Regulátoři by mohli potrestat deset manažerů za pád banky HBOS

Britští finanční regulátoři budou uvažovat o postihu pro deset manažerů, kteří v roce 2008 stáli za kolapsem banky HBOS. Někteří z nich přitom dál působí na vysokých manažerských postech. Vyplývá to z informací o okolnostech pádu tohoto bankovního domu. Zpravodajský server BBC uvedl, že manažerům by mohl být uložen zákaz pracovat v londýnské finanční čtvrti City.
Banku HBOS v roce 2009 koupil finanční ústav Lloyds, který ji tak zachránil před kolapsem. Spojenou banku nicméně musela zachraňovat britská vláda.
Britská centrální banka a Úřad pro finanční etiku (FCA) ve čtvrtek zveřejnily zprávy, které z krachu HBOS viní tehdejší managament. Viceguvernér centrální banky Andrew Bailey pak řekl, že vláda v Londýně by někdejším ředitelům HBOS mohla zakázat působení ve správních radách dalších britských firem. Pravomoc má v tomto ohledu ministr obchodu, kterému prý již centrální banka svou zprávu o krachu HBOS poslala.
HBOS v době kolapsu vedl Andy Hornby, který se stal posléze provozním ředitelem sázkové společnost Gala Coral. Podle jednoho ze spoluautorů zpráv by regulátoři nyní měli uvažovat o případných krocích proti tomuto muži.
Kritice je ve zprávách vystaven i tehdejší britský Úřad pro finanční služby (FSA) za to, že vedení banky prý řádně neprověřoval. FSA byl po záchraně bank Lloyds a další britské banky RBS z peněz daňových poplatníků zrušen. Jeho pravomoci byly přesunuty na centrální banku a na nově vytvořený úřad FCA.
HBOS vznikla v roce 2001 fúzí bank Halifax a Bank of Scotland. Z bývalých vedoucích pracovníků banky se vyšetřování zaměřilo prozatím pouze na Petera Cummingse, který dostal v roce 2012 pokutu 500 000 liber.
Podle šéfa britského parlamentního výboru Andrewa Tyrieho si další vyšetřování zasluhuje i to, jakou roli v problémech kolem HBOS sehrála auditorská společnost KPMG. Ta se k věci odmítla vyjádřit.
Zdroj: ČTK