciích a částečně v hotovosti. Po dokončení transakce by současní akcionáři firmy Starwood měli mít ve sloučené společnosti podíl 37 %. Dohoda by měla být dokončena v polovině příštího roku, uvedla agentura Reuters.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v listopadu zvýšil na -10,74 bodu z -11,36 bodu v září (odhad: -6,35 bodu).
- Americká společnost GE Aviation navázala spolupráci se společností Textron Aviation při výrobě nového turbovrtulového letadla a leteckého motoru pro širší trh. GE Aviation, která je divizí General Electric, hodlá do projektu investovat až jednu miliardu dolarů. Z toho 400 milionů dolarů hodlá vložit do výrobního střediska v Evropě.
- Páteční teroristické útoky v Paříži vedly k oživení poptávky po zlatě, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata tak v pondělí zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let.
- Hackeři ze skupiny Anonymous plánují rozpoutat sérii kybernetických útoků na Islámský stát. Oznámil to ve videu zveřejněném na internetu muž s maskou Guye Fawkese. Bojovníci Islámského státu, který je zodpovědný za páteční útoky v Paříži, jsou podle hackerů "verbeží" a Anonymous je plánuje potrestat.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK
Aktuality
